Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Hogy oldjátok meg a közös kasszát a párotokkal, és hogyan kezdtétek?
A párommal szeretnénk teljesen közös kasszát, összevont pénzügyeket, ehhez gyűjtök tippeket. Ő kb. 3x annyit keres, mint én.
Közös bankszámla van-e, mennyire beszélitek meg a kiadásokat, van-e limit, engedelykeres stb.? Minden érdekel!
Külön kassza az, amikor saját magad döntesz a saját pénzedről, akkor is, ha valakivel együtt élsz.
Ha nem így van, akkor az közös kassza. Ami lehet vagyonközösség, vagy valamilyen elborult szabályrendszerrel felépített egyeszség.
A külön kasszánál van saját számlád, a közösnél nincs. Ez a lényeg röviden. Lásd: [link]
A vagyonközösség más tészta. Az a házassággal jár és az igazából külön kasszára lévőkre is vonatkozik. Így nincs is értelme két számlát fenntartani. (Arról már nem is beszélve, hogy két fizuval már prémium ügyfelek lehetnének, de mindegy.)
Részben idevágó cikk: [link]
20# Örülök, hogy ennyire ismersz minket. :) Tök jó feltételezések, de egyáltalán nem ragaszkodunk görcsösen a "sajátunkhoz" és abszolút nem össze-vissza megy minden. Mindennek megvan a helye, mi ketten ezt pontosan átlátjuk és a pénzügyeinket teljes mértékben közösnek tekintjük. Mivel házasságban élünk ez nem csak érzésre, de jogilag is így van. Innentől kezdve részünkről az egy technikai kérdés, hogy ehhez hány számla/megtakarítási számla/lakástakarék és egyéb van rendelve. Részemről ez kicsit olyan, mint amikor egy üzletben van két kasszasor. Attól, hogy egyikbe x összeg kerül, meg a másikba is kerül x, az még teljes mértékben az üzlet bevétele. Vagyis a szó szoros értelmében külön kasszában gyűlik, de ettől függetlenül az az üzleté (közös!) és nem a két pénztárosé.
Nálunk van én számlám és te számlád, de nincs én pénzem és te pénzed. Mi így szoktuk meg, évek óta így élünk, soha semmilyen gondunk nem volt ebből az "elborult szabályrendszerből".
A cikkek pedig elég ködösen definiálják a közös és a külön kassza fogalmát. Azok alapján ha a tizes skálán 0 a teljesen külön kassza és 10 a teljesen közös, akkor én valahol a 8-asnál helyezném el magunkat.
Utolsó.
Talán ez egy szemléltető példa: van egy pár, akik jól elvannak, közös kasszán vannak és vannak gyerekek is, de nem házasok. Hogy miért? Mert megszokták így. Igazából nem házasok, de minden adott, hogy boldog “igazi” házasságban élhessenek, de mégsem mentek el hivatalossá tenni.
A helyzeted pontosan ugyanez. Pont egy lépés hiányzik, hogy teljes legyen a közös kassza, de mégsem léped meg, mert “így szoktad meg”. Szerintem ez egy rossz kifogás és véleményem szerint nagy jelentősége van annak ha egy számlára érkezik minden. Így tud igazából ténylegesen közös lenni a pénz.
A gyerek esetén is ahelyett, hogy újra kéne tárgyalni (ezt még leírni is rossz) egyszerűen csak többet költenél a közös számláról, ami a bizalom esetén 0 azaz nulla megbeszélést igényel.
Ha valóban tényleg ilyen jóban vagytok, akkor kétszer 1 órát rátudtok szánni a bankban, hogy egy számla legyen végül.
Csak a vicc kedvéért megkérdezed a párod, hogy mit szólna hozzá? Az időzítés egyébként pont jó lenne, mert a gyerekre össze-vissza és sok pénzt fogtok költeni. Te kiesel a munkából. A CSED és GYED jóval kevesebb lesz, aztán a GYES kb semmi. Vagyis neked változó bevételed és változó kiadásaid lesznek. Ezt menedzselni folyamatosan nehéz lesz. Megváltoztatni a bankszámlaszámot pedig macerás lesz, mert akkor már több helyen kell jelezni, stb. A gyerek egy jó indok a számlák összevonására.
Nálunk a házasságkötésig ment a külön kasszázás, amikoris elindult az agyalás hogy hogyan tovább. Végül maradtunk a közös számlánál, mert sokkal egyszerűbbé vált minden. Így mentünk bele a lakásvásárlásba és a gyerekvállalásba. Az elején fura volt, mert többször mondtam a házastársamnak, hogy amit ő másodállásban keres az is közös és nem az ő pénze (kb 3-szor annyit keresek, mint ő). Azóta is simán megy minden, egyszerűen és közösen. A tőzsdézés macera, mert ott nincs több tulaj és költséges kettőt külön néven fenntartani. Ott bizalom van. A MÁK-nál mindkettőnknek van sajátja és keresztben van meghatalmazás is. Ezt azért csináltam így, mert neki több pénze volt akkoriban és a házasságunk elején ezt fontosnak tartottam megtartani. Most már nem látom ennek a jelentőségét, mert az évek alatt bőven beletettem már annyit (fizetés különbség + a lakás felújításban kb mindent én csináltam), meg a mostani megtakarításunkhoz képest apró pénz már.
Nem értem miért érzed rossznak, egyáltalán kifogásnak azt, hogy mi így szoktuk meg, nekünk ez működőképes, ezért nem érezzük szükségét a változtatásnak. :) Nem érzem jobbnak, vagy rosszabbnak egyik formát sem, ha azt a pár mindkét tagja elfogadja és kölcsönösen alkalmazhatónak tartja.
Mi már a házasságunk előtt túl voltunk a lakásvásárláson és a felújításon, bebútorozáson, illetve már ebben az időszakban (3 évvel az esküvőnk előtt) pontos pénzügyi tervet állítottunk fel, elkezdtünk gyűjteni a végtörlesztésre, az esküvőre, a gyermekvállalásra, stb. Nagyjából ettől az élethelyzettől kezdve vált teljesen köddé az "enyém-tiéd" határvonala, hiszen önmagában is elég komoly elhatározás szerintem egy kapcsolatban a közös lakás vásárlása közös hitel mellett. Én nem látom ilyen borúsan a közös számla/külön számla jelentőségét egyáltalán.
Nektek lehet bejött a közös (megszoktátok), vagy netán már idősebbek is vagytok, így az idők során így alakult. Mi egyelőre nem érezzük sem előnyét, sem hátrányát annak, hogy nem közös a számlánk. Egyikünk sem zárkózik el tőle, nagyjából erre értettem azt, hogyha elérkezik a gyermekvállalás pillanata, akkor újra előkerül a téma. Megjegyzem, ahogy most megy, az működőképes lenne baba (CSED, GYED) mellett is, de praktikussági okokból, ha egyszerűbbnek tűnik és körüljártunk minden eshetőségre vonatkozó következményt (pl. haláleset), akkor értelemszerűen nyitottak vagyunk a közös számlára. Ezt majd az idő eldönti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!