Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Miért nem fogyok, ha nem...

Miért nem fogyok, ha nem viszek be annyi kalóriát, amennyit elégetek?

Figyelt kérdés
Alapjáraton a szervezetem napi kb. 1700 kcalt éget el, akkor is, ha csak fekszek. Ha én minden nap csak kb. 1400 kcalt viszek be, akkor fogynom kéne, attól függetlenül hogy azt nutellával vagy almával viszem be, nem? Mégsem fogyok, a súlyom egy dekát nem változott az elmúlt egy évben. Ezek szerint talán mégsem mindegy, mivel és mikor viszem be a kalóriát? Tudom, hogy egészségtelen az életmódom: reggel egy kávé, enni nem eszek, csak du. 1-3 között valamikor tartok egy kétperces ebédet, aztán kávézok, majd este 8 és éjfél között valamikor eszek viszonylag sokat, és alszom. Nem mozgok, nem eszek egészségesen, nem eszek rendszeresen. Ez rossz, de a kérdésem nem is erre irányul, nem ezzel kapcsolatban kérnék tanácsot, hanem az érdekelne, hogy bár ilyen egészségtelenül, de akkor sem viszek be annyi kcal-t, amennyit eléget a szervezetem. Akkor miért stagnál a súlyom?
2020. febr. 7. 10:41
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
98%

Szia!


Az a baj, hogy a kalóriabázis 1700 kcal-ja az alapanyagcserédre csak egy becslés. Ha kellően egészségtelenül táplálkozol (és amit írtál, azzal szerintem jó eséllyel megütötted ezt a szintet), akkor olyan változásokat hozhatsz létre a szervezetedben, amik jelentősen lecsökkentik az alapanyagcseréd. Nem teljesen ismert az ok-okozati összefüggések teljes hálója, de például a túl sok gyorsan felszívódó szénhidrát a máj elzsírosodását okozza, és ha nem sportolsz, akkor a szervezeted nem fogja azt a zsírt felhasználni onnan. Ez egyenes út az inzulinrezisztenciához meg a nemalkoholos májcirrózishoz.


Próbálkozhatsz azzal, hogy a jelenlegi összetételű táplálékod mennyiségét csökkented, ezzel nagy valószínűséggel tudnál fogyni, de az is valószínű, hogy kibírhatatlanul éhes lennél.


Szóval jobban jársz, ha az egészet átalakítod. Nem egyszerre, hanem lépésenként. Kóstolj meg néhány zöldséget nyersen, pl. karalábé, fejes káposzta, sárgarépa (vagy drágábbakat is próbálgathatsz, ha van rá keret). Amelyik ízlik, azzal váltsd ki a vacsora egy részét. Egyelőre nem kell, hogy kevesebb kalória legyen, kis lépésenként haladj, néhány naponta vezess be valami javítást.


A több rost lehet, hogy önmagában is elég ahhoz, hogy helyretegye a szervezeted szép lassan és tényleg 1700 kcal-t használj fel egy nap alapanyagcserével. Persze ha lassan vezetsz be új dolgokat, akkor az eredmények is lassan fognak jönni, de szerintem nem érdemes sietni. Az új ízeknek idő kell, és érdemes ugyanazzal sokszor próbálkozni, ha nem ízlett, mert az agy az ismerős ízeket azonosítja finomként. Ha élvezed az új ételeket, akkor jobb az esélye, hogy hosszú távon kitartasz.


Ezen kívül a háziorvoshoz is elmehetsz, egy sima éhgyomri vérvételből jó eséllyel kiderül, hogy van-e már inzulinrezisztenciád (a biztos válaszhoz cukorterhelés kéne). Ha elmondod, hogy egy éve számolod a kalóriákat és nem fogysz, szerintem beutal.

2020. febr. 7. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
75%

Azért mert az elmélet és a gyakorlat fogyàs tekintetében màs dolog. Mivel emberek vagyunk, bonyolult hormonàlis rendszerrel, vàltozó anyagcsereigénnyel. A kalóriaelmélet ezt nem veszi figyelembe. Ha a te anyagcserédnek nem felelnek meg a tàpanyag arànyok, és a minőség, keserves lesz fogyni, hiàba a kevés kalória. Max koplalni fogsz, és egészségtelenül esetleg lefogyhatsz, aminek sok mellékhatàsa van. Fàradtsàg, rossz közérzet, akàr hajhullàs, szédülés, anyagcsere lassulàs, ami hozzàjàrul hosszútàvon a feladàshoz, és a rohamos visszahízàshoz. stb.

Nagyon nem mindegy mit eszel. Sokkal fontosabb a mit, mint az összkalória.

Én àtlag 2300 körüli energiabevitel mellett fogyok folyamatosan (-38 kg eddig). Pedig elég beteg is vagyok. Teljesen màs makrókkal dolgozom. Szénhidràt 80-85g. Ami nàlam 15-18% körül van. Kalóriàt nem korlàtozok egyàltalàn. Nekem nem jött be az a módszer. Kizàrólag a tàpanyag arànyokra figyelek, a minőségre, és a testem jelzéseire.

2020. febr. 7. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
71%

Az utolsó két válasszal maximálisan egyetértek. Még annyit tennék hozzá, hogy az inzulinrezisztencia mellett még a pajzsmirigy-alulműködés is jelentősen nehezítheti a fogyást (a kettő ráadásul együtt is járhat). Ez egyben azt is jelenti, hogy az anyagcsere lelassul, így ha ez fennáll nálad, akkor lehet, hogy a szervezeted 1700-nál sokkal kevesebb kalóriát használ fel. A kalóriafelhasználás egy becsült adat, átlagos emberekre. Ha pl. rajtad sokkal kevesebb az izom, mint egy átlagos hasonló korú/nemű emberen, akkor is kevesebb kalóriára van szükséged. És akkor még arról nem is beszéltünk, hogy egyes bolti ételekben használt adalékanyagok is kihathatnak az anyagcserére, és hízást okozhatnak.

Egyébként ennyi szénhidráttal jellemzően azok tudnak fogyni, akik rengeteget mozognak. Ülőmunka és kevés aktivitás mellett hatásosabb, ha a ch bevitelt csökkented.

2020. febr. 7. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
78%

Ha ebédre alig eszel, vacsorára meg egy egész mirelit pizzát... és nem érted, miért nem fogysz... hát akkor hiába mondunk neked bármi okosat.

Menj el szakemberhez. Dietetikus pl.

2020. febr. 10. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!