Most akkor mi a helyzet a sulyzos edzes es kardio kombinacioval? Mi igaz abbol hogy aki mindkettot csinalja, annak figyelnie kell arra, hogy kardio kozben ne menjen a pulzus 140 fole?
Tobb helyen azt olvastam hogy aki kardiozik, es sulyzos edzest is vegez, az ugy tudja nem elvesziteni a felepitett izomtomeget kardio mellett, ha ugyel a pulzusara. Mashol viszont pont azt olvasom hogy ez egy bullsh*t es nem szamit. Minel jobban asom bele magam ebbe a temaba, annal tobb ellentmondassal talalkozom. Valaki aki kompetens a temaban, el tudna magyarazni hogy melyik az igaz es miert?
Illetve lenne meg egy kerdesem. A gyumolcscukor tenyleg kvazi jobb mint a sima cukor? Tobbszor hallottam mar, csak nem tudom hogy igaz e, es ha igen miert. Dietazom, szamolom a kaloriakat, es neha megeszek 1-1 banant.
Koszonom elore is a segitokesz valaszokat.
A test okos, csak végső esetben nyúl az izmokhoz.
Ha nincs vagy nagyon kevés a inzulin a vérben, akkor hozzáfér a zsírhoz, abból nyeri az energiát. Ha van inzulin (szénhidrát miatt), akkor nem tud zsírt égetni csak cukrot, ami hamar elfogy, mert a testünk csak kevés cukrot tud tárolni (viszont zsírt sokat).
Ha van elég fehérje és zsír, akkor minden oké. Szénhidrátot nem muszáj enni, ami pici kell, azt a test tud gyártani.
A gyümölcscukor egy fokkal jobb, mint a "sima cukor", de nem jó. Kis mennyiségben hasznos, a test letárolja az izmokban és a májban, de nagy mennyiségben zsírban tárolja le, amihez nem fér hozzá, ha mindig ott a vérben a cukor és emiatt az inzulin. Attól híznak el az emberek, hogy állandóan szénhidrátot esznek, többet, mint amennyit elégetnek.
Akármennyi zsírt és fehérjét ehetsz, nem fogsz elhízni, de ha egy kicsit is több szénhidrátot/cukrot eszel, mint amennyit elégetsz, akkor hízni fogsz.
Az ételekhez társított kalória érték nem igazán mérvadó hízásilag, mert
- nagyon nem mindegy, hogy szénhidrát vagy zsír/fehérje,
- mindenkinél máshogy szívódnak fel az ételek (rágás, bélflóra, ételtársítás és anyagok egymásra hatása, genetika),
- mindenki máshogy éget (egy nagyon izmos ember ültő helyében többet éget, mint egy kis izomzatú intenzív mozgás közben)
5-os. Irod hogy 120-140 kozotti pulzusszam optimalis a fogyashoz. Afolott kizarolag izmosodas lep fel, vagy fogyas is? Ez meg nem tiszta
Izom és zsírvesztés mindig együtt jár, ahogy az izomtömeg növelése és a zsír% növelése is. DE az a nem mindegy, hogy tömegnövelésnél felszedsz 20 kiló zsírt, és 2 kiló izmot, vagy 5 kiló zsírt és 2 kiló izmot. Ugyan ez diétánál. Nem mindegy hogy leadsz 30 kiló zsírt és 1-2 kiló izmot, vagy leadsz 30kg testsúlyt amiből 15kg az izom volt... Nehéz megtartani az átlagnál nagyobb izmokat, így ha izommegtartás is a cél akkor az alacsonyabb pulzus jobb. Ha csak testsúlycsökkenés a cél akkor a magasabbal hamarabb lecsökken a testsúly mivel az izom is.
Ez elég összetett kérdés és nehéz röviden megválaszolni. Az állóképességfejlesztés és az erőfejlesztés/izomtömeg növelés egy bizonyos szint felett már hátráltatják egymást. Teljesen nyilvánvaló, hogy nem lehetsz egyszerre kiváló maratoni futó és erőemelő. A saját céljaidtól és az adott sportágtól/versenyszámtól függően kell megtalálni az ideális arányokat.
A tapasztalat azt mutatja, hogy a rendszeres, hosszan tartó, folyamatos magas intenzitású állóképességi edzés valóban az izomtömeg csökkenésének az irányába hat. (Lásd például a hosszútávfutókat, országúti kerékpárosokat.) Ez tulajdonképpen betudható a szervezet természetes alkalmazkodási folyamatának, mert hát minek cipelje az adott mozgáshoz felesleges izomtömeget. A fehérjék (melyekből az izomszövet is felépül)a szervezetben folyamatos körforgásban vannak. Azaz folyamatosan képződnek, és ezzel egyidejűleg bomlanak is le. Hosszan tartó magas intenzitású mozgás során (főleg ha a szénhidrátraktárak már kimerültek), a szervezet a szabad aminosavakat (fehérje alkotóelemeket) nem építi be az izomzatba, hanem felhasználja üzemanyagként és egyéb biokémiai folyamatokhoz. A lebontás viszont tovább folyik vagy akár fokozódik is, miközben a szintézis jelentősen lecsökken, és ez vezet az izomtömeg csökkenéséhez. Fontos kihangsúlyozni, hogy az izomtömeg-csökkenés leginkább akkor lép fel, mikor a szénhidrátraktárak lemerültek, azaz kalóriadeficitben vagy.
És itt jön a képbe a zsírbontás és az intenzitás (pulzusszám) kérdése. A zsírraktárak gyakorlatilag korlátlanul rendelkezésre állnak, viszont a zsír csak elegendő oxigén jelenlétében, azaz alacsonyabb intenzitásnál tud lebomlani és energiát szolgáltatni. Ezért szokták azt javasolni, hogy ha valaki zsírt szeretne égetni az izomtömeg megtartása mellett akkor ne menjen kb. 140-es pulzus főlé. Ha nem a zsírégetés a cél hanem a kardio edzés, azaz nem vagy kalóriadeficitben, akkor nyugodtan meghaladhatod a 140-es pulzusszámot. Ezen kívül megfelelő fehérje és aminosav bevitellel is kompenzálhatod az izomleépülést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!