Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Milyen menyecskeruhát tudtok nekem ajánlani?
Sziasztok!
Milyen menyecskeruhát tudtok nekem ajánlani?
Nektek milyen volt?
Vagy esetleg milyet szeretnétek?:)
Kedves 19:27!
Nagyon el vagy tévedve a díszmagyart illetően! Erzsébet királynő ruhájának eleve semmi köze a magyar viselethez, ami rajta van az a kor nemzetközi divatjának megfelelő menyasszonyi ruha, a többi pedig az arisztokraták - szintén a kor nemzetközi divatját követő - magyar elemekkel ellátott, de nem magyaros ruhája. A wikipédia pedig nem forrás, főleg akkor, mikor egy idegennyelvű oldalára írod be a magyar kultúrát érintő szót...
A miniszoknyás/csizmás ruháknak sokkal több köze van a valósághoz, mint annak, amiket belinkeltél, ugyanis a régi korok magyar ünneplő ruhái térdig értek, hogy lehessen bennük csárdásozni, és bizony csizmát is viseltek a magyar nők régen, nem csak tutyit. Szóval nem miniszoknya, de nem is földig érő, mert abban lehetetlen magyar módra mulatni :D
Íme néhány link a valóságról:
A lényeg, hogy sosem az arisztokrácia ruhája a kiinduló pont, mert ők a nemzetközi divatot követték, hanem inkább a kisnemesek és a gazdag parasztok hordták a magyaros ruhákat.
Válasz a kérdésre: Én nem díszmagyart szeretnék, mert még nem láttam olyat, ami ne úgy nézne ki, mintha gagyin lenne megvarrva. Inkább ilyesmit szeretnék:
Ilyesmit szeretnék pirosban:
[link] (bal oldali)
Ne haragudj kérdező, de nekem túl sok az, amit linkeltél :(, de nem az én ízlésem számít, hanem a tied :):):):)
Kedves 20:23 igen sokat foglalkozom divattörténettel, ezen kívül a népviseletekkel is, én magam is egy népi együttesben táncolok.
Erzsébet királyné ruhája 1867-es magyar koronázásra készült, igen valóban a kor divatját tükrözi, de ez volt az a kor melyben virágát élte a díszmagyar viselet, amit főképp a nemesség hordott, hordhatott. (A parasztságnak népviselete volt, aztán a 20. század első felében kialakult egyfajta keveréke a népviseletnek és nemzeti viseletnek, ezt láthatjuk pl. szüreti felvonulásokon, igaz elég gagyi formában.)
Nemes nők legalábbis a 19. században egészen biztosan nem viseltek rövid szoknyát, illetlenség lett volna, úri nők nem húztak rövid szoknyát, valóban csizmát is viseltek, de nem olyat mint amit a mai kölcsönzőknél lehet látni (fehér tűsarkú, hegyesorrú, stb.), pics@szoknyával (ami enyhén tiszteletlenség a díszmagyarral szemben). Tehát ebben egyetértünk a mai ruhák gagyik. A díszmagyar ruhák is nyilván követték a polgári divatot, aszerint is alakultak, a főbb vonalakban, a magyaros elemek akkor is megegyeztek.
1. kép: népviselet
2.kép: magyaros népviselet
3. kép: sárközi menyasszonyi viselet
4. kép: népviselet
5. kép: népviselet
A népviselet és a díszmagyar nem azonos!!!!!!!!!!!!!!! A kettőt összekeverni meg igen nagy hiba.
Ha nem értenék hozzá nem írnék róla, de mivel számtalan forrást elolvastam már a témáról, ezért úgy gondolom, hogy van némi alapja annak, amit mondok. Igazi díszmagyarok (még ha Erzsébet királyné koronázási ruháját nem is tekinted annak, pedig az):
A wikipédia amúgy egy bőségesen ellenőrzött forrás!
