Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Azok akik esküvőn vannak és ugye jegyesek, és pap azt mondja nekik: "mostantól férj és feleség vagytok, csókoljátok meg egymást" de még nem történt meg a csók, csak a mondat. Már házastársak vagy még jegyesek?
"nincs valódi jelentősége. Attól nem leszel a felesége a világ szemében..."
Miért olyan nehéz megértenie azt egy nem vallásos embernek, hogy aki nem csak kirakatesküvőt rendez, hanem valóban azért köt házasságot egyházilag, mert elsősorban Isten előtt akarja rendben tudni az életét (nem a folyamatosan változó törvényekkel operáló polgári bíróság előtt), annak pont a polgári az, aminek nincs valódi jelentősége? Attól, hogy később esetleg polgárilag el is válnak, később is azt a valakit tekinti a férjének/feleségének, akivel összeházasodott, és amíg az meg nem hal, fel sem merül, hogy mással kösse össze az életét, hiszen csak a halál választhatja el őket egymástól. Miért olyan nehéz elképzelni, hogy vannak, akik komolyan veszik azt, hogy "ember szét ne válassza"? Az ilyen embereknek pont nem az számít elsősorban, hogy mi van "a világ szemében", hanem az, hogy mi van "Isten szemében".
"a gyerekeid csak akkor lesznek az ő gyerekei is, ha erről külön nyilatkozik"
Ezt meg te se gondolod komolyan, nagyon jól tudod, hogy csak a papírról beszélsz, tehát a polgárjogról megint, nem pedig a valóságról, az igazságról, arról, hogy ki kinek a gyereke. :)
"Az egyházi is csak akkor érvényes, ha bevezette a neveteket a pap az egyházi anyakönyvbe. ... Azáltal, hogy a pap kijelenti, hogy házasok vagytok, már érvényes a házasság. Mert ha tegyük fel ne adj isten rosszul lenne a pap hirtelen, és nem tudná bevinni a neveteket az egyházkönyvbe, attól még érvényes lenne a házasság. Nem kéne megismételni a ceremóniát"
Ellentmondasz saját magadnak.
#13
Tévedésben leledzel!
Az egyházi esküvő csak ceremónia, ELŐTTE az anyakönyvvezető köti össze törvényesen a házasulókat.
Ha a polgári esküvő nem történt meg, a pap nem is vállalhatja a templomit.
"Az egyházi esküvő csak ceremónia"
Szerinted, mert te nem vagy vallásos.
"ELŐTTE"
Általában előtte, de nem feltétlenül. Polgári nélkül is létezhet egyházi esküvő.
"az anyakönyvvezető köti össze törvényesen a házasulókat"
Polgárjogilag törvényesen. A polgárjog az, ami ilyesmiket is megenged itt-ott a világban:
Nem vitattam a polgári házasságkötés polgárjogi jelentőségét. Csak azt állítom, hogy vannak (egyébként elég sokan), akik számára a házasság egyházjogi olvasata a mérvadó, nem pedig a polgárjogi, még akkor is, ha te nem tartozol közéjük, és még akkor is, ha ők vannak kisebbségben mostanában Magyarországon.
"Ha a polgári esküvő nem történt meg, a pap nem is vállalhatja a templomit."
De igen.
2005-ös kérdés és válasz, a válaszoló katolikus pap:
OFF
Egyébként az egyházi házasságkötést azért tették a polgáritól függővé, mert ha teljesen függetlenül van ez a két dolog, akkor fennállhat a bigámia jelensége, tehát hogy mondjuk a férjnek két felesége van egy időben: egyik polgárjogi és egy másik egyházjogi értelemben. Ehhez az egyház nyilván nem akart asszisztálni.
A jelenlegi szabályozást meg kéne nézni a Codex Iuris Canonici-ben és hogy volt-e kiegészítés...
"nekem több ismerősöm is van, aki csak egyházi esküvőt szervezett. Nem is ők a két év után elváló fajták..."
Ennek ellenére ök jogilag nem házasok, hanem csak élettársak, ami igen sok jogi hátránnyal jár.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!