Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Házasság » Létezik friss, aktuális...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Létezik friss, aktuális statisztika a férjezett nők névviselési szokásairól?

Figyelt kérdés
A harmincas éveimben járok, és budapesti vagyok. A közvetlen környezetem alapján nekem meggyőződésem volt sokáig, hogy a kötőjeles alak (férj vezetékneve + feleség vezetékneve, hozzátéve a feleség keresztnevét) például az egyik legelterjedtebb változat manapság. Hasonlóan az is, hogy az, amikor a feleség teljesen elhagyja a nevét (férj vezetékneve és férj keresztneve + -né toldat) mára gyakorlatilag kiveszett teljesen. A munkámból adódóan viszont egy ideje járok vidékre, és azon belül szegényebb, elmaradottabb területekre, közösségekbe is. Na, ott éppen az ellenkezőjét tapasztalom. A kötőjeles változat gyakorlatilag teljesen ismeretlen, viszont mondjuk az X. Y.-né alakot a mai napig használják nem hogy a harmincasok, de sokszor a huszonévesek is, ha már házasok. Szóval érdekelne, hogy létezik-e ezzel kapcsolatosan országos szintű felmérés, statisztika. Igazából azt hittem, simán találok majd valami hivatalos statisztikát, de így a netes keresőbe beütve néhány bulvárcikket, esetleg egyetemi hallgatók által készített ad hoc felmérést leszámítva semmi komolyabbat nem találtam...
2018. aug. 27. 18:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
erre én is kíváncsi lennék :) nekem is meggyőződésem volt, hogy a leggyakoribb a kötőjeles, pedig nem bp.-n élek.
2018. aug. 27. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Nincs, a KSH nem végez ilyen felmérést. Itt találtam egy írást a házassági névviselésről: [link]

Meg egyszer olvastam egy 2003-as tanulmányt, ahol valaki végzett egy kutatást ezzel kapcsolatban. Ott elég magasan a Kovácsné Szabó Éva volt a leggyakoribb. A legkevésbé gyakori pedig a Kovács Jánosné Szabó Éva forma (én mondjuk ezért is így szeretném, pedig nem származom elmaradott területről, legalábbis a főváros agglomerációját nem tekintem annak).

2018. aug. 27. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

"Ott elég magasan a Kovácsné Szabó Éva volt a leggyakoribb."

Mondjuk ha belegondolok, ez valahol logikus, mert ebben benne van minden adat, a születési teljes név, de az is, hogy férjezett a nő.

"A legkevésbé gyakori pedig a Kovács Jánosné Szabó Éva forma"

Szerintem azért, mert ez a leghosszabb verzió.

2018. aug. 27. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Az én ismeretségi körömben is a kötőjeles változat a leggyakoribb. Szinte minden ismerősöm így veszi fel a férje nevét. Én is így tervezem, vagy lehet csak megtartom a sajátom.

22N

2018. aug. 27. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
2: a kötőjeles verzió pont 2004-ben jött be, amikor mi házasodtunk :).
2018. aug. 27. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

"2: a kötőjeles verzió pont 2004-ben jött be, amikor mi házasodtunk :)."

Akkor lehet, hogy az a felmérés nem 2003-as volt, hanem későbbi, mert írtak a kötőjeles névfelvételről is.

2018. aug. 28. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

#2-es és #6-os:


Szerintem erre gondoltok:

[link]


Nekem ez volt a legelső találat, amit a Google kidobott, és ez talán a legalaposabb statisztika is az összes közül, ami jelenleg elérhető. Pedig ez is csak egy egyetemi szakdolgozat gyakorlatilag, ha jól értelmezem. Ez 2006-ban készült.


És ez a dolgozat valóban azt állapítja meg, hogy az X.-né Y. Z. alak a leggyakoribb. Amit most már elképzelhetőnek is tartok, mert azért az ismerőseim, kollégáim között is akadnak, akik így viselik. És vidéken, illetve más területeken is viszonylag gyakran találkozom vele.


Amúgy ez már csak érdekesség, de rákerestem arra a csajra, aki készítette. Elég egyedi neve van, könnyű megtalálni. És ő is X.-né Y. Z. alakban vette fel a férje nevét. :)

2018. aug. 28. 08:46
 8/11 anonim ***** válasza:
62%

Nekem is a Kovácsné Tóth Éva tetszik, pedig tősgyökeres budapesti vagyok. :D De ebben benne van minden, mégsem egy öreges Kovács Jánosné (meg amúgy is, anyósomat is így hívják, nem akarom, hogy ugyanaz legyen a nevem).

A kötőjeleshez szerintem olyan név is kell, amivel jól hangzik, azért nem olyan elterjedt. A Kovács-Tóth Éva pl. kevéssé hangzatos - szerintem.

2018. aug. 28. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
én maradtam lánykori néven...
2018. aug. 28. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Szintén budapesti vagyok. Az én környezetemben gyakoribb a leánykori név megtartása mint a kötőjeles, de engem is érdekelne egy statisztika. Amúgy a férj vezetéknevének sima átvétele is egyre népszerűbb.
2018. aug. 29. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!