Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Azt állítom, hogy "Szerelem" ahogy azt a magyar nyelv definiálja nem létezik. A szó létrejötte vajon 19. századi nyelvújítók romantikus költői fantazmagóriájának eredménye?
Az angol nyelvben a "Love" szó például egy jelentésű és precízen csak "Szeretet"-nek fordítható magyarul mivel családtagok/rokonok is használják érzelmeik kifejezésére nem csak párkapcsolatban élők.
Az a speciális. már már spirituálisnak képzelt extra fogalom amit a magyar anyanyelvű emberek kizárolagosan csak párkapcsolati érzelmek kifejezésére használnak a "Szerelem" szóval NEM LÉTEZIK.
Az emberi párkapcsolatok valójában abszolút racionális alapon jönnek létre mindenféle meg magyarázhatatlan túlvilágról váratlanul az emberbe csapó (Ámor nyila ugye) természetfeletti érzelem nélkül.
A "Vágy" legyen az fizikai (a másik ember testére vágyom) és/vagy mentális(a másik ember személyiségére vágyom) valójában egy a fajunk evolúciója során kialakult teljesen racionális fajfentartó érzelem. Nemtől, kortól, szexuális beálittotságtól függetlenül.
Noha a heteroszexuálistól eltérő párkapcsolat biológia evoluciós szempontból haszontalannak tünhet első látásra a gyermektelenség miatt, valójában azonban bármilyen gyermektelen pár társadalmilag és az egyén túlélése szempontjából ugyan úgy racionális.
Ha a racionális vágyak szerencsésen találkoznak a felek között, akkor a lassan vagy gyorsan de előbb utóbb megtörténő szexuális aktus után a felek racionális értékelés után eldöntik, hogy továbbra is együtt maradnak-e.
Ha igen akkor a vágyak rendszeres beteljesedése által az agyban beinduló kémiai jutalmazó funkciók öröm hormonokkal(dopamin, szerotonin, oxytocin) árasztják el a neuron hálózatot ami létrehozza a párkapcsolat tagjai között pontosan ugyan azt a "szeretet" vagy ragaszkodást amit az emberek normális családi viszonyok között a közeli hozzátartozójuk felé is éreznek.
Egy hosszabb kapcsolat végi csúnya szakitás az otthagyott félnek szélsőséges esetben akár olyan mentális fájdalmat is okozhat ideiglenesen mintha egy közeli hozzátartozója meghalt volna.
De évtizedes nem szexuális alapú barátságok megszűnése valamilyen komoly vitás helyzet miatt is pontosan ugyan ezt a mentális fájdalmat indukálhatja később az egyik vagy akár mindkét félben.
A vágy szépen lassan egyéntől függően hosszútávon folyamatosan csökken bár nyilván kemény munkával és szerencsével akár évtizedekig megtartható/újra ébreszthető.
A misztikus magyar "szerelem"-et sehol sem találjuk. Az emberi faj egymás felé táplált érzelmeit tökéletesen azonos neuro kémiai folyamatok generálják.
Elképesztőnek találom, hogy a nyelvújítás óta eltelt cirka kétszáz évben a magyar nyelvészet tudományos konszenzusa ezen a szerelem szó anomáliáján egyszerüen átsiklott...
Hogy biológiailag azonos folyamatok zajlanak-e le az emberben egy barátság, mint egy szerelem kapcsán nem tudom. Nem vagyok biológus.
De az biztos, hogy a szerelem egész más érzés mint a többi szeretet.
Arról nem is beszélve, hogy a szerelem mennyire nem racionális érzelem. Sokkal kiszámíthatatlanabb, mint a szeretet amit a szülei, vagy a barátai iránt érez az ember. Sőt egész más érzés, mint az a szeretet amivé a szerelem csitul évek alatt. És még az a szeretet se azonos azzal, amit a kutyám, vagy anyukám felé érzek.
Lehet ezt analizálgatni és lebontani neuronok és hormonok szintjére, de a gyakorlatban teljesen máshogy viselkedik egy szerelmes ember, teljesen más reakciókat mutat a párja felé, mint a barátai felé.
Az pedig nettó hülyeség, hogy racionális döntés lenne. Ha így lenne, nem lennének bántalmazó kapcsolatban szerelmesek a bántalmazottak. Nem hagynák anyagilag kihasználni magukat a párjuknak emberek akik ugyanezt nem engedik a barátaiknak. Nem lenne gond a félrekefélés amíg az egyszeri alkalmakat jelent idegenekkel (hiszen racionálisan nézve a másokkal való szex ebben a formában nem árt a kapcsolatnak).
A magyar nyelv épp azért jó, mert árnyalt. A szeretetnek ezer formája és szintje van. Hogy ez a testben pontosan milyen folyamatok mentén zajlik, mindegy ha a társadalom egyetért abban, hogy más a szerelem és a sima szeretet.
