Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Házasság » Miért lett ennyire menő...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Miért lett ennyire menő kötőjellel felvenni a férj nevét?

Figyelt kérdés
Régen senki nem használta így, az x-né xy már ciki?
2019. máj. 27. 20:20
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%

Az x-né xy régebb óta van, mint verzió, a kötőjeles relatíve új dolog és nyilván, ha már lehet így is, akkor van, aki ezt választja.

Egyébként teljesen magánügy, nem ezen múlik egy házasság sikere. A környezetemben mindenféle verzióra van példa. Én pl. bárhogy máshogy felvenném inkább csak így kötőjelesen nem, mert rettenetesen hangzik a hosszú nevemmel.

2019. máj. 28. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
67%

Régen nem volt ilyen lehetőség. Amikor én házasodtam, 2004-ben, akkor lehetett először.

Én meg akartam tartani a nevem, mert a családban csak lányok voltak és eltűnt volna. A férjem is így vette fel és a gyerekeink is így kapták.

Amúgy a fő ok szerintem, hogy a -né megoldást sokan ódivatúnak vagy bénának találják a fiatalabbak közt, a Xné Y Z verzió helyett így ez a megoldás, ha mindkét nevet viselni akarják.

2019. máj. 28. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
84%
Nem tudom, hogy menő-e, vagy ha az,akkor mi az oka. Nekem személy szerint praktikusnak tűnt, mivel a következő szempontjaim voltak a név viseléssel kapcsolatban: Szerettem volna valamilyen formában felvenni a férjem nevét házasságkötéskor, abszolút nem sérti a szuverenitásomat ez a szokás, ilyen formában ragaszkodtam a hagyományhoz, hogy megváltozik a nevem. Viszont -né nem akartam lenni, egyrészt valóban idegenül hangzik számomra egy viszonylag fiatal nőre, ill. a saját nevem eltűnt volna, nem lenne egyértelmű idegeneknek, hogy szólítsanak. Másik szempont volt, hogy a saját nevemet mindenképpen meg akartam tartani az eredeti formájában. Olyan nevet szerettem volna, ami tartalmazza az eredeti család és keresztnevemet is. Kizárásos alapon maradt a kötőjeles verzió. Nem hangzik rosszul, vállalható. A férjemnek ritka neve van, nekem nagyon gyakori. (Ha hülyén hangzott volna együtt, hagytam volna az eredetit és kész.) Könnyen megszoktam, a sajátomnak érzem a nevem, DE! Vannak gyakorlati szempontok, amikkel csak később szembesültem és nem tűnik mindig maradéktalanul jó ötletnek. Az egyik, hogy így a nevünk eleje tök ugyanaz és mivel mindkettőnknek van doktori fokozata, úgy tűnhet, mintha az övét használnám. Pedig ez ma már nem lehetséges, de sokan nem tudják. Persze csak hivatalos közegben, okmányokon használjuk, de nekem néha zavaró, úgy érzem, mintha idegenek szemében "más tollával ékeskednék". Mondjuk ennek nincs túl nagy jelentősége, csak az én nyomorom. A másik, hogy nem teljesen azonos területen, de egy szakmában dolgozunk, ahol a férjem neve elég ismert, ami nagyon jó és igazán büszke vagyok rá. De mióta házasok vagyunk, boldog-boldogtalan összeköt vele, olyan is, aki személyesen nem ismer engem, de őt a munkája miatt igen. Egyrészt jó érzés, hogy így rám is pozitív fény vetül, büszke vagyok a férjemre, de én a magam erejéből jutottam idáig is és nem szeretném, ha a szakmában összekötnének vele. Az ő pozitív megítélése nem biztos, hogy nekem előnyös. Ezt nem gondoltam végig annak idején, csak magánéleti szempontokat mérlegeltem. Illetve akkoriban más területen dolgoztam, kicsit eltérve az eredeti szakmámtól, de mióta újra ezen a területen vagyok, szembesültem ezzel a jelenséggel. Szóval szerintem érdemes gyakorlati szempontokat is mérlegelni. Ezzel együtt nem bántam meg, hogy ilyen formában felvettem a nevét, nekem ő a férjem, nem a szakember és most már én így vagyok én. :)
2019. máj. 28. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
100%

Én már 33 éve házas vagyok 51 éves.Én hagyományos né.vagyok...Nem akartam megtartani a családnevem, mert nem tetszik,a nővérem szintén így volt vele...Nem volt gond sosem,akit érdekelt,megkérdezte, mi a keresztneve, hogy szólíthatom? De lánykori nevemnél ott volt a keresztnév is..Hivatalos helyen meg úgyis X.Y né néven szólítottak.


Lehet ,hogy lenézi,lesajnálják,aki így viseli a nevét.De engem se zavar, hogy most mi a divat, miért így -úgy viselik mostanában a nevüket a nők...


Annyit tennék még hozzá, hogy ha felveszik a férjük családnevét, a saját keresztnévvel, abból nem derül ki, a testvére, vagy a felesége-e a férjének...


Sok korombeli nő ,ha elvált, se teszi le a volt férje nevét, mert nem szeretné, ha (vén)lánynak gondolnák...


Sokan meg azért, mert, úgy megszokták a hosszú évek alatt,hogy jobban ragaszkodnak,mint az eredetihez.