Nem akarok vitát gerjeszteni, többet írni sem fogok ehhez a kérdéshez, de számomra akkor is földig érő az igazi díszmagyar!
apum unokatesójának olyan volt aminek az szoknya része piros volt,a fűzője meg egy fehér alapon pirosas-narancssárgás virágos anyagból készült ujjatlan rész volt. volt nyakpántja,ami olyan piros volt mint a szoknya és abroncsos volt.
kereszt anyumnak meg sötét piros vagy bordó nem is tudom inkább melyik palotás volt. nem tudom,h milyen anyagból készült,de ahogy megvilágította a lámpa úgy kicsit színváltós volt. abroncs nélküli volt a szoknya és volt pártája is.
kedves 20:23. az utolsó előtti amit belinkeltél nagyon tetszik, de nekem valamiért bejönnek azok az igazi nagy pöttyös ruhák is:) tudom kicsit fura, de azon a ruhán pont jól nézne ki:) az estélyi ruhák pedig csodaszépek amiket linkeltek többen is, de szerintem menyecskeruhának nem valók. hozzáteszem, gyönyörűek, és én is inkább ilyet vennék fel, de ha már a hagyományt nézzük, azok nem menyecskeruhák szerintem.
bár ezek sem a hagyományosak, de ezek tetszenek még, illetve kicsit hosszabb változatban:)
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!:)
Mindegyik ruha nagyon szép!:D
Meg lepő de az esküvő kategóriában mindig normális válaszokat kapok,de más kategóriában mindig mindenbe bele kötnek!:)
Várom a továbbiakat is!:D
Jól van 19:27, elhiszem neked, csak akkor 2 dolgot nem értek: miért nevezik a szalonok is díszmagyarnak, miközben egyértelműen nem a díszmagyarról mintázzák a menyecskeruháikat, hanem a népviseletről (én azt hittem, díszmagyar az a népviselet, amit ünnepekkor viselnek az emberek), hiszen akkor tuti nem lenne rövid, mert a miniszoknya oka a mai divat, de egy földig érő ruhát az ember nem vesz ennyire rövidre, inkább csak akkor ha egy térdig érőből indul ki. Bár az elején lévő zsinórozás meg inkább az általad mutatott ruhákon van, de az meg sztem nem csak a díszmagyaron látható (kivéve a sújtás, de az meg kicsit más)...szóval egy nagy katyvasz az egész..
2: A két képről, ha nekem valaki azt mondja, hogy angol vagy német vagy francia kisasszonyok, simán elhiszem ha csak a ruhát nézem. Akkor ebben mi a magyaros?
Amúgy a miniszoknya verzió nekem se tetszik, de tűsarkú fehér csizma??? FÚJJJ én olyat még nem is láttam! :S Nagyon közönséges lehet...
Wikipédiára meg azért mondtam, hogy nem forrás, mert a hivatalos esetekben nem tekintik annak. Pl. ha én az egyik szemináriumi dolgozatom bibliográfiájába egy wikipédiás linket beteszek, nem hogy jegyet vesztek vele, hanem azonnal semmisnek tekintik a munkámat, tehát egyes. Az igaz, hogy kezd a helyzet javulni, de még koránt sem kielégítő. :S Hogy lásd mennyire nem: egy csoporttársam írt egy szócikket a mikulásról, amibe azt írta bele, hogy folyton a krampuszaival kefél...Sajnos elég sokáig létezett az a szócikk. Most ez persze sarkított, de lehet ám jó sok tárgyi tévedés, amire az ember nem jön rá.
