Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Férjemmel nagyon megromlott a kapcsolatom és szeretném őt elhagyni. Van egy 16 hónapos kislányunk, aki velem maradna.2 lakásunk van, az egyik a férjem nevén, a másik a lányom nevén, de a férjemnek van haszonélvezeti joga rajta. Mit tanácsoltok?
A kérdésem az lenne, hogy abba a lakásba, ami a lányom nevén van, de haszonélvező a férjem, jogom van beköltözni a lányommal? Mert ha ezt így előadnám a férjemnek, hogy oda fogok költözni, akkor biztosan nem egyezne bele, de ha a törvény szerint megtehetem, akkor hiába az ő véleménye...
Mit tehet a férjem ez ellen?
Ne foglalkozz a férjeddel, költözz be a másikba, kitenni úgysem fog. A rendőrség nem fog kirakni ha a lányod a tulaj. Ha meg kötözködnek, meg kell mondani hogy vagyonjogi per van folyamatban, amiben kölcsönösen tartoztok egymásnak, és majd a bíróság megállapítja hogy ki kinek mennyivel tartozik.
Egyébként elvileg a haszonélvező használhajta a lakást, neki van joga hozzá, de azért a tihelyzetetek nem ilyen fehér-fekete.
A férj nevén lévő lakás valóban az övé. De mivel közös törtleszéts történt, ő tartozik neked valamennyivel. Ezt majd megállapítják. Lehet hogy pont annyival amennyit a haszonélvezeti joga ér a másik kecón. Az lenne a legjobb, mert akkor pénz az ablakban.
Mondjuk nem ártana azért tisztázni vele ezt a dolgot nyugodt körülmények között. Nekem úgy tűnik, hogy félsz attól hogy keresztbe tesz.
Mindenesetre ha simán egyezkedni vele nem lehet, akkor muszáj lesz ügyvédhez menned.
34/N
"A lakást amiben most lakunk, a férjem vette a házasságkötés előtt, de hitel volt rajta és a hitelt már akkor törlesztettük be, amikor már házasok voltunk és az én bankszámláról ment a törlesztés."
Ez a lakás a férjed tulajdona, de a közösen törlesztett összeg fele jár belöle neked. Az lényegtelen, hogy kinek a számlájától ment a törlesztés, az egyetlen, ami számit, hogy a házasság alatt történt. A házasság utgyani vagyonközösség, az ez idö alatt szerzett összes vagyon (itt a lakás törlesztése) közös, váláskor felezödik a két fél között.
"A lányomnak a lakást, aki most 16 hónapos, tavaly vettük, ekkor már házasok voltunk. Szóval a férjem ezen haszonélvező és a lányom aki kiskorú, ő a tulajdonos."
Ez a lakás közös szerzemény, viszont a haszonélvezeti jog miatt a férjednek van joga meghatározni, hogy ki lakhat benne. Az, hogy a gyerek a tulajdonos, lényegtelen, mert használni a férjednek van joga. Az egyetlen, amikor a gyerek mint tulajdonos számitásba veendö, ha el akarná adni valaki a lakást, akkor azt nem teheti, illetve csak a gyámhatóság engedélyével, és a vételárat a gyerek nevére zárolni kell.
Ebböl következöen mindkét lakás esetében a férj joga eldönteni, hogy ki lakhat ott. A férj lakásából követelheted a ráforditott összeg felét, de mást nem.
A gyerek lakásában meg neki van hasnálati joga, ha nem egyezik bele, akkor nem mehettek oda.
A legokosabb ügyvédet keresni, és adott esetben pl. a haszonélvezeti jogról lemondhat a saját lakásából neked járó fele összeg fejében.
Találtam egy hasonló sztorit, ahol szintén a gyerek a tulaj és az apa a haszonélvező és az anya el akarja hagyni a férjet. Ezt a választ kapta egy ügyvédtől:
A házastársat a házasság ténye alapján megilleti a lakáshasználat temészetben, vagy a lakáshasználati díj ellenértéke, esetlegesen többlethasználati díj is, még akkor is, ha nem az ő tulajdona az ingatlan. Azt javaslom, hogy az anya indítsa el a házassági bontópert, mert annak keretén belül a bíróság dönteni fog az utolsó közös lakás használatáról. Ha a gyermekeket az anya neveli, a bíróság különös figyelmet fog fordítani erre a tényre és a gyermekek érdekeire, amelynek nem állhatja útját a különélő szülő magatartása, azaz haszonélvezeti jogával való visszaélése. Amíg a bíróság jogerős ítéletben nem rendelkezik a lakás használatáról, addig a házastársat és közösen nevelt gyermekeiket megilleti az a jog, hogy a lakást használják. Amennyiben a haszonélvező házastárs megtiltja a használatot, úgy a másik házastárs és a gyermekek birtokvédelmet kérhetnek az illetékes jegyzőtől. Az elmaradt gyermektartásdíjat 6 hónapra visszamenőlegesen igényelheti a gyermekeket nevelő és gondozó házastárs a különélő szülőtől. Annak bizonyítása azonban, hogy a különélő szülő rendelkezik jövedelemmel az Önök feladata. Megjegyzem a tartásra kötelezett férj nemcsak keresményével, hanem egyéb vagyonával, pl. vagyoni értékű haszonélvezeti jogának elidegenítésével is teljesíthetné a gyemektartást, melyre álláspontom szerint peres úton kötelezhető.
Utána nézek majd, hogy meddig van a haszonélvezet, de én úgy emlékszem, hogy határozatlan, tehát a férjem haláláig.
Az nem tudom mennyire fontos tény, hogy a férjemmel még csak 3 és fél éve vagyunk házasok. Ez nem befolyásolja a vagyonmegosztást? Nekem úgy rémlik, hogy van erre valami szabály. Egyébként házassági szerződést nem írtunk anno.
És egyáltalán hogy állapítják meg, hogy mi az amit közösen szereztünk, mi számít közös vagyonnak?
Amit házasság előtt szereztetek ingó, ingatlan vagy ami ezek helyébe lépett -akár a házasság alatt is- (pl. vettetek egy autót a férjed lakása árából) az különvagyon, ide számít még pl. családtagtól származó ajándék, amit kifejezetten különvagyonnak szántak, tehát nem a párnak kettőjüknek adtak, hanem csak az egyik félnek.
Házasság alatt (de ez nem olyan egyszerű, mert az előtte való együttélés is közre játszhat) szerzett vagyon közös vagyon, ezt válás esetén a szerzés arányában osztják meg, ha a szerzés aránya nem határozható meg, akkor vélelmezik az 50-50%-os szerzést. Persze házimunka,gyerekekre fordított idő stb. is számít, nem csak a konkrét keresőtevékenység és az ehhez kapcsolódó jövedelemszerzés.
Sajnos, amit írtam és más is írt korábban, az igaz, hiába pontoznak le minket, amíg a Kérdező nem indít valamilyen ELJÁRÁST addig semmi joga nincs a férj esetleges akarata ellenére a gyerek által tulajdonolt, férj haszonélvezeti jogával megterhelt ingatlanban élni. Az más kérdés, hogy eljárás alatt, milyen védelmet kaphatnak meg.
A haszonélvezeti jog pedig megváltható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!