Nekem is jobban tetszik a férjem családneve pl...:)

2019. máj. 29. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
32%
14-esre reagálva csak annyi jutott eszembe, hogy szerintem egyáltalán nem fontos és nem szükséges bemutatkozáskor, hogy egyből kiderüljön, hogy valaki férjnél van (a hozzászóló azt írta, nem derül ki, hogy a férjnek a feleségéről vagy a testvéréről van szó). Én úgy vagyok vele, hogy senkinek semmi köze ehhez. Nem lesz valaki előrébb vagy hátrébb, mert férjnél van, vagy éppen nincs. Nekem biztosan nem az lenne az első gondolatom, ha a nevemet kéne eldöntenem, hogy vajon mi jut majd eszükbe az embereknek, ha bemutatkozom. Eleve ha egy nagyobb családról beszélünk, ahol legalább 10-15 ember viseli ugyanazt a vezetéknevet, akkor az is "gáz" ilyen szempontból, mert nem derül ki, ki kicsoda? Nyilván nem :)
2019. máj. 29. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
100%

Ebből a szemszögből persze neked is igazad van.14 vagyok.

Viszont ha ezt nézzük, minek házasodik az ember?A világ előtt mutatni akarja, hogy összetartoznak.Ennyi erővel élettársként is élhetnének,akkor mindenki marad a saját nevénél..:)

hány élettársat ismerek aki,bár tagadja, de szívesen lenne "né".csak a pasija nem akar házasodni.


Nyilván mindenki azt csinál,amit akar, ahogy neki tetszik.Más volt a divat régen,és más most...

Nem vitát akartam ezzel generálni, vagy hogy a fiatalabbak minden mondatomba belekössenek.Csak érzékeltetni szeretném, a GYK.án vannak idősebbek is...:)...(akik inkább csak olvasgatnak,véleményt nem nyilvánítanak)

2019. máj. 29. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
Sziasztok! Én is a 14-re reagálnék (13 vagyok): azt elfelejtettem a válaszomban megemlíteni,amit ő is ír, hogy a férj vezetékneve + keresztnevem kombinációból nem egyértelmű, hogy házastársak vagyunk vagy rokonok. Nekem pedig fontos, hogy egyértelmű legyen a köztünk lévő kapcsolat, ezért akartam mindenképpen nevet változtatni.Így,ahogy korábban írtam, kizárásos alapon maradt a kötőjeles verzió. Az ismeretségi körömben egyébként több ilyet ismerek, mint kötőjelest, 20-as, 30-as, 40-es korosztályból. De mivel én egy vezetéknév + keresztnévvel ismertem meg őket, azt hittem, ez az eredeti nevük és nem változtatták meg. Többükről évek múlva derült ki, hogy ez a férjezett nevük. Ismerek olyan huszonéves, fiatal lányt, aki az apjával való rossz viszony miatt teljes mértékben meg akart szabadulni a nevétől, azért vette fel így. Összességében az én környezetemben nem gyakori a kötőjeles verzió, talán kettőt ismerek. Olyan viszonylag fiatal, harmincas ismerősöm is van, aki huszonévesen x.-né y.z. néven vette fel a (volt) férje nevét, ez viszont elég ritka az újonnan házasodóknál. Ami még érdekes, hogy Anyukám a mai napig x.y.-né ként fut, pedig már réges-rég elvált apámtól és állítása szerint mindig is utálta így a nevét. (A kérdésre, hogy miért így vette fel, annyit válaszolt, hogy ez volt a szokás. -80-as évek legeleje, vidék.) Néha vicces, hogy idegenek kapásból Apám keresztnevén szólítják Anyum élettársát, mivel ez lenne logikus. Szerintem nála is az lehet, amit itt valaki írt, hogy talán ciki lenne neki, ha a saját neve alapján nem tűnne házasnak. (Dehát nem is az.) Azt hittem, válás után első dolga lesz lecserélni a nevét, de mivel közel 15 év után se tette meg, másra nem tudok gondolni. (A hivatalos válasza az, hogy drága és macerás az okmánycsere. Én kétszer tettem ezt meg-doktori fokozatszerzés + házasság miatt- és ez nem indok. Mindezt csak azért tettem hozzá, mert valóban, sok minden motiválhat valakit, hogy úgy viselje a nevét ahogy.
2019. máj. 29. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Igen, így van,utolsó.14 vagyok.

Egyik volt munkatársam már vagy 20 éve elvált, csúnya válás, megcsalta, elhagyta, mégse teszi le a nevét,pedig gyűlölettel emlékszik rá.Hogy miért? A válasz, már megszokta, hozzánőtt,és macerás, sokba kerül az okmánycsere, meg mindenütt megváltoztatni a nevét.Aki ismeri úgyis tudja a keresztnevét..:)


Mikor én mentem férjhez, írtam fentebb, jó régen..már használták az X.né Y.Z nevet is.De sokan ezt a hosszúsága miatt nem választották.

Én nem hivatalos helyen így használom, mondom:pl. Zeleiné,Zsuzsa vagyok...sokszor csak Zelei Zsuzsa,de természetesen nem ez az igazi nevem, csak úgy írtam.

2019. máj. 29. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
9%

A kötőjeles is szar, a Szabóné XY meg végképp. Mindenkinek van saját neve, nem kell cserélgetni meg frissítgetni. Én most vagyok abban a korban, amikor a korosztályomból sokan elválnak, pár év után újraházasodnak, és 3 év alatt 3 féle nevük van... vicc az egész.

Öreganyáink idejében még úgy-ahogy érthető volt, ha az asszonyállat fő dolga Szabó József feleségének lenni, azt a státuszt a Szabó Józsefné tökéletesen kifejezi. De aztán elkezdődött ez a röhejes hibrid név hullám, Szabóné Takács Szilvia, meg manapság Takács-Szabó Alexa, hogy megmaradjon az identitásom, de az aktuális uramat is mutassa... annyira béna.

2019. jún. 12. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!