Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Hogy működik akkor a hivatalos gyermekelhelyezés, ha előre megegyeznek a felek a láthatásban?
ha megegyeztek abban, hogy pl. apa láthatja 2 hetente a gyerekeit, akkor ugy ez egyenesen arányos azzal,hogy anyukánál lennének többet. Tehát olyan mintha ő kapná meg a szülői felügyeletet.
ezt bekell adni a bíróséágra és ők megvizsgálják, hogy valóban a gyermek érdekében áll-e ez. ha apuka esetleg nem értene egyet ezzel, tehát többet szeretne mint 2 nap, akkor vszinű, hogy addig tartott az egyezség.
egyébként alapsan írjtok le mindent. szünidők felosztása, átadás helye, ideje, láthatások pótlása stb.
akkor lesz környezettanulmány ha pl. az egyik fél arra fog hivatkozni, hogy a másiknál nem megfelelőek a körülmények.
Én a bírósági eljárást annak hosszadalmassága, költségei miatt csak végső megoldásként ajánlom. A szülők közötti megállapodás minden esetben magasabb rendű, mint egy hatósági határozat, emiatt megállapodásra kell törekedni, mert sokkal valószínűbb, hogy mindenkinek megfelel, mint ha egy kívülálló dönt erről.
A megállapodások fokozatai lehetnek a szülők közötti viszony függvényében:
1. Ha a szülők között viszonylag jó maradt a kapcsolat, akkor maradhat a közös szülői felügyeleti jog, és megállapodhatnak korlátlan kapcsolattartásban, ami azt jelenti, hogy bármikor jelentkezhet mindegyik érintett részéről (a gyerek részéről is) igény rá, akkor megbeszélik, és az aktuális megbeszéltek szerint működik a gyermek elvitele, visszavitele, annak időpontja stb. Ez értelemszerűen csak akkor működik megfelelően, ha a szülők között és mindegyik szülő és a gyermek között is jó a kapcsolat és működik egy folyamatos és normál kommunikáció. Nagyfokú kulturáltság, tolerancia kell hozzá, na és felelősségérzet a gyerek iránt, hogy ne legyen össze-vissza dobálva, a biztonságérzete megmaradjon. Ez a legkulturáltabb, legjobb módja a különélésnek, de egyben a leglabilisabb is,mert kihathat rá az érintettek mindenkori érzelmi, meg mindenféle állapota. Itt nincs bíróság.
2. A felek között - a gyerek igényeinek figyelembevételével - létrejön egy (írásbeli) megállapodás arra vonatkozóan, kivel él a gyermek a továbbiakban és a külön élő szülőt mikor, milyen időtartamú és formájú kapcsolattartási lehetőség illeti meg (nem csak a személyes találkozásról van szó, hanem pl. a telefonálásról, hagyományos vagy elektronikus levelezésről, csomagküldésről stb.). Akkor működőképes, ha a szülők-gyermek közötti és a szülők egymás közötti kapcsolata, ha nem is egymás nyakába borulós, de korrekt marad. Fontos, ha itt vita van, akkor sem kell bíróságra szaladni, olcsóbb, gyorsabb és nem hatósági megoldás mediátor segítségét kérni, aki mediáció keretében segíti, hogy a felek olyan megállapodásra jussanak, ami mindenkinek megfelelő, és betartható. Mediátorok az egész országban működnek, elég itt a neten rákeresni. Vannak fizetősök is (ami még mindig kevesebb, mint az ügyvédi munkadíj, de akik családsegítő vagy gyermekjóléti szolgálatoknál működnek, ők ingyenes szolgáltatást nyújtanak.
3. Ha a szülők egyáltalán nem tudnak megállapodni a gyerekelhelyezésről vagy a kapcsolattartásról még mediáció keretében sem,és arra vágynak, hogy egy kívülálló mondja meg nekik a frankót, akkor jöjjön a bíróság. Ha van egyezség, amit odaadnak a bírónak,akkor a bíró csak azt vizsgálja, hogy a gyermek érdekeinek megfelelő-e, ha igen, akkor végzésbe foglalja és kész. Ha vita van, mert mindenki "magának akarja a gyereket", akkor hosszadalmas procedúra jön. A bíró igazságügyi pszichológust rendel ki annak érdekében, hogy vizsgálja meg, ki az alkalmasabb a gyermek nevelésére, kihez milyen mértékben kötődik a gyermek stb. Ha felmerül, hogy valamelyik fél lakókörnyezete nem alkalmas a gyermek nevelésére, akkor megkeresi a gyámhatóságot, hogy környezettanulmány készüljön. A végén meg lesz egy olyan bírósági döntés, amely a szakértői vélemények figyelembe vételével meghatározza, ki gyakorolja a szülői felügyeleti jogot (ki neveli a saját háztartásában a gyereket), meghatározza a különélő szülőt megillető kapcsolattartás idejét, akár időpontjait, módját, formáját, meg azt, hogy a különélő szülő szülői felügyeleti joga szünetel és mikor, mennyi tartásdíjat köteles a másik szülőnek fizetni.
Tehát a kapcsolattartásnál az a fontos, hogy a lehetőségekhez mérten mindenki jól érezze magát, és hogy MŰKÖDJÖN. Ha működik, akkor nem kell bírósági papír róla. Ha meg a szülők mindenképpen háborúzni akarnak, akkor meg úgy sem fog működni, ha a bíróság ezeregy végzést hoz. Kár, hogy a végén mindenki tönkremegy.
Kívánom neketek (és főleg a gyermeknek), hogy működjön.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!