Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
A válás társadalmi megítélése elsősorban gazdasági szempontok miatt változott meg?
Ha megnézzük a második világháború előtti korszakban gyakorlatilag alig volt válás, leginkább a vagyonosabb réteg körében fordult elő, de az egyszerű embereknél gazdaságilag sem lett volna célszerű, mert a házaspárok jelentősen egymásra voltak utalva.
Aztán úgy a 60-as évektől mikor már javult az életszínvonal és a nők is egyre többen kezdtek dolgozni, egyre több házasság bomlott fel és a rendszerváltás után már a házasság nélküli együttélés is elfogadottá vált. Ha meggondoljuk csupán röpke 50-60 év alatt változott radikálisan meg a szemlélet, ami előtte hosszú évszázadokig tartott, mert régen ciki volt elválni, ma meg rossz házasságban bennmaradni számít annak.
Lehet tévedek, de szerintem elsősorban gazdasági szempontok mozgatják ezeket a változásokat, mert ma ugye sokan hivatkoznak arra, hogy ha elmúlik a szerelem, akkor új párt kell keresni, de szerelem régen is létezett, csak az anyagi feltételek nem tették lehetővé, hogy könnyen lehessen új életet kezdeni.
A 60-as évek előtt is gyakori volt a válás, de csak a polgári és proletár rétegben. A vidéki parasztokra nem volt jellemző. Ott ha nagyon nem bírtak a ház urával, kicsinálták hogy kinyírja magát, vagy egyszerűen lemérgezték.
A háborúk után már volt jövés-menés a családok között, de a rendszer elítélte a válást. Viszont lakhatási válság volt egészen a 80-as évekig, mert a Ratkó-gyerekek rengeteg gyereket szültek, viszont kevés volt a lakás. Aztán már sokan azért vállaltak gyereket, hogy kiutaljanak nekik lakást. A 80-as évek végétől pedig elkezdték a férfiakat kidobálni a családból, ha nem hordtak haza elég pénzt. Aki meg megtalálta a számítását, az két családot is eltartott párhuzamban.
A férfiak erre rájöttek és annyian éltek "vadházasságban", nehogy kisemmizve az utcán kössenek ki, hogy a 2000-es évek végén be is vezették a "bejegyzett élettársi kapcsolat" jogi státuszt.
#4: ezek mögött vannak tények is, vagy csak a historikus emlékezet?
az 50-es évektől azért növekedett meg a válási kedv, mert a városiasodással lehetővé vált egész évben állandó jövedelemhez jutni, és megjelentek az alanyi jogú szociális ellátások. egy fizuból is lehetett gyereket eltartani, a nők helyzete jelentősen javult. pont hogy megkönnyítették a válást a ptk 1952-es módosításával (azaz a "rendszer" nem itélte el a válást). a lakáskiutalás rendszere sem így működött, a lakhatási válságot a 6. ötéves terv oldotta meg (és mellé az, hogy beléptünk az IMF-be, és jöttek a hitelek). nem dobált ki senki-senkit. tiszta zagyvaság az egész (főleg a bejegyzett élettársi kapcsolatra vonatkozó rész).
Az emberek felvilágosodtak, több a lehetőség a megcsalásra is. Ez is hozzásegített a válások számának növekedéséhez.
És mi lesz a jövő? Fognak házasodni az emberek? Vagy már nem látják értelmét?
Személyesen most már azt látom, hogy ismét egyre többen házasodnak fiatalabban. Egy időben még 30-35 évesen házasodtak, mostanra nem ritka a 25 év alattiak házassága és gyerekvállalása. Emiatt úgy gondolom, hogy a válások száma a jövőben is nagymértékű lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!