Mikor mutatják már meg magukat nyilvánosan?
"Nos, ez nem válasz a felvetett problémára. Ráadásul téves is. Az illetékes tudományág, a csillagászat jelenlegi álláspontja szerint a rádióhullámok kb. 0,8-1,0 fényévnyi távolságban már annyira "szóródik", annyira "felhigul", hogy teljesen beleveszik a háttérzajba! "
Erről a 0,8-1,0 értékről még nem hallottam, esetleg linkelhetnél valamit, mellesleg egyáltalán nem mindegy pontosan melyik hullámhosszon történik a rádióadás. 18-21 cm közötti hullámhossz a legideálisabb, nagyobb esetén túlságosan nagy az elektronok általi zaj, alacsonyabb esetén pedig a kvantumzaj a probléma. A SETI program 100 fényéven belül vizsgálódott, azonban kezdeményezték ennek kiterjesztését 1000 fényévre. (Forrás: K. D. Abbhyankar : Astrophysics of the Solar System)
"A jelenlegi felfogás szerint egyfajta kvantum-technológián alapuló kommunikációt is használhatnak, valami olyasmit, amit a Star Trek sorozatban szubtéri kommunikációnak neveztek! "
Attól, hogy odacsatolod a kvantum szót egy másik elé még nem mondtál semmi konkrétat, részletezhetnéd talán, hogy milyen technológiára is gondoltál.
"Úgy látom, belegázoltam a kis törékeny hitvilágodba. "
Az biztos, a "háttérhatalommal" való gyerekes érvelés a legnevetségesebb és legidegesítőbb tevékenység, ami előfordulhat vitában. Értelmetlen, nem vezet sehová és csak arra jó, hogy bármilyen idióta képes vele dobálózni, ha nincsenek már értelmes felvetései. Állíthatnám én is azt, hogy az UFO-biznisz nagy cégei (vannak ám ilyenek is) szándékosan meggátolják az embereket abban, hogy rájöjjenek a nagy igazságra, miszerint nincsenek idegenek. Előrébb jutottunk ezáltal? Nem.
"Mi történne azzal a nagyon vastag tudóstársadalmi-réteggel, akik a mai napig tagadják a földönkívüliek létezését?"
Először rosszul éreznék magukat, hogy nem volt igazuk, aztán rájönnének, hogy mekkora lehetőség ez nekik, hiszen óriási fejlődést érhetnek el gyorsan a tudományok területén.
"Mi történne a világnézetünkkel, ha kijelentenék, hogy véletlenszerű evolúció nem létezik?"
Semmi, ugyanis az evolúció a véletlen ellentéte, azaz a természetes szelekció.
"Mit gondolsz, mi történne, ha közkinccsé tennék az ún. ingyenenergia, vagy nullponti-energia kinyerésének lehetőségét?"
Ingyenenergia nincs, nevezd inkább "baromi olcsó energiának". Mi történne? A nagy energiaigényű iparágak a földhöz vernék a seggüket örömükben, az informatikai ipar (amelybe a legnagyobb vállalatok tartoznak jelenleg) egy újabb aranykorba lépne és robbanásszerű fejlődést érne el.
"Mit gondolsz, mi történne a kőolaj-, földgáz- vagy szénlobbival és az érdekeltekkel?"
Az, ami az olyan országokban történt, ahol kifogytak az ilyen nyersanyagokból, áttérnek más iparágba. Ne nézz hitetlenül, rengetegszer megtörtént már ilyen a történelem során, meg fog történni újra. Véleményem szerint amint elterjednek a kereskedelmi célú melegfúziós erőművek, a kőolaj értéke csökkenni fog, hiszen kiszorul az üzemanyagbizniszből és megmarad neki a vegyipar.
"Mi történne, ha alternatív gyógymódokkal állnának elő, és elítélnék a földi vegyszerekkel való gyógyítást?"
Hajrá, egészségügy terén mindig van hova fejlődni. Az univerzális egészségügyi rendszerek és versenygazdaságok korában kemény biznisz a gyógyszeripar, aki be tud törni valamilyen módon, annak aranyélete lesz.
"Mi történne a gyógyszer-biznisszel? A világ legtőkeerősebb bizniszével? "
A világ legtőkeerősebb biznisze a pénzügyi szektor, ezt fölösleges vitatni. Persze, ha az emberi tudást felértékeled és jóval erősebben súlyozod a pénztőkével szemben akkor talán megelőzheti egy-két esetben őket a számítástechnikai ipar.
