Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Férjemmel nagyon megromlott a kapcsolatom és szeretném őt elhagyni. Van egy 16 hónapos kislányunk, aki velem maradna.2 lakásunk van, az egyik a férjem nevén, a másik a lányom nevén, de a férjemnek van haszonélvezeti joga rajta. Mit tanácsoltok?
A kérdésem az lenne, hogy abba a lakásba, ami a lányom nevén van, de haszonélvező a férjem, jogom van beköltözni a lányommal? Mert ha ezt így előadnám a férjemnek, hogy oda fogok költözni, akkor biztosan nem egyezne bele, de ha a törvény szerint megtehetem, akkor hiába az ő véleménye...
Mit tehet a férjem ez ellen?
Van itt már lassan minden, összefoglalom, hogy mi a helyzet:
- Teljesen mindegy, hogy a lakás kinek a nevén van, majd a vagyonmegosztás során úgyis osztoztok
- A jelenlegi lakásotok a férjed tulajdona lesz, ám a házasság alatt törlesztett hitelösszeg FELE (nem számít, hogy kinek a számlájáról fizettétek) a TIED. Ezt a férjed köteles kifizetni vagy kompenzálni másképp a vagyonmegosztás során (pl. tulajdonrésszel)
- A kiskorú tulajdonában lévő lakás felett a gyermek 18 éves koráig a GYÁMJA rendelkezik. Ám bármilyen komolyabb (pl. eladás) döntéshez a gyámügy engedélye szükséges. Ha a férjed haszonélvező, akkor ellenben megtilthatja, hogy odaköltözz, sőt, a gyereknek is megtilthatja, hogy odaköltözzön. Mondjuk ez így nagyon ingoványos, hogy hiszen ha nincs hova költöznötök akkor ez kimeríti a gyermek veszélyeztetését is akár... Bonyolult ügy. Mindenesetre az az ingatlan a gyermek tulajdona lesz és marad is, a rendelkezési jog pedig a gyám szülőé lesz.
Amúgy haszonélvezettel terhelt ingatlan eladható - csupán rajta marad a haszonélvezet. Úgy meg ugye épeszű ember nem veszi meg.
Aki semennyire nem ért hozzá az minek ír választ. Főleg olyan, hogy költözőn be, meg ilyenek.
A haszonélvezeti jog magasabb mint a tulajdoni jog, ha akarja a gyerek még 40. évesen sem költözhet oda, mert ő nem ad rá engedélyt.
Nem úgy működik a törvény, ahogy szeretnénk.
Sajnos tényleg bonyolult ügy a miénk és egy csomó kérdőjel van bennem a vagyonmegosztást illetően is. A férjem nevén is és az én nevemen is vannak bankszámlák, lekötött pénzek. Azok a bankszámlák, amik az én nevemen vannak, akkor lettek nyitva, amikor komolyabbra fordult a kapcsolatunk, de még nem voltunk házasok. Viszont minden ami az én nevemen van, ahhoz a férjem 100 %-ban hozzáférhet, mert kedvezményezettként ő van megjelölve. Tehát ha gyanút érez arra, hogy válni akarok (már érzi) és ha szóba kerül a válás, akkor ő azon nyomban átutalja az ő számláira a pénzt. Ezt a sok pénzmozgást meg hogy tudja a bíróság, ha vagyonmegosztásra kerül sor?
Szóval tényleg elég szerteágazó a mi ügyünk. :(
Nagyon egyszerű:
Mielőtt bejelented, hogy válni akarsz megszünteted a férjed hozzáférését a számlákhoz.
De amúgy a folyószámlákon is osztozni kell majd - legalábbis a házasság alatt szerzett vagyon tekintetében. Viszont ezek behajthatatlan dolgok, így jobb, hogyha csak te férsz hozzá a saját számládhoz és majd ha megegyeztetek vagy döntött a bíróság akkor osztozkodtok.
Minden számlamozgás évtizedekre visszamenően könyvelve van, ez az egyik legegyszerűbb mód, hogy a bíróság adatokat kérjen bírósági és más hatósági eljárásban.
Ha a férjed le is veszi/átutalja a pénzt, azt majd a bíróság látni fogja és ezt természetesen a vagyonmegosztás során beszámítja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!