Kezdőoldal » Ezotéria » Mágia, okkultizmus » Ez a péntek 13-ai babonás...

Ez a péntek 13-ai babonás félelem honnan ered?

Figyelt kérdés

Ma péntek 13-a van, azaz szerencsétlen nap. Eredetileg azt terveztem, hogy egy új mobilt veszek, amit kinéztem és azért éppen pénteken, mert a hétvégén akartam ismikkel feltölteni minden alkalmazást amit hasznosnak vélünk.


Azonban most megtudtam, hogy ez nem egy átlagos péntek, hanem péntek 13, így ma semmit sem fogok venni, csak kenyeret még élelmiszert sem, nehogy a balszerencse miatt elüssön autó, becsapjanak, balszerencsés selejt terméket kapjak és sorolhatnám


De miért vagyunk ilyenek ? Honnan ered a péntek 13.ai átok? Miért rontja minden évben el az életünket ez a nap?


2013. szept. 13. 07:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Bibliai eredetű, pénteken feszítették keresztre Jézust és 13-an ültek az asztalnál az utolsó vacsorán.

Sokaknak viszont a 13-as szerencseszám, lottóban szerintem a leggyakrabban kihúzott szám, amikor közös lottóztunk a munkahelyen nekem ez volt a számom és én vittem el legtöbbször a kasszát.

Nem rontja el az életedet ez a nap, ha nem foglalkozol a hiedelmekkel, nyugodtan vásárolj, és meglátod, hogy nem történik semmi rossz.

2013. szept. 13. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
91%
A babonás ember magának idézi elő a bajt azzal, hogy félelem van benne a dátum miatt.Benne van a félsz, ezért könnyebben elbénázza a dolgokat, vagy szimplán szar napja lesz.Önbeteljesítő jóslat.Pedig ez a nap is csak olyan, mint a többi.Egy dátum semmit sem képes befolyásolni.
2013. szept. 13. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim válasza:

Google....


Egyébként az előttem szólóknak igaza van, ha elhiszed tényleg szar napod lesz, ha nem foglalkozol vele akkor ugyanolyan mint a többi.


A világ egyik legelterjedtebb babonája a péntek 13 -ától való félelem. Dan Brown, amerikai művészettörténész, tanár és regényíró 2003-ban megjelent és nagyon gyorsan rekord olvasottságot elért világhírű regénye „A da Vinci-kód” hívta fel a figyelmet arra a hiedelemre, hogy 1307. október 13-án, pénteken végeztette ki a nagyhatalmú Templomos Lovagokat IV. Fülöp francia király. A történet részletes bemutatása előtt azonban néhány példát is megemlítenénk arra vonatkozóan, hogy részint a péntek, részint a 13-as szám baljós jellege milyen régi gyökerekre nyúlik vissza.


A félelem a tizenhármas számtól, vagyis a triszkaidekafóbia az ókorba nyúlik vissza. A tengerentúlon olyannyira tartja magát ez a szokás, hogy az Amerikai Egyesült Államokban a felhőkarcolóknak nincsen tizenharmadik emeletük, a kórházakban nincs tizenhármas szoba. Franklin Delano Roosevelt sosem volt hajlandó olyan asztaltársaságnál étkezni, ahol tizenhárman ültek. Rendszerint odarendeltek még egy embert.


Ami a pénteki napot illeti: Bibliai oka van, hogy a pénteket a legszerencsétlenebb napok között jegyezzük. Ezen a napon feszítették meg Jézus Krisztust, és állítólag ez volt a paradicsomi bűnbeesés napja is. Az utolsó vacsorán tizenhárom vendég volt: tizenkét apostol és maga, Jézus. Ezért tartja magát az a hiedelem is, hogy tizenhárom emberrel étkezni egy asztalnál: veszedelem. Más források szerint a Messiást eláruló Júdás személyére utal a szám, mert ő volt az, aki utolsóként ült le az asztalhoz. A középkorban ezen a napon éhgyomorra tüsszenteni nagy szerencsétlenséget jelentett. A péntek - a néphit szerint - a gonosz napja, vagyis nem alkalmas házasságra, vagy arra, hogy új házba költözzünk, új állást vállaljunk, nagy útra induljunk. A pénteki naptól való félelem másik gyökere, hogy a XIX. századig ez a nap volt Európában a hóhérok napja: rendszerint ekkor hajtották végre a nyilvános kivégzéseket. A XX. században az Apolló 13 katasztrófája után mai napig tartja magát az a téveszme, hogy az űrrakéta 13 óra 13 perces fellövési kísérlete a harminckilences indítóállványról meghiúsult.