"Mi történne, ha elhoznák a békét, és mondjuk megsemmisítenék a világ teljes fegyverarzenálját? Mi történne a fegyverlobbival? "
Átállnának gépgyártásra, ahogy ma is teszik békeidőben. (Ne az USA-t vedd alapul ebben a helyzetben, mert az hihetetlenül szélsőséges példa, az országok jó részének olyan alacsonyak a katonai kiadásai a GDP-hez viszonyítva, hogy nincs igazi érdekérvényesítő képességük a fegyvergyáraknak. Lásd pl. a NATO jelentéseket a tagországok honvédelemre költött pénzeit illetően.)
"Mi lenne akkor, ha kerek perec rávilágítanának arra, hogy a nagy élelmiszerbiznisz csak a profitért létezik, és akár sz.rt is kever a darálthúsba azért, hogy többnek nézzen ki?"
Ja, hogy az neked meglepő, hogy egy vállalat profitot akar termelni? :D
Értem én, hogy kommunizmus (szocializmus) volt Magyarországon évtizedekig, de azért lépjünk már túl ezen a hihetetlen stresszhatáson, hogy a profit az cél. Azért van állam, hogy szabályozza a gazdasági szereplők viselkedését, ezért állapít meg irányértékeket, normákat a termékekkel kapcsolatban. Az, hogy a legtöbb országban ez sz*rul működik, az más kérdés.
"Köszönöm. Ezt a kis vicces cikkecskét is ismerem. "
Kedvcsinálónak szántam, ha részletesen érdekel, akkor keress rá az Alcubierre-meghajtóra, ez a neve.
"De nem! Mert éppen nem azokra a körülményekre értettem, amelyekre vonatkozik, hanem különleges, akár eddig még el sem képzelt körülményekre. "
Biztos, hogy vannak ilyen körülmények, de kétlem hogy ezek megismerése bárkiben is nagy lelki törést okozna, az ember kíváncsi természet, engem is érdekelne mit volt képes kitalálni egy másik intelligens faj.
"Ezzel nem értek egyet, mert akkor persze Einstein vagy Darwin tekintélye sem az, márpedig ugye ez elfogadhatatlan. :D "
Nem kell egyetértened, de attól még ez a helyzet, számos esetben bizonyították már. :D
A tekintély-meggyőzés viszonyával kapcsolatban ajánlott olvasmány Eliot Aronson, Anthony Pratkanis : A rábeszélőgép című műve, zseniális iromány.
"Namost akár hiszed, akár nem, ezt senki emberfia el nem hinné! Még a győzikék sem! "
Na és miért nem hinnék el? Mert már túl abszurd a tartalma. Könnyedén lehet azonban enyhíteni ezt. Tegyük fel, hogy azt mondaná inkább, hogy értelmes élet jeleit találta a NASA a legközelebbi csillag körül keringő egyik bolygón. Elhinnék az emberek? Naná. Lehetne attól még kitaláció, hazugság? Hát hogy a fenébe ne.
"Akkor már kezdhetnénk is boncolgatni az evolúció elméletét... "
Tőlem aztán boncolgathatjuk, de az nem ebbe a kérdésbe való szerintem. :D
Azt meg remélem nem gondolod, hogy Darwin munkásságát pusztán tekintélye (ami nem is létezett) miatt fogadták el.
"Erről a 0,8-1,0 értékről még nem hallottam, esetleg linkelhetnél valamit, mellesleg egyáltalán nem mindegy pontosan melyik hullámhosszon történik a rádióadás."
Alább egy viccesen és érdekesen induló cikk, ami alább kifejti ezt részletesebben.
"Attól, hogy odacsatolod a kvantum szót egy másik elé még nem mondtál semmi konkrétat, részletezhetnéd talán, hogy milyen technológiára is gondoltál."
Na most rögtön az elején elakad a vitánk, mert te feltétlenül egy elméletre vagy kíváncsi!
Mellesleg az egész előző hozzászólásom (na jó, majdnem az egész) feltételes módban íródott, feltételes módban tettem fel kérdéseket. Erre te abszolút determinisztikus és ellentmondást nem tűrő mondatokkal válaszoltál! Éppen ez a baj, hogy nincsen fantáziád! Van egy gyémántkeménységű világnézedet, és félresöpörsz mindenkit, aki egy kicsit is olyat állít, ami veszélyt jelenthetne a világképedre.
Sajnos válaszaid egyáltalán nem állják meg a helyüket, te tényleg naiv idealista vagy.
Talán igazad lehet abban, hogy a pénz biznisz a legtőkeerősebb, de nem is olyan régen még a gyógyszeripar volt az. Fogalmad sincs ezek szerint olyan dolgokról, amikor pl. az amerikai aszpiringyártó cég - miután betiltották a termékét, mert erősen rákkeltő anyag került valahogy bele, és mellesleg keményen meg is büntették - ahelyett, hogy a visszahívott gyógyszereket megsemmisítette volna, a francia és a német piacra vitte ki, hogy nehogy profitkiesés érje. A franciákat és a németeket pedig olyan fából faragták, hogy azonnal globális ügyet csináltak belőle, mihelyt összefüggésbe tudták hozni egy rakás halálesettel.