Hozhatnának olyan döntést az okosok, hogy holnaptól ez a szó nem létezik. Nem számítana mert az emberek használnák tovább, hiszen jól lefest egy érzést, ami nem azonos a szeretettel.
A görögöknek négy alap szavuk volt a szeretet különböző fajtáira (sztrogé, erósz, philia és agapé). Az erosz volt a szava a szerelmnek, amiben benne volt két ember vágya egymás iránt. Amúgy minél fejlettebb egy nyelv spirituális értelemben, annál több szava létezik emberileg fontos fogalmakra. Az angol fiatal nyelv még, ez jól látszik a szókészletén és nyelvtanán is.
A szerelem megkülönböztetendő a szeretet más fajtáitól és ezt már az ókoriak is nagyon jól tudták. Nem ugyanaz az érzelem munkál egy szerelmes pár tagjai közöt, mint amint a nagyanyád iránt érzel vagy a barátaid iránt.
Bár úgy lenne, ahogy írtad, akkor nem kergetnék egy borzalmasan erős, droghoz hasonlító érzést 10 éve..
Egészen más, mint a szeretet, ami egyébként szintén nem racionális alapokon nyugszik, szerintem az a megbecsülés, ahol a másik emberi értékei játszanak szerepet.
A szerelem valami nagyon kemény megmagyarázhatatlan összetartozás érzés.
Aztán van a vágy/vonzalom, amikor nem kifejezetten szimpatikus, de nagyon dugnál vele, ehhez nem kell szépnek lennie a másiknak, én pl szexuálisan vonzódtam már nagyon csúnya emberhez, akit nem is kedveltem.
Aztán van a sima tetszik, amikor szerinted szép, esztétikus, jó ránézni, szívesen érnél hozzá, de semmi mélyebb nincs mögötte, de még csak szexuális sem feltétlen.
Szeretet.. a barátaim és a családom felé, szerintem ez valamilyen kisebb közös dolog alapján alakul ki. Barátok felé közös érzések, gondolatok, család felé közös érzések, gondolatok és/vagy közös genetika. Tudom, hogy manapság nem menő a vért éltetni, de mikor az utált tesómra gondolok, akivel emberileg iszonyúan különbözünk, a hasonló arcunk, vonásaink nagyon összekötnek, úgy érzem egy kis részünk közös, összetartozunk, ezt meg megdobja egy rakás közös emlék.. szeretem. Sokszor vízbe fojtanám, de ha más próbálná, addig élne.
Szóval szerintem a szeretet megmagyarázhatatlan gyengébb kis közös résszel, a szerelem megmagyarázhatatlan durván erős érzés nagy közös résszel, a többiben látok értelmet, de ez nem azt jelenti, hogy tudok is rá hatni..
Szép hosszú válasz, köszönet érte.
Tartalmilag viszont én sajnos eléggé szellősnek látom...
Leirtad, hogy szerinted a "szerelem egész más érzés mint a többi szeretet".
Most beleköthetnék rögtön abba, hogy mit értesz "többi" szeretet alatt mert én abból is csak egy definiálható fogalmat látok - természetesen különböző erőséggi fokozatokban- de nem teszem.
Tehát mitől egészen más? Mi az érved?
Te úgy gondolod ez a fantázia érzelem kiszámithatatlanabb mint amit család tag vagy barát iránt szeretetként érezhet az ember...
Akkor most gondold át légyszives az összes közeli hozzátartozódhoz illetve régi barátodhoz füzödő egész életeden át tartó összes viszonyaid, tedd a szivedre a kezed és mond azt, hogy azok kiszámithatóbbak voltak a múltra vissza tekintve.
A hosszú távú emberi érzelmek és az általuk gerjesztett tartós emberi kapcsolatok alapvetőn kiszámithatlanok hosszú távon hiszen az érzelmeket mindenkinek a saját csoda szerkezete, az emberiség által jelenleg az univerzumunkban ismert legbonyolultabb szuper számitógép, az emberi elme generálja. Mivel mindenkinek van egy saját csoda gépe ezért az emberi kapcsolatokat ezen csoda gépek kalkulációjának kaotikus összehatása generálja végső soron. Persze mivel az emberi gondolkodás bizonyos örökölt és tanult társadalmi keretek között folyik ezért általában a többség mindig jó kapcsolatot fog ápolni például a szüleivel és csak egy kisebb rétegnek lesz rossz kapcsolata.
A kutyát most ne keverjük ide én kifejezetten azonos evolucios intelligencia szinten lévő homo sapiens-ek közötti kapcsolatokról beszéltem.