Mégis írok.:)
Tehát 3 dolgot válasz külön volt a polgári divat (amit hordott a polgárság és nemesség is, ill. világszerte ez volt elterjedt) pl. [link] , volt a népviselet, ez tájegységekre, falukra bontható pl. sárközi [link] kelet-mecsekalji tájegység [link] (balról jobbra, idősebb asszony hétköznapi viselete, leány (pártában) kis ünneplőben, vőlegény, ünneplős férfi viselet, menyasszony, ünneplős menyecske, székely viselet [link] De a nemesség körében kialakult a magyaros, nemzeti ruha, már a középkorban, ez a magyar arisztokrácia jellegzetessége volt (ezüsttel, arannyal, ékkövekkel kirakott ruhák sokszor) amely nagy vonalakban ugyan őrizte, követte az általános divatot, de tartalmazott magyaros elemeket, ennek a ruhának a fénykora a 19. század közepén volt, ezzel is kifejezve hovatartozásukat (olvastam, hogy a nemes kisasszonyok nem táncoltak olyan férfival a bálban aki nem magyaros ruhában volt hanem polgáriban), a díszmagyar eközben végig igazodott az aktuális polgári divathoz, lesz időm scanelek be képet. A paraszti népi viselet a 20. század 20-as,30-as éveiben kezd el polgárosodni, egyszerűsödni, sokan "kivetkőznek a viseletből", akik ekkor születnek már sokan eleve polgári ruhát hordnak, ugyebár a polgári divatban a nők ruhája ekkor lesz rövid, egyszerű, fűző nélküli, a nők munkába állása is ekkor kezdődik el (bár még elég enyhe fokban, és főleg nagy városok szegényebb rétegeiben).
Na mármost a legtöbb faluban van egy úgy nevezett szüreti felvonulás, bál, ehhez valamelyest átvették a díszmagyar vonásait, de lényegesen egyszerűbb keretek között, rövid szoknya (mivel a legtöbb népviselet térd alá, boka fölé érő, pont a könnyű használhatóság kedvéért), pökendőkkel (keményített alsószoknya), piros/zöld mellény (bíróné pirosban, csőszlányok zöldben) némi zsinórozással, kis buggyos ujjú fehér blúz, zöld/piros/fehér kötény, párta a csőszlányokon, bírónén fejkendő, kázsmér szoknya, csőszlányokon fehér szoknya piros-fehér-zöld szalaggal körbevarrva, ez mai napig dívik sok faluban, bár szintén gagyi keretek között. A női díszmagyar "vonalat" nem nagyon tudták átültetni a 20. századi női divatban, próbálták (45 előtt), de a nők erre nem nagyon voltak vevők.
Van varrónő ismerősöm mindezekről semmit nem tud, mint ahogy a legtöbb mezei varrónő sem, gyanítom sok ruhakölcsönzős sem, vagyis ha tudnak is valamit a divattörténetről azt mondják amit a vevő hallani akar.
Mivel a női szoknyák is jócskán megrövidültek, így nem csodálkozom, hogy a díszmagyart is megrövidítették, elbagatellizálták, igazándiból a szüreti felvonulásos ruhákra emlékeztet a többség leginkább, lehet a kölcsönzősök ötlete is onnan jött, a kati szalonos ruhák amiket belinkeltem, inkább hasonlítanak a magyar nemesek egykori viseletére. Egyébként rengeteg operettben is szerepel ez a rövid magyaros ruha, szintén hegyesorrú, tűsarkú csizmával/körömcipővel, bugyivillantósan.
Én akármennyire szeretem az igazi díszmagyar ruhákat és büszke vagyok a magyarságomra, ilyen borzalmakat nem húznék fel, mint amiket itt látok.
Remélem nagyjából érthető volt. :)
Wikipédiában eddig egy hibás dolog találtam "a koszorúslányok ruhája mindig piros", ami mondjuk közel sem igaz (sőt én még nem láttam piros ruhában k.lány). Mifelénk egyébként menyecske ruhának hosszú piros ruha a szokás, bár volt aki a népviseletet húzta fel, de a többség abroncsos, hosszú, piros, bordó vagy zöld ruhába van. (Abban is ugyanúgy lehet táncolni és szerintem közel sem olyan kényelmetlen, mint ahogy néhányan mondják, népviselet bár nem földig érő, az 5-6 keményített aslószoknya sem pillesúlyú, de reggeltől estig ki lehet benne simán bírni.) Voltam már legalább 20 lakodalomba és még sehol nem láttam ezt a piros pöttyös ruhát amit annyian emlegetnek ezen az oldalon, se rövid ruhát.
A kérdező által belinkelt ruha annyira nem jön be, kicsit túl fodros, kicsit rózsaszín, olyan mint egy habcsók.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!