Ilyen eset rengeteg van - most a Magyarországon elcsípett zöld romlott húsokról ne is beszéljünk, mert nem ide illik.
A profit érdekében agyonverik az embert! És elkövetnek mindent, hogy eltussolhassák a dolgokat.
Másrészt én nem Magyarországon születtem, és nem is itt éltem, bár a bolsevik időkben gyakran jároggattunk ide megcsodálni a masszív, behozhatatlan elmaradottságot. Amikor 10 márkáért hárman egész nap dőzsöltünk. Én egy kapitalista országból származom.
Talán éppen ezért ismerem a kapitalista felfogást, és talán éppen ezért tudok mindenkit felhívni arra, hogy ne dőljenek be a sok maszlagnak.
Elolvastam a linkelt cikket, bár mérsékelten érdekes, azért van benne elég hiba: “specified physical quantity or intensity is inversely proportional to the square of the distance from the distance of that physical quantity.”
Ez a gravitációra igaz, a többi alapvető kölcsönhatásra nem, azért ez elég nagy baki és innentől borul a többi is. ( [link]
Érdekes felvetés, hogy csak bizonyos ideig lehet esetleg érzékelni egy másik civilizáció rádiójeleit, hisz esetleg technológiailag túllépték már azt. Abszolút jogos felvetés, viszont nem számol azzal, hogy esetleg sok intelligens faj van, amely nem egyszerre lép túl a rádióhullámon, így azért megnőhet a megfigyelhető időtartam. Ezt hagyjuk azonban, mert félreviszi a témát és nem is érvnek szánom, csak eszembe jutott hirtelen, tetszett alapban a felvetés.
"Éppen ez a baj, hogy nincsen fantáziád! Van egy gyémántkeménységű világnézedet, és félresöpörsz mindenkit, aki egy kicsit is olyat állít, ami veszélyt jelenthetne a világképedre. "
Na ilyet sem kaptam még soha, hogy nincs fantáziám. :D
Nekem aztán nem sértené a világképemet, ha lennének idegen fajok, hihetetlenül örülnék neki, érdekelne a tudásuk, a társadalmuk, a történelmük, egész életre ellennék velük. A bajom azzal van, amikor egy embernek a fantáziája az tombol, de az állításait nem tudja megfelelően bizonyítani. Illetve ez sem gond önmagában, csak akkor ez maradjon meg a sci-fi területén, annak amúgy is nagy rajongója vagyok, és ne tudományként reklámozza azt.
"Talán igazad lehet abban, hogy a pénz biznisz a legtőkeerősebb, de nem is olyan régen még a gyógyszeripar volt az. "
Mutathatnál erre valami statisztikát is, mert sem GDP-ben, sem tőkében, sem profitban nem szerepel már elég régóta a toplistán gyógyszeripari cég.
"Fogalmad sincs ezek szerint olyan dolgokról, amikor pl. az amerikai aszpiringyártó cég - miután betiltották a termékét, mert erősen rákkeltő anyag került valahogy bele, és mellesleg keményen meg is büntették - ahelyett, hogy a visszahívott gyógyszereket megsemmisítette volna, a francia és a német piacra vitte ki, hogy nehogy profitkiesés érje."
Ismerek én sok hasonló esetet, de ez minden szektorban előfordul, csak erre vagyunk a legérzékenyebbek, hiszen az egészségünk a tét. Autógyártók is sokszor az alacsony minőségű, nem biztonságos termékeiket viszik pl. Indiába, illetve fejletlen országokba. Nem újdonság ez, ahogy említetted fejlett országok, Franciaország, Németország le is "buktatta" ezeket a cégeket, meg is szívták, ez így helyes.
Egyedi esetekkel (még ha sok is van belőlük) azonban nem lehet azt bizonyítani, hogy mindent képesek befolyásolni a nagyvállalatok, hiszen legalább annyi (sőt) ellenpélda is van erre. A vállalatok élete egyszer fenn, egyszer lenn, General Motors is volt világelső sokáig, mégsem tudott olyan hatással lenni a világra, hogy megőrizze helyét. GDP-je akkoriban magasabb volt sok igen fejlett országénál, mégis lemaradt a versenyben, ugyanis monopol pozíciót igen nehéz garantálni (kivéve, ha ezt állam teszi).
Gyógyszercégeknél mellesleg baromi jó szórakozás nézni, ahogy egymás termékeit szanaszét tesztelik, a legkisebb veszélyt keresve bennük, hogy aztán kiüthessék a konkurens céget és elnyerjék a piaci részesedését.
