Omad diétával mennyit lehet fogyni egy hónap alatt ?
Az online kalkulátor azért ír "hülyeséget", mert 3 általánosan használt formula van, amiket ezek a kalkulátorok használnak kalória szükséglet megadására.
Mifflin st Jeor, Revised Harris Benedict és Katch-Mcardle formulát.
(Van több is, de ezek használatosak)
Ebből a 3. azaz Katch-Mcardle formula adja a legjobb megközelítés, mert ez figyelembe veszi a testzsírszázalékod, amit tudnod kell a használatához.
Mivel a testzsírszázalékot is egy olyan szám, amit pontosan nem lehet meghatározni, a dexa mérés, ami a legbiztosabbnak tekintett is képes 5%ot tévedni.
Ezek csak irányt mutató számok.
Pl.: Az én esetemben a legtöbb online kalkulátor 2600-3200 között adja meg a napi szükségletemet és nem is tévednek olyan óriási nagyot. Jelenleg nekem 2700-2800 körül van, ha nem mozgok, mert már régóta sportolok és picit nagyobb vagyok az átlagnál.
Na ... de akkor hogyan derítjük ki a kalória szükségletünket, ha ezek a kalkulátorok nem adnak helyes számokat?
....
Próbálgatással. Az egyik kapott számot igaznak veszed és elkezdesz annyi kalórát bevinni mindennap és napi szinten leméred a súlyod, ugyan abban a napszakban, lehetőleg reggel.
Ha 1 hét után növekedést látsz, akkor kevesebb a kalória szükségleted.
Ha 1 hét után csökken a súlyod, akkor meg több kalória a szükségleted.
Ha nem változik, akkor megtaláltad a szükségleted.
(Napi szinten akár fél kg változás normális lehet. Ezért kell hosszabb távon azaz legalább egy héten át nézni és átlagoni a méréseket, hogy tömeg változást tudj kimutatni)
Ha meg van a kalóriaszükségleted már könnyű dolgod van.
Mindösszesen csak kevesebbet kell enned, mint a szükségleted és fogyni fogsz.
Mennyivel kevesebbet?
Jó kérdés. A célodtól függ, ezzel is játszadozni kell. A legoptimálisabb heti szinten 0,5-1kg leadása lenne. Ha túl gyorsab fogysz akkor többet kell enned, ha túl lassan akkor kevesebbet.
Ilyen egyszerű.
Ne ijedj meg. Az első héten várható egy 2-3kgos hírtelen megugrás a fogyás terén ha a legfelelő deficitben is vagy. Ez teljesen normális. A 2. héttől kezdve érdemes nézni és állítgatni. Pesze ha első héten óriási súly vesztést tapasztaltsz azaz 5kgmmal könnyebb leszel, akkor már édesmes ott be avatkozni és növelni a kalória bevitelen.
......
Most hogy ezt tisztáztuk.
Mért jó az OMAD a fogyáshoz?
A legegyszerűbb magyarázat, hogy egy étkezéssel nem tudsz egészséges ételekből annyi kalóriát bevinni, hogy kalória többletben legyél.
Ezért sokaknak segít, akik nehezen konrolálják magukat, mert viszonylag egyszű de működik a megközelítés.
Figyelj. NE HIGYJ EL SEMMIT SEM AMIT MONDTAM. Ajánlom, hogy menj fel a netre és írd be Dom D’Agostino és Layne Norton nevét, akik mindketten dieteikus phd, azaz tényleges kutató munkát végeznek ezen téren és ha megy az angol olvass utána magadnak és vond le a saját konklúziódat. Ők linkelnek kutatási ereményeket mindenhez amit mondanak és ha van gyomrod hozzá azokat is olvasd el és értelmez, sőt keress más a témában kompetens embereket.
Szóval a fentiek alapján kicsit értelmetlen a kérdés, mert nem attól fogysz fogyni hogy 1x eszel egy nap, hanem hogy mennyi kalóriát viszel be és az neked mekkora deficitet jelent.
Azaz fogyhatsz rengeteget azzal hogy éhezteteted magad és csak 500 kalóriát eszel meg, de akár hízhatsz is, azzal hogy rengeteg kalóriát viszel be pl.: meg eszel egy családi pizzát.
Az OMAD = One Meal A Day, csak annyit jelent, hogy egyszer eszel egy nap. Nincs semmi több mögötte.
az éhezéstől inzulincsökkenés áll be, amitől beáll a ketózis és a szervezet a zsírt kezdi elhasználni az éhezés hatására.
Nem kell itt túlmagyarázni. ezért hasznos az omad.
Nem az volt a kérdésem mindenesetre, hogy mi az omad, mert tudom.
"People using the OMAD method are likely to lose weight simply because they’re taking in fewer overall calories than they normally would during a regular pattern of eating."
"However, it doesn’t seem to be any more effective than traditional methods of calorie restriction, such as reducing calorie intake at each meal "
Itt a metaanalízis, ami alapján ezt írták:
(A metaanalízis, lényegében egy olyan kutatás, amivel korábbi kutatási eredményeket vizsgálnak)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!