Oxytocin,dopamin és szerotonin egyébként úgyan úgy termelődik a saját gyerekére néző vagy megölelő szülőben a szülő/gyermek kapcsolatok kémia megerősitésére és szexuális orgazmus közben is a párkapcsolatok kémia megerősitése érdekében persze nyilván eltérő mennyiségben és arányban.
Márpedig a "vágy" bizony racionális döntés az EGYÉN szempontjából ahogy azt fentebb is irtam. Viszont egy párkapcsolatban nem egy egyén van ugye... Igy tehát az általad emlitett párkapcsolati problémák a felek racionális érdekeinek kaotikus keverékéből állnak elő és igy lehetnek az egyén szempontjából irracionálisak.
Anyagilag kihasználni racionális jó döntés annak aki kihasznál és nyilván nem az annak akit kihasználnak. A bántalmazó mellett maradó bántalmazott pedig saját erős meglévő szeretet vagy egyéb (általában anyagi) saját szempontjából racionális okai miatt türi a bántalmazást. A félre kefélés pedig csak akkor racionális a csaló szempontjából ha biztos lehet benne, hogy a megcsalt de megtartani kivánt pár ezt nem fogja megtudni és ezáltal kapcsolati válságot okozni. Persze ez egy nagyon nehezen kontrollálható dolog amint azt az emberi történelem számtalan megcsalás/kiderülés drámája szépen mutatja.
Tehát ahogy te is irtad a szeretnek valóban ezer szintje van viszont csak egy formája.
Azt, hogy a társadalom a szerelem szónak a jelentésében egyetért, határozottan cáfolnám. Az anyanyelv és a szavak jelentése automatikusan öröklődik generációról generációra különösebb társadalmi konszezus nélkül. Persze vannak szavak amik maguktól megjelennek/eltünnek/átalakulnak a nyelv természetes evolúciója során de az átlag anyanyelv használók többsége soha nem kérdőjelezi meg alapvető anyanyelvi szavak jelentését. Ez a nyelvész társadalom dolga.
Tehát én továbbra se értem, hogy a magyar "szerelem" szó pontosan milyen neuro pszichológiai állapotot is akar jelenteni...
Nyelvészetileg nagyon informativ válasz kettes hozzászoló, köszönöm.
Tartalmilag nem is vitatkoznék vele, tanultam is belőle és az angolszász nyelvcsaládok valóban fiatal nyelveknek számitanak.
Az erószra egyébként van egy szép meghonosodott magyar érzelmet kifejező szó az erotika. Ez pedig egyértelmüen más mint a szeretet szó ahogy ezt az ógörögök nagyon is jól látták.
Ettől függetlenül továbbra sem cáfoltad meg, hogy a szexuális vágy jelenlétén kivül miben különbözik egy hozzátartozó felé érzett szeretet és egy párkapcsolati társ felé érzett szeretet az érzelem erősségi fokán kivül. Nyilván általában a hosszú távu kapcsolatban lévő párodat és Anyut/Aput jobban szereted mint a nagyit de nem sokkal... Mert ha a nagyi mondjuk nem 110 éves és hirtelen meghal akkor bizony évtizedek mulva is fájhat a halalála és a hiánya...
Nincs mit megcáfolni, mert a szeretet az szeretet. A görögök ugyanazzal a személlyel kapcsolatban is használtak különböző szavakat, például egy tanítvány rajongását a mestere iránt sokszor szintén az erósz szóval írtták le, ahogy a bibliai görögben (koiné) az Isten iránti szeretetet is néha vágyakozásnak, erósznak jellemezték a philián kívül. Tehát ugyanaz irány a személy iránt érezhetsz többféle szeretetet. A szerelmed az, aki iránt időnként mind a négy szóval illetheted az érzéseidet.A nagymamád irányában az erósz hiányozni fog, de a szex kapcsolatod vagy egy prosti irányába valószínűleg az erószt leszámítva az összes többi hiánycikk lesz.
Ki a társad? Aki egyben a legjobb barátod, szeretőd, aki iránt gyengéd figyelmességgel vagy, akivel osztozol mindenben és akiért áldozatokat is hozol. A különbség a többféle szeretet egyidejű megnyilvánulásában van. Ezért alkalmatlan a love szó arra, hogy bármit is jelöljünk vele.
Én értem, hogy a vágyat racionálisnak írod, de nem inkább ösztönös? Mármint szerintem egy racionális dolog csak tudatos lehet, hisz van benne ráció, értelem, amit képesek vagyunk befolyásolni, gondolkozni, értelmezni.
Amikor szerettem volna, hogy megdugjon a kopaszodó vékony alacsony parkolóőr aki cukin mosolygott és tetszett, ahogy mozgott, biztos nem az ősi fajfenntartó ösztön tört elő belőlem, aminek egyébként szerinted racionális okai vannak, mert régen a genetikailag egészséges, életbenmaradásra képes egyedekre gerjedtek..
