Ha lemondott a haszonélvező a haszonélvezeti jogáról és az ingatlan eladásra került, akkor átadhatja -e egy másik személy számára a jogot az új ingatlanra a tulaj beleegyezése nélkül a régi haszonélvező?
Nem, a haszonélvezet nem átruházható, de felhatalmazhat mást, hogy helyette használja bizonyos feltételek mellett.
Ptk.:
159. § (2) A haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de annak gyakorlását átengedheti. Ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását csak akkor lehet átengedni, ha a tulajdonos - azonos feltételek mellett - a dolog használatára nem tart igényt.
Szóval, hogy tiszta legyen a kép:
Volt egy ingatlan, annak volt egy haszonélvezője.
A haszonélvező lemondott a haszonélvezetéről és eladták az ingatlant.
Vettek egy új ingatlant.
Eddig világos, és itt a kérdés, az új ingatlanra a volt haszonélvező kapott haszonélvezetet?
Az a kérdés,hogy milyen jogi kiskapu létezik arra,hogy egy szerződést semmisségre hivatkozva meg lehessen támadni?
Vagy ha a tulajdonos végül is beleegyezett -akár hogyan is-
akkor nincs mód jogorvoslatra? A haszonélvező soha nem lakott az ingatlanban és soha nem került neki egy fillérbe sem.De én viszont mint építtető és a ház telekkönyvön kívüli tulajdonosa ,nem tudok hozzá jutni a haszonélvező jogellenes magatartása miatt.
Ha a haszonélvező lemondott a haszonélvezeti jogáról, akkor lemondott a haszonélvezeti jogáról. Legfeljebb adó és illeték vonzata van a történetnek, de onnan kezdve az ingatlanhoz semmi köze. Se a régihez, de az újhoz végképp nem.
A haszonélvezeti jog nem átruházható, legfeljebb az ingatlan használati jogát adhatja át ingyen vagy pénzért másnak. Ha volt ilyen személy, akkor az nyilván anyázni fog, mivel a haszonélvezővel szerződött, nem a tulajdonossal, és ez esetleg lehet szerződésszegés- a haszonélvező részéről.
Ha nem volt ilyen személy, akkor viszont neked semmi bajod nem lehet a későbbiekben, ha nem adod el, akkor sem.
"Az a kérdés,hogy milyen jogi kiskapu létezik arra,hogy egy szerződést semmisségre hivatkozva meg lehessen támadni? "
Kényszer, fenyegetés, színlelt szerződés, jogellenes kitételek, jó erkölcsbe ütközik. Egyiket sem tudom elképzelni egy haszonélvezetről lemondás esetén.
"Sajnos ,az akkori tulajdonos,nem tudott az anyósommal ellenkezni."
Ezzel az indoklással azért ne nagyon menj bíróságra.
Ha válás utáni vagyonmegosztás a probléma, akkor egy jó ügyvéd kell, aki elő tudja adni, hogy a részedről a ráfordítás az ingatlanra többet ér, mint a haszonélvezettel terhelt tulajdoni hányad, ami rád esik. Ennyi.
A közös tulajdon attól még megszüntethető.
Ha jól értem itt az egész ház a férjed nevén van, és te közös tulajdonszerzésre hivatkozva kéred a felét.
Esetleg a te tulajdoni hányadodról teljesen levetetni a haszonélvezetet, de ha 15 éve nem tiltakoztál... A régi szerződést teljesen semmisé nyilváníttatni esélytelen.
Még annyit,hogy 15 év még lehet ,hogy megtámadható lett volna,esetleg még ma is lenne esély rá,de egyedül maradtam a problémával!Ma már nem érdeke a férjemnek sőt,az akkori skandalum ma már jól is jöhet.Ugyanakkor ha kibírom várni a végét az én részemen nem lesz haszonélvezeti jog!Nyilván a volt férjemén lesz,ha csak nem mesterkednek valamiben ismét.
2,5 évig én fizettem a házon levő adósságot,amíg be nem rágtam és én is abba hagytam,Csak hogy most a felét az anyós fizeti a volt férj helyett...majd megtudom,hogy mire készülnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!