Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Hol írták le ezeket a szabályokat?
A magyar szokások tájegységenként változnak.Rengeteg esküvőn voltam,az ország sok pontján és mindig meg tudtak lepni új szokásokkal,amit nem ismertem.Ehhez jönnek a külföldről átvett szokások pl.valami új,valami,régi,valami kölcsön és valami kék. Ez a szokás anyukámék idejében még nem volt.
Nem tudom,hogy létezik-e olyan könyv,ami összegzi ezeket,de biztosan nem szerepel benne,hogy miért van székszoknya és melyik a legjobb köszönő ajándék. Ez már ízlés kérdése,nem a hagyományé.
Én nem sokára megyek férjhez, így benne vagyok a sűrűjében :). Amiről szerintem itt szó van, az nem az illem, hanem a hagyományok! Mi a szokás és mi nem?
Például a menyasszony általában fehérben áll oltár elé. Ez a szokás, de persze nem jelenti azt, hogy kőbe vésett szabály. Azt is gyakran hallom mostanában tanácsként pl itt, a gyk-n, hogy: a ti nagy napotok, minden legyen úgy, ahogy ti akarjátok, nem kell követni az illemet meg a hagyományokat.
Ettől függetlenül nálunk pl anyósom nagyon hagyománypárti - úgy kell lennie mindennek, ahogy a szokások vannak. Legalábbis nagyon ragaszkodna ehhez, és ha próbáltam volna lázadozni, akkor nyolcvanszor is elmondta, hogy: de hát nem az a szokás! (attól fél, hogy ott lesz az egész rokonsága, akik szintén hagyománytisztelő emberek, és mit fognak mondani, ha valami botrányosat csinálok). Pl szemeztem volna almazöld menyecske ruhával. Ezek után ha csak szóba jött, jött a lemez, hogy: miért nem pirosat, szép a piros, az a szokás, mindenkinek piros van, olyan jól áll a piros, piros kellene... XD
Ő nagyon ilyen, és rajta keresztül tudtam meg, hogy mik a szokások. Megpróbálom nagyvonalakban összeszedni neked:
- a menyasszony fehérben van, van fátyla, kesztyűje, csokra
- kell menyasszonyi torta, marcipán bevonatos (másmilyen nem jó, mert ez a szokás! :D)
- zárt fehér cipő kell, legalábbis az orrának zártnak kell lenni, szandál nem lehet, mert nem az a szokás
- nem lehet a dekorációban sem eltérni a klasszikustól, ami: székszoknya, terítőn futó, szalvéta, virágok (csokrok az asztalokra, és asztaldísz az ifjú pár elé), esetleg vmi kis csecsebecse még dísznek az asztalra (gyöngyök, kristályok, mécsesek). Nekünk októberi lagzink lesz, benne leszünk az őszben, és megfordult a fejemben, hogy lehetne ilyen őszi díszítés dísztökökkel, bogyós növényekkel, mittomén... Hát azt nem lehet, mert mit mondana a vendégsereg! Legyen csak normál virág, semmi extravagáns.
- nem lehet extravagáns zenére bevonulni, klasszikus kell, és kell műsor is a polgárira (szavalat, muzsikus), anélkül nem jó
- kötelező a menyasszonytánc, és utána átöltözni a menyecske ruhába (oda is külön piros cipő kell pl, nem lehet ugyanaz, mint a lagzin volt!)
- kislányoknak kell vmi szerepet adni, ha vannak a rokonságban - sziromszórás vagy koszorúslányok
Most hirtelen ennyi jut eszembe. A lényeg, hogy tényleg vannak (főleg az idősebb korosztályból), akik nagyon háklisak ezekre a szabályokra, de alapvetően egyik sem kötelező. Lehet a menyasszony feketében is, vonulhat heavy metalra is a polgári szertartáson, csak valszeg meg kell küzdenie az örömszülőkkel...
Kedves 13-as válaszoló. Az a vicces az egészben, hogy amit anyósod hagyományosnak gondol az csupán pár évtizedes vagy éves szokás. Hagyománynak nem sok köze van hozzá.
(a székszoknya pedig külön vicc, 10 éve még az emberek többsége nem is ismerte)
"a székszoknya pedig külön vicc, 10 éve még az emberek többsége nem is ismerte"
Így van, de most már mindenkinek van, és szentségtörés lenne, ha PONT nekünk nem lenne a lagzin??!?!?! :D
"Így van, de most már mindenkinek van, és szentségtörés lenne, ha PONT nekünk nem lenne a lagzin??!?!?! :D"
Vagy ahogy anyósjelöltem mondta: "miért pont nektek kell különcködni?"
Látom nem csak én vagyok megáldva ezzel a problémával.
Érdekes, hogy pl. a kora újkori Magyarországon a szűz menyasszony haját kibontva viselte, és koszorút rakott a fejére, ezzel ellentétben a nem szűz nem viselhette ezt, ezért fátylat hordott.
Tehát attól függ, honnan vesszük, szerintem ma már erre nincs szabály.
Tudjátok, hogy a fátyol mire szolgált? Eredetileg angolszász szokás és a menyasszony arcát takarták el vele. Miért? Mert előfordult, hogy a megrendezett esküvő elején a vőlegény meglátta az arát és utána nem akarta elvenni (magyarul: a házasság előtt nem látták egymást és előfordul, hogy a menyasszony csúnya volt). Megoldásként eltakarták a női arcokat. Mire a férfi felhajthatta a fátylat már késő volt meghátrálni.
Tehát ártatlansághoz köze nem volt, ez is egy újkeletű felfogás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!