Persze lehet, hogy én szenvedek fogalomzavarban, de ami racionális, azt az ember képes befolyásolni, mert gondolati síkon mozog, a vágy meg valami ösztönös dolog.
A szeretet eléggé fix, a szeretteim borzalmas dolgokat is tettek velem, de attól még szeretjük egymást. Az egyikkel pl nem beszélek 2 éve, de biztos vagyok benne, hogy gondolnak rám és szeretnek, ahogy én is őket, csak nem akarom az életembe, mert tudom, hogy többet ártanak, mint segítenek..
A szerelem pedig hú.. a hormonokhoz nem értek. De amikor úgy éreztem belebújnék a másik testébe, hogy mindig együtt legyünk, hogy egy részünk közös, hogy ő a világ értelme, hogy nélküle nem lehetek boldog, hogy hú, nem is tudom, úgy sodort el, mint egy tornádó, pár pillanat alatt, megláttam, beszéltünk, először csak feltámadt egy erős szél, aztán olyan erős lett, hogy teljesen felkapott és magával sodort. Soha hasonlót sem éreztem, mintha én benne lennék, ő meg bennem.
Van gyerekem is, van rálátásom, az is valami hihetetlen kapocs, de kevésbé hirtelen és végletes, hanem fix, folyamatosan pulzál, lüktet, feltölt, az szeretet, erősebb, mint a többi szerettem iránt, de csak szeretet.
Én sem gondoltam, hogy van ilyen, de ha egyszer megtapasztaltad, tudni fogod, hogy van különbség. És összezuhanni is kegyetlen volt belőle, az összetörés szuperül kifezeji, amit érez olyankor az ember. Aztán ahogy halványult, még 10 évig szerettem, mikor újra találkoztunk, akkor esett le, hogy akibe szerelmes voltam, majd szerettem, már nem létezik, hiszen az ember személyisége folyamatosan formálódik.
Én nagyon szívesen megmutattam volna, ha lenne olyan gép, vagy bármilyen mérőeszköz, mit érez egy szerelmes, hogy tanulmányozzák, milyen folyamatok játszódnak le benne.
Abban is biztos vagyok, hogy sokan, akik szerelmesnek gondolják magukat, nem azok, csak nem tudják elképzelni, hogy létezhet hevesebb nagyobb erejű érzés is.
Szerintem egyébként annyian éreznek különböző intezitással érzelmeket(gyerekeken látszik)hogy nem is lehetne hitelesen mérni. Van olyan gyerek, aki nem képes azt az izgatottsági fokot produkálni semmire, mint egy másik a legkisebb dologra..
Megyünk fagyizni. Egyik gyerek: jó, imádom a fagyit!
én gyerekem: ezazz szuper jajj nagyon jó imádom a fagyit, te milyen fogsz kérni, én csokisat hú, már érzem a számban az ízét!
Szóval az emberek nagyon különbözően élnek meg dolgokat.
És végül kedves 4/6 neked is köszönöm a hosszú választ.
Sajnos mennem kell így csak röviden reagálnék.
Az első mondatodban rejlik a válasz. Droghoz hasonlitó érzést kergetsz tíz éve, Oxytocin,Dopamin,Szerotonin. Ez a hármas az agyi neuron hálózatra a legerősebb ismert kémia hatást kifejtő molekula csoport.
Tulajdonképpen a kábitószerek és orvosi nyugatók/antidepresszánsok nagy része de az élelmiszer bevitel, a szex, a társas kapcsolatok, a munka, a mozgás és tulajdonképpen az emberi élet minden egyes darabja ami valamilyen motivációt fejt ki az agyra és ezáltal az egyénre, ezen három molekula agyi szintjének manipulásával éri ezt el.
Ugyis mondhatnám ezek a planétánkon jelenleg ismert legerősebb hatású neuro kémia drogok az emberi agyra.
Nyilván a különböző érzelmek vagy emberi kapcsolatok különböző arányú és mértékü koktélt jutattnak az agyba igy alakitva ki a különböző erőséggü memoria visszacsatolásokat és ezáltal az aktuális személyiséged.
Az általad látott/érzékelt különféle érzelmek a számodra fontos személyek felé valójában a saját mentális világod és pont ugyan ezen kémia visszacsatolások összhatásaként jön létre.
Ezen érzelmek pedig jóval hasonlóbbak az emberiség egészére nézve mint ahogy az első látásra tünik.
"Az a speciális. már már spirituálisnak képzelt extra fogalom amit a magyar anyanyelvű emberek kizárolagosan csak párkapcsolati érzelmek kifejezésére használnak a "Szerelem" szóval NEM LÉTEZIK."
Semmi baj, ne keseredj el! Egyszer talán majd megérted miről beszélnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!