Az egész vitánk a Fermi-paradoxonnal kezdődött. :D
És így a vita végefelé akkor vissza is térek rá, egyetlen rövicke mondattal. Engem nem győzött meg!
Nekem változatlanul a régi valószínűség, a mennyiségi érvek hihetőbbek, hiszen saját magunk tetszés szerint eljátszadozhatunk a számokkal. Még ha nagyon szigorú vagyok is, akkor is nagyon-nagy számú intelligens civilizáció által lakott bolygó lehet. Nekem ez tetszik! Az a tény pedig, hogy tényleg majdnem minden (derült) éjszakán látok azonosítatlan repülő tárgyakat a legkülönfélébb és legcifrább színekben pompázni, a hitet csak még inkább tudássá transzmutálja! :D
"Az egész vitánk a Fermi-paradoxonnal kezdődött."
Pontosan, és baromi messzire kerültünk tőle, igazából minden másról beszéltünk, csak arról nem. :D
"Az a tény pedig, hogy tényleg majdnem minden (derült) éjszakán látok azonosítatlan repülő tárgyakat a legkülönfélébb és legcifrább színekben pompázni, a hitet csak még inkább tudássá transzmutálja!"
Akkor nosza szerezz egy megfelelő távcsövet, vagy keress fel egy obszervatóriumot és figyeld meg azokat a repülő tárgyakat. Ha tudod bizonyítani, hogy idegenek, akkor gazdag leszel és híres. Én biztos ezt csinálnám. :D
A Fermi-paradoxon engem igazából az egyszerűségével és eleganciájával nyűgözött le. Teljesen más irányból közelítette meg a példát és rengeteg fejtörést okoz még ma is a tudósoknak.
Hogy erről is legyen szó azért, írok még gyorsan egy rövid példát az értelmezéséről:
Tegyük fel, hogy kialakult egy értelmes faj. Az emberiség léte csillagászati mértékkel mérve igen kicsike intervallum, az esély arra, hogy ugyanebben az intervallumban alakult ki az a másik faj elég alacsony. Tehát korábban alakult ki, de mennyivel? Évmilliárdok óta létezik az univerzum, tehát jó eséllyel meg sem közelíti időben az emberiség létezését ez az időpont. Sokmillió év a különbség ez alapján. Ennyi idő még a mai emberi technológiával is elég lenne arra, hogy többször kolonizálja nemcsak a saját naprendszerét, hanem a galaxist is (vagy akár többet). Itt fölös technológiai korlátokon gondolkodni, ugyanis az emberiség esetén is az idő és az erőforrás a korlát, hosszabb távot képesek lennénk megtenni az űrben, csak nagyon sok időre és sok "köztes állomás" építésére lenne szükség. Annak nyomát, hogy ilyen kolonizáció történt nem látjuk. (Itt teljes gyarmatosításról van szó, ergo a Földet is érintené, illetve naprendszerünk több bolygóját, aszteroidáját.)
Ezzel zárja ki a Fermi-paradoxon, hogy létrejött volna már értelmes faj.
Nem zárja ki azt, hogy létezik értelmes faj, amely az emberiséggel "párhuzamosan" létezik, azaz még nem volt ideje a világűr átszelésére. (Erre pusztán matematikailag nagyon nagyon nagyon nagyon kicsi az esély.) Azt sem zárja ki, hogy a későbbiekben lesz intelligens civilizáció. (Ebben az esetben persze elég nagy időhátránnyal indulnak hozzánk képest.)
Mellesleg az amatőr űrkutatás jelenleg a csúcson jár, illetve létrejött az első igazi privát "űripari" vállalat is a SpaceX. Utóbbira aztán azt sem lehet ráfogni, hogy befolyásolja az olajlobbi, hiszen vezetője az az Elon Musk, aki bebizonyította, hogy lehet olyan elektromos autót gyártani, amelyet megéri benzines helyett vezetni, illetve óriási naperőmű-telepeket építtet a sivatagba, hogy az autók áramszükségletét környezetkímélően állítsa elő.
Ha jonnek oktober 5-en, remelem, hogy legalabb - akarmilyen nyelven is - helyesen irni azert tudnak!
Viccet felreteve: sracok, ezekre a kerdesekre lehetetlen valaszolni. Gondolkodni azonban nagyonis erdemes, mert az jo, a fantazialas orometol meg szerintem nem szabad megfosztani az embereket. Az univerzum vegtelen, lehet vannak, ha vannak, en a helyukben biztos be nem tennem ide a labam :D ha meg nincsenek, hat akkor tenyleg nagy unikumok vagyunk lol
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!