Mi az hit alapja?
a hatos válasz nem felel meg?
(Életünkben mindent áthatnak a különféle hitek - az is egy hit, hogy nincs hit, az is hogy semmi alapja)
Szia Tequila,
Úgy érted, hogy a vele járó testi tüneteket próbálják a dolgok gyökerének tekinteni?
"a szerelem? nagyon magas szellemi-lelki tudatállapot"
Nagyon magas? Ellenkezőleg - a legősibb agyrész, a hüllőagy működési zavara.
hát ez aranyos... és a szerelmi bánat krokodil-könnyekkel jár:))
( az agy a tudat egyik szerve
- ha kiteszem az agyam az asztalra -nem lesz szerelmes, nem fog gondolkodni- viszont használom gondolkodásra stb.
- én gondolkodom, én vagyok szerelmes, nem az agyam)
"én gondolkodom, én vagyok szerelmes, nem az agyam" - akkor már csak az van hátra, hogy megmondd, hogy ki vagy te!
Az agyadtól már szépen elhatároltad magad, az állításod azt jelenti, hogy nem az agyad az én - vagyis nem a tested az én. Akkor ki vagy te?
"Akkor ki vagy te"
Kedves 17-es, ez jó kérdés. Hosszú, nehéz, életre szóló feladtunk ezt kideríteni: Ki vagyok én? - a buddhistáknál külön gyakorlat: Ki vagyok én? (ezt 1.sz.1.sz.-ben kell mondani)
Annyi kezdetnek: az én csak az énnel azonos. Nem vagyok azonos a testemmel, a lelkemmel, sőt a szellememmel sem. Az én az énnel azonos.
Nem határoltam el magam az agyamtól - az eszköz, a gondolkodáshoz egy nélkülözhetetlen eszköz, természetesen a légzés, a keringés is nélkülözhetetlenül kell hozzá, és még sok minden, a szocializáció is, azoktól sem határolom el magam.
*
Weöres Sándor
Ki vagy? a határtalan, mely fogantatásodkor a határok közt megjelent.
"Ha elvonatkoztatod magadat mindattól, amit lényednek ismersz: tulajdonképpen lényed ott kezdődik. Testedet, értelmedet, személyedet ne cseréld össze lényeddel, önmagaddal. Csak segédeszközöd; csak batyú, mely szükségleteid őrzője is, görnyesztő teher is."
Tested nem te vagy, hiszen csak anyag, mely folyton cserélődik: negyvenéves korodban húszéveskori testedből egyetlen parány sincsen. De érzelemvilágod és értelmed sem te vagy, hiszen még nem volt, mikor te már a bölcsőből nézegettél.
Ki vagy? a határtalan, mely fogantatásodkor a határok közt megjelent. Ha elhatárolt személyedet tekinted önmagadnak, végezz copernicusi fordulatot: a határtalan teljességet tekintsd önmagadnak, személyedet pedig ideiglenes kötöttségnek, puszta tüneménynek, "nem-én"-nek. Ahol megszűnik az érzés, érzéketlenség, gondolat, gondolattalanság, változás, változatlanság; ahol azt hinnéd, hogy semmi sincsen: tulajdonképpeni lényed ott kezdődik."
Látod, Weöres Sándor is nem-énről beszél, és arról, hogy aki te vagy, az a határtalan teljesség. Ahol minden megszűnik, tulajdonképpeni lényed ott kezdődik - tehát az én sem vagy.
"az én csak az énnel azonos" - ez mitől mond többet annál, mint hogy minden azonos önmagával? Nagyon okosak ezek a buddhisták, vagy ez a te leleményed volna?
Weöres Sándor jár közelebb az igazsághoz, amikor lényegében azt mondja, hogy semmi nem vagy, amit érzékelni, észlelni, elképzelni tudsz. Az elképzelt, nem létező én sem vagy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!