Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Érdemes a házasságkötés előtt a haszonélvezeti jogot átíratni?
Az én tulajdonomban van az ingatlan, ahol lakunk. Anyukamon van a haszonélvezet. Gondolom ha hitelt akarunk majd a házra felvenni, akkor ezt a haszonélvezetet úgyis le kell venni, át kell íratni rám. Érdemes ezt még az esküvő előtt elintézni, hogy külön vagyonnak számítson?
Köszönöm!
A hazassag kotes elotti vagyon az a tied. Nem lesz kozos.
A haazonelvezet maradhat, annyi h majd ha hitelt vennel fel akkor kell az alairasa neki is.
A haszonelvezet erosebb jog mint a tulajdonjog. Kvazi o donti el ki elhet az ingatlanban ki nem.
Amigy nem tudom minek a hitel de ha van egy ingatlanod mar akkor tuti nem vennek fel.
Javaslok házassági szerződést is a házasság utáni vagyon elrendezesehez.
Hidd el jobban jársz.
1 jól írja, haszonélvező engedélye nélkül nem adhatod el, nem zálogosíthatsz el ingatlant hiába van az a neveden. A szülök gyakran élnek ezzel a megoldással, mert így felügyelik a gyereket hogy ne csináljon butaságot, ne tudják becsapni vagy átejteni.
Ha építkezni akartok és ráadásul hitelből, akkor le kell ülni ezt megbeszélni a haszonélvezővel, mert nagy sértődés lehet belőle később. Ha a házasság előtt már tulajdonodban van az ingatlan, akkor az a tiéd, de felújítod, bővíted,akkor már van vagyongyarapodás aminek a fele a házastársat illeti, kivéve ha ennek teljes költségét harmadik fél fizeti és mondjuk ajándékba kapod,mert akkor a tiéd.
A hitelt közösen veszitek fel, teljesen mindegy melyik számláról utaljátok mert házasságban szerzett jövedelem az közös.
Még valami, a belefektetett munka kérdése. Nekem jó ismerősöm járt úgy, hogy 3 év munkájával felújította a házat amiben lakott az akkori feleségével, és a nő szakítás után az anyagár felét fizette ki amit az ingatlanra költöttek, mondván a munkadíj cserébe ott lakott. No ez a való életben nem így működik, mert vagy a belefektetett munkaórákat kell forintosítani, vagy értéknövekedést kell számolni, de ahhoz szakértőt kell fizetni.
Ha nagyértékű ingóságról is tudod bizonyítani, hogy a házasság előtt szerezted, pl. ugye autó, akkor az sem közös. Nem közös a házasság alatt egyenesági hozzátartozótól kapott ajándék, pénzt, ingatlan autó, ha ez le van írva. Nem közös az örökölt dolog sem. Legyen az cég, ház vagy akármi, ha van róla hagyatéki papír.
És igen, ha az ingatlan bizonyíthatóan a neveden volt a házasság előtt, akkor sosem lesz másé.
A másik meg vagy tulajdonos vagy, vagy pedig haszonélevező, kettő együtt nem lehetsz, tehát a haszonélvezetet sosem kell rádíratni.
Az viszont biztos, ha közösen vesztek fel hitelt, mondjuk a te tulajdonod felújítására, akkor onnantól ha válásra kerül a sor a ráköltött pénz felét ki kell fizetned, vagyis a hitel felét biztos, és közösen kell kifizetnetek akkor is a hitelt, ha elválnátok mielőtt lejár a törlesztés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!