Ám mindez úgy tűnik valóban babona (és nem történelem), ami pedig a babonákat illeti, Rejtő Jenő mondata jut az ember eszébe:


„Nem vagyok babonás és nem hiszek a badarságokban, mert aki minden hétfőn hármat köp kelet felé egy barna kavicsra, azt nem érheti megrontás".


Most térjünk vissza a péntek 13 történelmi magyarázatára



Az egész hiedelem hátterében a középkori Templomos Lovagok állnak. A Templomosok vagy Templomos Lovagrend (latinul Militia Templi) az egyik leghíresebb keresztény harcos szerzetesrend volt. A templomos lovagrend 1118-ban, keresztes lovagokból szerveződött társulásból, a Szentföldön alakult. Hugues de Payens vezetésével kilenc keresztes lovag elhatározta, hogy életét a Szentföld zarándokai védelmének szenteli. Krisztus szegény lovagjainak nevezték magukat, ezzel is utalva kezdeti szegénységükre és elhivatottságukra.


A lovagokat II. Balduin jeruzsálemi király vette pártfogásába, aki Jeruzsálemben, az egykori Salamon-templom egy szárnyát adományozta nekik. Lakhelyük után nevezték őket a Templom lovagjainak, vagy egyszerűbben templomos lovagoknak: Fratres Militiae Templi.


Az 1128-as Troyes-i zsinat eredményeként jött létre a latin nyelvű rendi szabályzat (regula), amelyet később újabb kiegészítések követtek egészen a XIII. század második feléig. De Payns felkérésére Clairvaux-i Szent Bernát 1132 és 1135 között megalkotta a rend szellemi programját összefoglaló, Liber ad Milites Templi de laude novae Militiae (A templomos lovagokhoz: az új lovagság dicsérete) című írását.


A pápa kivette a rendet a püspökök joghatósága alól, felmentette őket a birtokaik után járó egyházi tized fizetése alól, és engedélyezte számukra templomok építését, káplánok választását. Ehhez hasonló kiváltságokat ekkoriban csak a ciszterci rend élvezett, illetve később a magyarországi pálosok. A rend előbb a Francia Királyságban, majd Angliában talált támogatókra, aztán elterjedt német és spanyol területeken is. A XII. század második felétől a lovagok Közép-Európa királyságaiban is otthonra találtak.


A templomos rend a XIII. század második felében érte el fejlődése tetőpontját. Európa szinte minden országában jelen voltak, gazdagságuk a királyokéval vetekedett. A Rend őrizte 1204 és 1307 között az úgynevezett Torinói leplet, valamint 1222 után az Aranybulla egy példányát is. Vagyonuk nemcsak jelentős adományokból, hanem banki-pénzügyi tranzakcióikból is származott. A zarándokok számára bankrendszert teremtettek. Az úton levők pénzüket – nehogy a zarándoklat alatt kifosszák őket - bármely templomos rendházban letétbe helyezhették, majd az út során a kiállított váltókkal más rendházakból mindig annyit vehettek fel, amennyi a napi ellátására és továbbutazásra kellett a következő templomos „banki-kirendeltségig”. (Ily módon a zarándokoknak nem kellet attól félniük, hogy a maguknál tartott összes pénzüket elveszik tőlük.)


A templomosok kiváltságaik révén kikerültek mind a világi, mind az egyházi hatóságok felügyelete alól, egyedül a mindenkori pápa parancsolhatott nekik. Akárhol voltak is házaik, birtokaik szerte Európában és a Közel-Keleten, mindenhol mintegy „állam az államban” működtek. A Szentföld mellett hadakozni kezdtek az Ibériai-félszigeten is, hogy segítsenek a visszahódításában (mint ismert, a reconquista csak jóval később, 1492-ben vezetett teljes sikerre). Itt általában a muszlim erőkkel határos területeken kaptak birtokokat, amiket aztán kötelesek voltak megvédeni.


