Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Szerintetek a monogámia mennyire természetes?
Szerintem egyáltalán nem az. Felsorolok pár érvet, lehet velük vitatkozni:
Evolúciós szempontból azoknak a férfiaknak a vérvonala könnyebben örökítődött tovább, akik több nőt termékenyítettek meg. Nekik valószínűleg több gyerekük született. A hűtlen nők pedig változatosabb genetikájú utódokat hozhattak világra.
Az apa-anya típusú családmodell kultúrálisan viszonylag újkeletű. Az ősközökséggekeben, amikben az emberiség évezredekid élt a mezőgazdaság feltalálása előtt, a tudósok szerint gyakori volt a kollektív apaság. A törzs együtt nevelte a gyerekeket. Nem is tudták kinek ki az apja és nem is érdekelte őket.
Ehhez képest ma kizárólag a monogám kapcsolat számít kultúrálisan és erkölcsileg elfogadottnak. Szerintem irreális elvárásokat támasztunk. A mese szerint mindenkire vár az Igazi, aki majd élete végéig kitart mellette. Közben mind tudjuk, hogy ez csak keveseknek adatik meg. Ki akarja egy csúnyáskább, kevésbé jó képességű, együttélésre csak jóindulattal alkalmas ember mellett leélni az egész életét? Az emberek komoly része sajnos nem ideális férj vagy feleség. Rájuk nézve csapás a monogámia. Ha életük párját keresik, akkor jócskán lejjebb kell adniuk. Nem csoda, ha két ilyen ember kapcsolata egy idő után elmérgesedik. Hiszen minden próbálkozásuk ellenére nem lehetnek egymás számára egy életen át kielégítő partnerek.
Mi lenne, ha nem csak az lenne erkölcsileg elfogadott, amiről tudjuk hogy szinte lehetetlen? Én teljesen kibékülnék azzal, ha életem során sokszor meg tudnám élni a szerelmet. Nem csak tökéletes emberekkel, nem csak olyannal akivel évtizedeket akarok tölteni, hanem bárkivel, akivel megvan az a bizonyos szikra. Gyereket nyilván csak azzal vállalnék, akivel igazán erős a kötelékünk és akiben látom, hogy jó szülő lenne. Szívesen élnék olyan világban, ahol a gyerekvállalás nem jelenti feltétlenül szexuális kizárólagosságot.
Ha a szülőknek úgy jobb lelkileg, akkor felőlem nevelhetnek gyereket nyitott kapcsolatban is. Miért ne? Nem gonoszságból csalják egymást az emberek, hanem mert szenvednek.
Kíváncsi vagyok ki hogy látja. Kort és nemet direkt nem írok, a személyeskedések elkerülése miatt, aki érdekel neki leírom.
Az evolúció nem csak a következő generációt veszi figyelembe, hanem az azt követőket is. Márpedig hiába van sok gyereked, ha azoknak apa nélkül, nyomorban, a társadalom peremén kell felnőniük, unokád nem sok lesz.
Kollektív apaság meg lehet hogy van egy-két isten háta mögötti törzsben, de egészen biztos hogy nem volt általános, mert akkor nem lenne belénk kódolva genetikailag a féltékenység meg a szerelem.
#2
A másik megrugdosását okkal ítéli el a társadalom, mert azzal ártasz valakinek. A kollektív jólét miatt az ilyen szabályoknak van értelme. Az emberek életét és boldogulásának lehetőségét előbbrevalónak tartjuk annál, mint hogy létrehozzuk az evolúciósan tökéletes embert. A nácik gondolták fordítva.
Azzal, hogy milyen kapcsolatban élsz, azzal nem ártasz senkinek. Párkapcsolatok szintjén a kollektív jólét szempontjából se fekete vagy fehér, hogy mi a helyes, ezért kellene szerintem nyitottabbnak lenni ezen a téren.
Nekem csak egy észrevételem van. Az ember rejtve tüzel, vagyis nem tudod megmondani, hogy mikor van egy nőnek peteérése. Ez a monogàm és a hosszú kapcsolatot létesítő fajokra jellemző.
Tehát most épp monogámak vagyunk. Pl. Mikor békák voltunk, akkor nem voltunk azok. Ha szigorúan biológiailag vizsgáljuk a kérdést....
A közösség neveli a gyerekeket koncepció nekem első hallásra furcsa, a vérfertőzés magas esélye miatt, amit, mi nagyon nem viselünk jól, egyes fajokkal ellentétben.
