Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
El szeretnék válni a férjemtől.15 éve élünk együtt,10 éves a gyermekünk. A házunk az ő nevén van. A gyermekünk nevére venne egy ingatlant, ahova költözhetnénk, de rá akarja rakni a saját haszonélvezetét. Szerinte nekem semmi nem jár. Igaz ez?
Nem igaz, hogy neked nem jár semmi: a saját lakásodat (ha még megvan, erről nem írtál semmit) megtarthatod (még szép...), 15 év együttélés után közössé válnak az ingóságok (bútorok és egyéb használati tárgyak), az autó, ha van, még akkor is, ha azt ő a saját pénzéből vette, illetve közössé válik a már meglévő, magánvagyonhoz tartozó ingatlanokból befolyt haszon is. Tehát ha pl. a te lakásodat kiadtátok albérletbe, a beszedett bérleti pénz már közös vagyonnak számít.
Erről a témáról itt olvashatsz bővebben:
Abba pedig szerintem semmiképpen ne egyezz bele, hogy rajta legyen az új lakáson a férjed haszonélvezeti joga, így akarja megakadályozni, hogy valaha is el tudd adni a lakást vagy te, vagy a közös gyereketek a nagykorúvá válása után. A haszonélvezeti jog egy hatalmas csapda, semmiképp se egyezz bele! A férjed ezzel csak piszkoskodni akar, mert ha később el szeretnétek adni az a lakást, kell a férjed beleegyezése is, amit valószínűleg nem fog megadni. Inkább kérd a lakás árát, és vedd meg te magad a gyerek nevére! (Így te magad nem adhatod el a lakást, csak gyámügyi engedéllyel, és a lakás értékéből legalább ugyanolyan komfortfokozatú, ugyanolyan értékű lakást kell venned. Egy fillér kár nem érheti a gyereket a lakáscsere miatt.)
4.1. A házastársi közös-, és külön-vagyon
A házasság megkötésével a házastársak között a házassági életközösség idejére házastársi vagyonközösség keletkezik. Ennek megfelelően a házastársak osztatlan közös tulajdona mindaz, amit a házassági életközösség ideje alatt akár együttesen, akár külön-külön szereztek, kivéve azt, ami valamelyik házastárs különvagyonához tartozik. Közös vagyon a különvagyonnak az a haszna is, amely a házassági életközösség fennállása alatt keletkezett, levonva ebből a vagyonkezelés és fenntartás költségeit.
A házastárs különvagyonához tartozik:
a) a házasságkötéskor megvolt vagyontárgy,
b) a házasság fennállása alatt öröklés jogcímén szerzett vagy ajándékba kapott vagyontárgy,
c) a személyes használatra szolgáló és szokásos mértékű, illetőleg mennyiségű vagyontárgy,
d) a különvagyon értékén szerzett vagyontárgy.
Az a különvagyonhoz tartozó tárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, valamint a szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, tizenötévi házassági együttélés után közös vagyonná válik.
A vagyonközösséghez tartozó tárgyakat rendeltetésük szerint mindegyik házastárs használhatja. A vagyonközösséghez tartozó tárgyakat a házastársak közösen jogosultak kezelni.
A vagyonközösséghez tartozó tárgyak fenntartásával és kezelésével járó költségeket elsősorban a közös vagyonból kell fedezni, ha pedig az erre nem elegendő, a házastársak kötelesek a költséghez különvagyonukból arányosan hozzájárulni.
A vagyonközösség fennállása alatt, továbbá a házassági életközösség megszűnésétől a közös vagyon megosztásáig terjedő időben csak a házastársak közös egyetértésével lehet a vagyonközösséghez tartozó tárgyakat elidegeníteni vagy általában olyan vagyonjogi rendelkezést tenni, amely nem a házastársak különvagyonára vonatkozik.
A házassági életközösség megszűnésekor a vagyonközösség véget ér, és bármelyik házastárs követelheti a közös vagyon megosztását. Ennek során igényelni lehet a közös vagyonból a különvagyonba, illetőleg a különvagyonból a közös vagyonba történt beruházások, továbbá a kezelési és a fenntartási költségek megtérítését is. Nincs helye megtérítésnek, ha a kiadás a lemondás szándékával történt. A közös életvitel körében elhasznált vagy felélt különvagyon megtérítésének csak különösen indokolt esetben van helye. A házastársak vagyonrészét a házassági életközösség megszűnésekor meglevő közös vagyonból lehetőleg természetben kell kiadni. Ugyancsak természetben kell kiadni a házassági életközösség megszűnésekor meglevő különvagyont is. Amennyiben ez bármely okból nem lehetséges, vagy számottevő értékcsökkenéssel járna, a megosztás módját vita esetében a bíróság állapítja meg.
Mindenkeppen keressel fel egy ugyvedet, akar holnap mar, es kerdezd meg pontosan!!! Ne hagyd magadat kisemmizni! Ha megoregszel a fiad kitesz a menyeddel egyutt a hazabol (amit most az apa vesz neki), es te hova mesz?(sajnos nagyon-nagyon durva dolgok tortennek az eletben, muszaj felkeszulni mindig a legrosszabbra!!!!!) Egyetlen boronddel mesz valahova, csak azert, mert a ferjed most elintezi neked ugy a dolgokat, hogy semmihez ne legyen jogod! Jarj utana, ird ossze a kerdeseidet, es ne sajnaljad az ugyvedre a penzedet, par ezer Ft-ert megmondja a jogaidat!!!
Remelem fizet a ferjed rendesen neked, es mosolyogsz te meg a kepebe neki!!
A ferjed jogasz? Mert ha nem, akkor miert etet tegedet azzal, hogy neked semmi sem jar?!
Holnap menjel egy ugyvedhez, es kuzdjel a vagyonodert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!