Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Kötöttetek/fogtok kötni házassági szerződést? Ha igen, miért, ha nem, miért nem ? :)
Kedves 21-es, pedig én vagyok a külföldi házastárstól elvált korábbi kommentelő és DE.
Nálunk olyan komplex szerződés volt, aminek valóban volt vagyonjogi része IS és egyéb családjogi része is, ami nyilván a házassággal, gyerekvállalással stb. közvetlenül összefüggésbe hozható.
Kapaszkodj meg, ügyvéd előtt kötöttük, közjegyzővel hitelesíttettük és most fog hanyatt esni, még bank is elfogadta (mert egyébként pl alap esetben ha egy házaspár egyik tagja jelzáloghitelt vesz fel a házasság fennállása alatt, elsődleges és főszabály szerint a házastársa egyben adóstársa is a vagyonközösség miatt- nos ezt az általad képtelenségnek bélyegzett szerződésünket is olyan módon fogadta el a bank, hogy én, az eredetileg magyar fél önállóan, érvényes házassági vagyonközösség fenntartása mellett is, egyedüli adósként vettem fel jelzáloghitelt… gondolom ez sem létezik.
Sőt, kapaszkodj meg, a szerinted nem létező szerződésben nemcsak az akkor még kanyarban, tényleges gondolatban sem létező gyerekünk iskolaválasztása szerepelt, hanem az is, hogy egyikünk vagy mindkettőnk halála esetén hány éves korig melyik ország melyik ingatlanát tekintjük állandó otthonának és kik legyenek a családtagjaink közül a gyereke(i)nk gondviselői felnőtt koráig, ami a két országban más időpont, valamint a ennyiben közös szerzeményeinkből, közösen felépített vagyonunkból valamiért a gyerekünk előre megállapodott oktatása, ellátása stb nem menne, kinek, pontosan miben keletkezik tartási kötelezettsége.
A házassági szerződés bővebb fogalom, mint a házassági vagyonjogi szerződés, az legfeljebb egy része a házassági szerződésnek, amiről a kérdés szól.
Cselekvőképes házasulandó felek szabadon megállapodhatnak és írásban rögzíthetnek mindent, ami szabad akaratukból történik és az adott ország(ok) jogszabályaival nem ellentétes (ez esetben is lehet h..lyeségekre szerződni, ezért fizetni ügyvédnek, közjegyzőnek, csak - tényállástól függően max semmis vagy megtámadható, de ma Magyarországon semmi nem tiltja az ilyen típusú, polgárjogi megállapodásokat).
Aki gondolkodik ilyesmiben egy speciális élethelyzet miatt, annak ajánlom, hohy lépjen ki esetleg a vagyon-pénz témaköréből is és pl nagyon életszerű és hasznos tud lenni, ha van arról hiteles megállapodás, hogy a két szülő együttes halála esetén pl nem egy legközelebbi vérszerinti rokonnál legyen egy gyerek elhelyezve, mert csak, hanem olyannál, aki vállalja is, alkalmas is, ennek minden anyagi-érzelmi terhével is… különben produkál cifraságokat az élet és amíg pl egy hivatal felkutat valami rokont meg lejátssza a folyamatot, addig nem elég a gyerekednek, hogy árva, hetekre, hónapokra mehet a gyűjtő jellegű gyerekintézménybe… mert jobbat az alapjog kitalálni nem tud… hát egy hét alatt lehet taccsra tenni adott esetben egy kisgyereket a traumáival… de ez csak egy példa és baleset az előfordul…
Számomra a házassági szerződés nem annak kinyilatkoztatása, hogy wááá szeretlek most, de majd ha nem, akkor ezt meg azt akarom/jár nekem, hanem egy tervező, előrelátó, kockázatminimalizáló közös döntés, ami az életben várható ESETLEGESEN bekövetkező mindenféle eseményre előre rögzíti a közös akaratunkat- legyen az örömteli (pl. közös lakhely) vagy negatív (haláleseti, jogrendi örökléstől eltérő végrendelkezés, egyéb közös és együtt fontosnak ítélt döntések- legyen az valakinél a temetése módja, másnál egy preferált vallás szellemében történő nevelés vagy akármi).
Számunkra ez egy közös kinyilatkoztatás volt, hogy mielőtt belefogunk a közös életbe, így gondolunk a számunkra fontos események intézésére és erre egymás felé a szerződés a legerősebb jogi garancia, véd mindenkit.
Egyébként pedig az idő és az élethelyzetek változásával közös akarattal módosítani is ér, sőt talán párszor szükséges is.
Ezek költsége pártízezres tételek.
A tisztelet nálunk ebben is megnyilvánult egymás felé és láss csodát, sosem volt anyagi vagy más, számunkra kardinális, szerződésbe foglalható (tehát nem érzelmi jellegű) kérdésben köztünk vita és a mai napig sincs.
"Nálunk olyan komplex szerződés volt, aminek valóban volt vagyonjogi része IS és egyéb családjogi része is, ami nyilván a házassággal, gyerekvállalással stb. közvetlenül összefüggésbe hozható."
Az a férjed hazájában lehet, hogy érvényes, Magyarországon nem.
"A házassági szerződés bővebb fogalom, mint a házassági vagyonjogi szerződés, "
Mégegyszer leírom. Magyarországon CSAK vagyonjogi szerződés köthető a házasságra vonatkozóan.
Még egyszer leírom, mert itt van a szekrényben: magyar ügyvéd által szerkesztett, magyar jogszabályokkal tökéletesen kompatibilis, magyar közjegyző által is ellenjegyzett házassági szerződésem van/volt és nemcsak vagyoni jellegű kérdéseket tartalmaz.
Leírhatod még 3x, hogy ilyen nincs, az okirat akkor is létezik, ha te nem veszel róla tudomást. (A levegő is létezik, pedig nem látod, de sebaj…:D )
Nekem legalább van konkrét tapasztalatom, amit megosztottam, nincs semmi érdekem mást állítani.
Végezetül idéznék pár “szösszenetet” a hatályos joganyagból, hátha arra nem írod le még 3x, hogy az sem létezik:
Például:
VI. cím: Házassági vagyonjog
VII. Fejezet A házassági vagyonjogi szerződés
7.25. Halál esetére rendelkezés a szerződésben
A szerződés konkrét rendelkezéseket tartalmazhat a házastársak halála esetére, a házastársak közös végrendeletére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.”
…bocsi, de a haláleset sem -csak- vagyonjogi kérdés… pontosan ennek okán van pl az én okiratomban is temetésre, mindkettőnk halála esetére a gyerek gondviselőjének személyére vonatkozó közös akaratunk rögzítve stb.
Vagy:
“ A házastársi vagyonközösség helyett a törvényben szabályozott más egyéb vagyonjogi rendszer köthető ki, illetőleg ezek vegyíthetők egymással.”
…ez pedig arra a nagyszerű érvelésre válasz, hogy mégis minek ez az egész, ha van egy -főszabályként alkalmazandó- jogszabály és h..lyeség az egész :)
..ha egyéb vélt gondod akad a jogszabály valódiságát illetően, ne itt, hanem az alkotmánybíróságnál oszd az észt. Köszi.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!