14: szóval az evolúciónak csak a jó részére vagy kíváncsi (félrekúrás), hiszen ott megmagyarázod, hogy biológiai szükséglet, a kevésbé jó része nem érdekel, amikor mondjuk megrugdosnak, elveszik a kajád, és kivágnak a lakásból a hidegbe.
3: az evolúció tökéletes ragadozókat és prédákat hoz létre. Az leopárd mást sem csinál, mint kajára vadászik, és igyekszik elkerülni, hogy őt levadásszák (mert ő sem a tápláléklánc csúcsán van). Arra nem marad ideje/energijája, hogy házat építsen, autót csináljon, feltalálja az internetet, vagy a gyermekbénulás elleni oltást, mert az evolúciós céljai pillanatnyiak. Ha átmennénk ebbe, akkor szépen visszalőnénk magunkat valahova a kőkorszak elejére, mert az nagy evolúciós versengés közben kb arra a műszaki szintre lenne időnk.
A monogám család egy több ezer éves tradíció, mely a zsidó-keresztény kultúrkörből, illetve a római jogból ered. Mint az utóbbi, a római jogászok szerint a házasság és a monogámia természetjogi alapokon nyugszik. Azaz, a rómaiak látták, hogy a természet hogy működik, és ebből vezették le a monogám házasság koncepcióját.
Amikor a természeti jogi alapokon nyugvó intézményeket kezdi ki egy mozgalom vagy ideológia, az katasztrófához vezetett: lásd tulajdon (kommunizmus) vagy az emberi egyenlőség és méltóság (nácizmus) megkérdőjelezésének történetét. Hasonló a helyzet a házassággal: ha megkérdőjelezed, akkor egy alapvető kulturális elemet veszel ki az egyenletből, és ez hosszú távon katasztrófához vezet.
Persze ez lehet, hogy nem emberi sajátosság, hisz más népeknél van többnejűség vagy többférjűség, sőt, egyes indián törzsek úgy tarják, hogy egy gyerekhez több férfinak kell a nővel hálnia. Viszont, ezek teljesen más kultúrák más környezettel, így az európai világra nem alkalmazhatóak.
Biológialag úgy nézz ki, hogy egy férfi és egy nő kell a gyerekhez. Pont. Ez a természeti törvényszerűség, az origó, amiből egy európai ember kiindulhat. Mi ezt felismertük, és erre alapul a kultúránk.
A család egy, az emberi tranzakciókkal szeretetközösség lehet, ahol az emberi tartalmat, támogatást és többletet nyerhetnek. Legalább is, ez lenne a cél (sajnos a valóság gyakran más). Na most, ha a szexuális intimitás megosztásra kerül, ha a környezet kiszámíthatatlan, ha a gyermeknek nem egy, hanem több apja vagy anyja van, állandó változás van, a szülei vállnak, ez stresszfaktor. A statisztika azt mutatja, hogy egy ilyen csonkacsalád magában hordja a különféle pszichológiai problémák, bűnözés és függőségek kialakulásának kockázatát.
De hogy személyes szintre levigyem: nem hiszem, hogy egy ember nem tud monogám lenni. Akkor ez azt jelenti, hogy nem szeret, vagy nem szeret eléggé. A hűség, a kitartás döntés és jellemerő kérdése, nem irreális elvárás. Egy nem könnyű munka, de meghozza a gyümölcsét, amiért szerintem érdemes élni. Az egy másik kérdés, hogy rengeteg az önreflexió nélküli, döntésképtelen és jellemtelen ember. Ez nem sértés akar lenni, hanem azt értem az alatt, hogy nagyon sokan rosszul gondolkodnak, és felesleges problémákat gyártanak. Mondok példákat: semmiségeken összeveszni, mert a másik mond sérti az Egóját, nőknél olyan férfiba szeretni bele és ragaszkodni hozzá, aki életképtelen vagy kurvára nem érdekli, lenézi (majd megváltoztatom mentalitás), vagy férfiaknál, hogy nem hallgatjuk a nőt, s próbáljuk az érzéseit megérteni, hanem egyből megmondjuk a tutit. Vagy épp a nőknél van olyan, hogy nem engedik a férfit férfinak lenni, és szinte éreztetik vele, hogy felesleges (pl.: ne fizess az első randin, fizessünk felesbe; ne engedj előre stb.) és persze a játszmázás (Eric Berne könyveiben érdemes elmerülni). Ehhez megfelelő mentalitás, önismeret és munka kell.
Régen adott volt a vallási keret és az erős kulturális norma, amelyek enélkül is összetartották a családokat, ma már. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a koncepció rossz, vagy hogy felül kell vizsgálni, hanem, hogy többet kell dolgoznunk rajta és magunkon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!