Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
A keleti kultúrák viszonyulása a házassághoz megmosolyogtató vagy lehet tanulni belőle?
Engem érdekel az, hogy a világ különböző részein hogyan viszonyulnak az emberek a párkapcsolatok, gyermekvállalás kérdéséhez, mert végülis ezek az emberi élet egyik legfontosabb vetületei.
A nyugati kultúrában a múlt század második felében sokat változott a társadalom ehhez való viszonyulása, mert eltűnt sok tabu, mint a válás, a házasság előtti szex, a mozaikcsalád, a tudatos gyerektelenség, stb. A párkapcsolatok esetén meg elsősorban romantikus megközelítés lett a domináns, tehát hogy szerelmi, érzelmi alapú kell legyen a korábbi gazdasági alapúval szemben. Ez amúgy egy nagyszerű dolog, mert ha meggondoljuk régen az irodalom meg a népdalok is sok esetben arról szóltak, hogy valakinek nem azzal kellett házasodnia, akivel szeretett volna. Ugyanakkor meg a másik oldalról az a probléma, hogy a házasságok ma már nem elég stabilak.
Keleten érdekes, mert a hinduknál azt hiszem úgy van megnézik a két fiatal csillagjegyét, családi hátterét, hogy találnak-e. Kínában meg rendesen piacok vannak, ahol szülők hirdetik a fiúkat vagy lányukat, hogy jó lenne párt találnia. Ezek alapvetően kollektivista társadalmak, ahol az egyén szabadsága kisebb, mint nyugaton, ugyanakkor az elmagányosodás sem okoz akkora problémát, mint nyugaton. Vagyis lehet nevetni rajtuk, de az sem jó, hogy nálunk annyira sok a széteső család.
Igazából sehol sem találták fel a spanyolviaszt, mindenhol küzdenek problémákkal, de kérdés tényleg ezek a kultúrák is átveszik majd a nyugati modellt vagy inkább tradicionálisak maradnak.
#30
Miért ellentmondás? A magántulajdon intézménye előtt nem volt lényeges a monogámia, mert közösségben nevelték a gyerekeket. Utána lett szempont ki kitől származik, ki után örököl, tartozik felelősséggel. Ezért is volt fontos a házasság előtti szüzesség meg a többi ilyen irányú korlátozás, hogy védjék a vérvonalat és a vagyont. Az meg hogy az emberek jobban szeretik a saját gyereküket a neveltnél, az miért állna ezzel szemben. Az összes mesében negatív karakter a mostohaszülő. Senki nem arról álmodik gyerekként vagy fiatal korában, hogy mozaikcsaládban éljen, csak van, hogy az élet ezt hozza magával.
33.
Nem ritkul a népesség, csak a nyugati civilizáció területén. India, Afrika és egyéb remek helyek lakossága növekszik. A gond az, hogy a nyugati országok vezetése a "majd gyünnek onnan oszt' leszünk elegen" hozzáállást tanusítanak. Ez egy darabig meg, utána vagy egy párhuzamos civilizáció alakul ki a civilizáción belül vagy lesz egy sereg gyökértelen ember, akik ennek megfelelően könnyebben irányíthatóak.
30. "Ugyanúgy csak egy darab hús vagy nőként, egy termék. Csak most a kirakatban. Amígy X évtizede elvárták, hogy ne szexelj, ma elvárják, hogy de, szexelj, gyakorlatilag mindenkivel, válogatás nélkül. Viszont minden következménye a tiéd."
A biológiát nem lehet "becsapni", bármennyire is szeretnénk. A szex potenciálisan terhességet okoz, ami valóban a nő terhe. Ezt nem tudjuk megváltoztatni, így alakult ki az ember. Ez ideális esetben amúgy a hűség záloga is egyben: a nő nem akar férfi - a gyerek apja - nélkül maradni, mert akkor rajta marad a gyerek felnevelésének terhe, VS a férfi nem akarja más gyerekét - régiesen: fattyat - nevelni. Ezt ellensúlyozandó pluszban jöttek a szociális és jogi intézkedések, hogy ne lehessen azt megcsinálni modern körülmények közt, hogy a férfiak össze-vissza kefélnek, aztán a gyerekek a nőn maradnak (tartásdíj stb).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!