Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
A keleti kultúrák viszonyulása a házassághoz megmosolyogtató vagy lehet tanulni belőle?
Engem érdekel az, hogy a világ különböző részein hogyan viszonyulnak az emberek a párkapcsolatok, gyermekvállalás kérdéséhez, mert végülis ezek az emberi élet egyik legfontosabb vetületei.
A nyugati kultúrában a múlt század második felében sokat változott a társadalom ehhez való viszonyulása, mert eltűnt sok tabu, mint a válás, a házasság előtti szex, a mozaikcsalád, a tudatos gyerektelenség, stb. A párkapcsolatok esetén meg elsősorban romantikus megközelítés lett a domináns, tehát hogy szerelmi, érzelmi alapú kell legyen a korábbi gazdasági alapúval szemben. Ez amúgy egy nagyszerű dolog, mert ha meggondoljuk régen az irodalom meg a népdalok is sok esetben arról szóltak, hogy valakinek nem azzal kellett házasodnia, akivel szeretett volna. Ugyanakkor meg a másik oldalról az a probléma, hogy a házasságok ma már nem elég stabilak.
Keleten érdekes, mert a hinduknál azt hiszem úgy van megnézik a két fiatal csillagjegyét, családi hátterét, hogy találnak-e. Kínában meg rendesen piacok vannak, ahol szülők hirdetik a fiúkat vagy lányukat, hogy jó lenne párt találnia. Ezek alapvetően kollektivista társadalmak, ahol az egyén szabadsága kisebb, mint nyugaton, ugyanakkor az elmagányosodás sem okoz akkora problémát, mint nyugaton. Vagyis lehet nevetni rajtuk, de az sem jó, hogy nálunk annyira sok a széteső család.
Igazából sehol sem találták fel a spanyolviaszt, mindenhol küzdenek problémákkal, de kérdés tényleg ezek a kultúrák is átveszik majd a nyugati modellt vagy inkább tradicionálisak maradnak.
Mi a kérdés?
A széteső család még mindig jobb, mint amit csak a kényszer tart össze.
2.
Magyarország az a hely - és még talán Lengyelország ilyen - ahol a kelet és a nyugat találkozik. Mindkét országnak komoly gondjai vannak ebből, és általában mindkettő csak a szart kapja a fejére. Keletről is, nyugatról is. Nem véletlen volt barátság a két nép között a középkorban - a két kitaszított, szinte senki által nem kedvelt nép, akiket általában leigázni igyekeztek a környezetében élők és egyetlen valódi erős időszakuk az volt, amikor összeálltak a litvánokkal, hasonlóan, mint mi az osztrákokkal.
Összességében pedig emiatt is élünk stresszben. A kormányaink is általában megfelelni akarnak vagy a keletnek (Orbán) vagy a nyugatnak (Gyurcsány), érzékelve hogy az is szar, de az országunk a méretei miatt valahová kell, hogy húzzon, nem lehet önállóskodni, mert akkor mindkét oldal ránk ronthat. Lengyel barátainkkal párszor már megesett a történelem során. Igaz velünk is, amikor a török és a német egyszerre szemétkedett.
Egyértelműen átveszik a nyugati mintákat. Ha megnézel videókat youtube-on, amikben interjúkat készítenek random emberekkel az utcákon ilyen kérdésekben, többségében az a válasz akár Japán, akár Kína, akár Dél-Korea esetében, hogy a legtöbb fiatal a szabad párválasztásra szavaz nemtől függetlenül. Egyre többen vannak az egyedülálló nők pl Japánban is, annak ellenére hogy még mindig megbélyegzik őket. De pl Dél-Koreában egyre több 50-60 év körüli szülő mondja azt, hogy elfogadná, ha a gyermeke pl külföldi párt választana. Kb 20-30 évvel ezelőtt ez elképzelhetetlen volt ott szinte. (Sőt, nálunk is vannak sokan, akik ezt nem támogatnák még mindig.)
Szóval ott is veszik át szép lassan a nyugati mintákat.
Az meg, hogy mi a jó és mi a rossz? Most komolyan azt hasonlítjuk össze, hogy régen az embereket tárgyként kvázi eladták házastársnak, meg gyerekvállalásra kényszerítették őket azzal, hogy mindenki egyenlő félként dönthet a saját sorsáról? Ne már.
4.
A japánoknál a saját döntésből (tehát nem az olyat aki akarna, csak nem jön be a terv) egyedülálló férfiakat is megbélyegzik, "fűevőknek" titulálják őket, ami sértő.
#4
Azt általad leírt helyeken egyetértek, hogy átveszik, de vajon az indiai, arab, afrikai világban is? Ez pusztán csak a gazdasági fejlettség kérdése?
Kérdező, ezt jól összefoglaltad. Nagyjából leírtad az érem két oldalát a keleti és a nyugati család- és párkapcsolati modellek esetében. Valóban egyik sem a tökéletes megfejtés, mindenhol vannak problémák. Az ún. nyugati problémák egyébként keleten is megfigyelhetők, csak kevésbé jellemző, vagy a szőnyeg alá vannak söpörve.
A keleti despotikusabb, patriarchálisabb modell is létezik nyugaton, csak itt nyilván abból van kevesebb, illetve lazábban értelmezendő.
Szerintem a megoldást nem társadalmi és kultúrális szinten kell keresni, hanem az egyén szintjén (ez persze borzasztóan nyugati hozzáállás). Egyénileg kell olyan párt keresni/találni, akivel nagyjából azonos az értékrend.
Én azt gondolom, hogy lehetne tanulni belőlük oda-vissza, mert (igenis) léteznek nyugati értékek, ahogyan léteznek keleti értékek is. A szabadságnak és a stabilitásnak is megvan a maga fényes oldala és megvan a maga árnyoldala is. Csak sajnos az van, hogy a keleti felfogásból is csak a szart vesszük át, ahogyan nyugatról is. Aztán egyikkel relativizáljuk a másikat
(pl: undorító a szabadosság, ergo lehessen verni a nőket. VS undorító a keleti despotizmus, ergo lehessen meztelenül vonaglani az utcán)
#7
Igen, ez az egymillió dolláros kérdés, hogy hol lehet olyan párt találni, akivel le lehet élni egy életet.
Egyetértek abban, hogy elsősorban az egyén felelőssége ez, de azt hiszem társadalmi korlátok nélkül az ember természetes viselkedése vagyis a sorozatmonogámia válna dominánssá, hogy időnként új párt keresne mindenki. Persze lehet tévedek.
9. Na igen. A probléma továbbá az, hogy mindkettőt akarjuk: kérjük a monogám kapcsolatokkal járó előnyöket, de nem kérjük az ahhoz tartozó elköteleződést és felelősséget, esetleg önmegtartóztatást (lásd: mindenki elítéli a megcsalást, a partnerek folyamatos cseréjét, de elköteleződni kevesen képesek). A sorozatmonogámia pont ez, hogy ma keddtől csütörtökig monogám vagyok, aztán félrelépek, aztán jövő héttől meg már mással vagyok monogám. És így tovább. Ezt lehet csinálni, csak akkor tudomásul kell venni, hogy a stabil kapcsolatokkal járó előnyök, azok kibontakoztatásáról lemondunk, helyette más ingerekért (újabb partner)
7-8 is én voltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!