Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Milyen szín az "ekrü"?
3-as: Az a színtáblázat mutatja, hogy a nők nem tudnak színeket meghatározni. Kezdjük ott, hogy a keki és a páfrány egyaránt 96;72;56 értéket vesz fel HSL színrendszerben, ugyanígy a lime és az élénkzöld is 100;67;95 értéket. Szóval semmi különbség, de azért bonyolítsuk azzal, hogy több nevet adunk neki. Így lehet jó vitákat gerjeszteni.
Aztán: nem végeztem minden olyan objektumra vonatkozóan színelemzést, ami a listán szín meghatározásának alapjául szolgál, mivel rengeteg idő lett volna, de azért néhány igen gyakran fellelhetőre igen:
Az égszínkék a táblázatban 195°-os értéket vesz fel a színkörön, míg az ég színe jellemzően 215°-220° között mozog. A tengerkék a táblázatban 184°, valójában 200°-215°. Tengerzöld: 129°, a valóságban 165°-195°. Lazac: 358°, a valóságban 10°-20°. És végül citrom: 57°, a valóságban 45°-65°, tehát ez az egy valóban megfelelő meghatározás, a többi viszont mind következetlen, hiszen olyan objektumról kapták a nevüket, amely a valóságban másmilyen színű. Megjegyezném továbbá, hogy ha már ennyire részletezni akarjuk a színeket, akkor nem kéne olyan elnevezéseket használni, mint a hússzín, mivel például a vörös, meg a fehér húsoknak teljesen más a színe. Ugyanez elmondható az orchideáról is, amely millió különböző színben fellelhető.
A ilyen soha senki által egzakt módon nem definiált megnevezések használatával szemben egyszerű és egyértelmű meghatározás, ha csak jól definiált megnevezéseket használunk (vörös: 0°, sárga: 60°, zöld: 120°, türkiz: 180°, kék: 240°, lila: 300°), ha pedig finomítani akarjuk a meghatározást, akkor lehet az élénk-matt, hideg-meleg mellékneveket, és azok különböző fokozását használni, esetleg a szomszédos jól definiált színek irányába való eltolódást és annak mértékét jelezni (pl.: enyhén sárgás zöld), így már elég pontos meghatározást kapunk (példánk esetében 100°-110°). Ez a módszer nagyjából száz szín egyértelmű meghatározására alkalmas, ami nagyobb részletességet jelent, mint a színérzékelés megvilágítás okozta bizonytalansága (pl. napfényben, vagy valamilyen mesterséges megvilágításban látjuk az adott objektumot), így ennél részletesebb meghatározásra hétköznapi esetben nincs szükség. Ha valaki ennek ellenére sem elégszik meg ezzel, akkor digitális megjelenítés esetében a HSL színrendszer H és S értékeinek, festékek esetében a színpatkó x és y koordinátáinak megnevezése a célravezető (szükség esetén természetesen a fényerő értékkel is kiegészíthetjük, de az már nem kifejezetten a szín meghatározása, viszont festékek esetében fontos lehet).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!