A rend bevétele a XIII. század végére olyan óriási lett, hogy a szentföldi erődítmények után önálló földközi tengeri flottát tudtak építtetni. Ebben a korszakban születhetett a templomosok kincséről szóló legenda. Ám hatalmasak voltak a kiadások is, hiszen a szerzetes lovagok csupán harcoltak, vagyis el kellett tartani őket, csak azt „termelték meg”, amit csata közben és után zsákmányoltak. Az elmúlt évtizedekben történészek sokasága végzett számításokat a templomos rend képzeletbeli főkönyvéről. Egy biztos: a nagy kiadások mellett a templomosok gazdasági hatalma egyre nőtt, s részben ez vezetett a bukásukhoz is.


1291-ben a Szentföld hosszú időre elveszett a keresztények számára, ami a lovagrendeknek is kihívást jelentett. A másik két nagy lovagrend: a Johanniták és a Teutonok (német lovagok) könnyebb helyzetben voltak, mint a templomosok, mert ők a harc és a zarándokok védelme mellett betegápolással is foglalkoztak. Ugyanakkor mindkét rend megtalálta azt a lehetőséget, ahová átvihették a kereszténység védelmében és terjesztéséért vívott harc eszméjét: a Johanniták a törökökkel szemben harcoltak, a Teutonok a poroszokkal és más balti népekkel, még hosszú évtizedeken keresztül. A templomos rend számára a megoldás egy saját állam létrehozása lett volna (ezt Ciprus szigetére tervezték), mint amilyen a Johannitáké Rodosz szigetén, vagy a Teutonoké a Balti-tenger partján, ám ez nem sikerült nekik, mert szembe kerültek az egyre erősödő Francia Királysággal.


Ilyen körülmények között került sor a történelem első koholt pereinek egyikére, amely végül a rend bukását okozta. 1307. október 13-án pénteken. IV. „Szép” Fülöp francia uralkodó egy jól megszervezett akcióval, saját királyságában egyetlen éjszaka leforgása alatt lefoglalta a rend vagyonát, bezáratta a tagjait, majd eljárást indíttatott ellenük a keresztény vallás meggyalázása, szimónia stb. miatt. Fülöp segítője, a per fővádlója egy katár (kathar) volt, akiket a templomosok vertek le Dél-Franciaországban. Fülöpnek sikerült elérnie, hogy a pápa a Vienne-i zsinaton (1311-1312) feloszlassa a templomosok rendjét. A rend utolsó középkori nagymesterét, Jacques de Molay-t Párizsba csalta, börtönbe záratta, majd 1314-ben elevenen elégettette. A templomosokat megkínozták, majd hamis tanúvallomások kicsikarásával egymás ellen is vallatták őket. Aki nem írta alá a vallomásokat (és legtöbbjük így tett), azt máglyára küldték. A templomos birtokok java része a francia király (illetve az adott terület uralkodója) és a többi lovagrend, főként a Johanniták kezébe került, párizsi központjukat lerombolták.


Túlélők ha csekély számban is, de maradtak, főleg más országokban. Portugáliában új név alatt újraszerveződtek: ők lettek a Krisztus Lovagrendje. Skóciában pedig Robert Bruce fogadta be őket (a William Wallace vezette felkelést követően), és a lovagok segítségével futamította meg az 1314-es bannockburni csatában a majd háromszoros túlerőben lévő angolokat. Magyarországon is el tudtak vegyülni más szerzetekben.


Harmat Árpád Péter

2013. szept. 13. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
ja forrás lemaradt: [link]
2013. szept. 13. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:
Kenyeret veszel, az tényleg nem élelmiszer, és a búza védekező fehérjéi miatt valóban nem túl szerencsés.
2013. szept. 13. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:
Ezek a babonak kikeszitenek. Tonkreteszi a napodat, ha ilyesmikben hiszel! Volt olyan idoszak, hogy szinte mindennap elment elottem egy fekete macska, es szerencses napom volt. Kar ilyesmikben hinni.
2013. szept. 13. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:
100%

MINDEN A FEJBEN DŐL EL!

Ha te azt gondolod, hogy ez a napod szerencsétlen dolgokkal teli lesz, akkor úgy is fog történni. Ennyi.

2013. szept. 13. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:

Jó a templomos történet, köszi!

Kemény.

2013. szept. 13. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:

igen van köze a kereszténységhez de az csak mese habbal.. valódi oka más.

A péntek 13-a körüli babonás hitnek az a gyökere, hogy századokkal ezelőtt a boszorkányok péntek 13-án gyűltek össze, hogy imádkozzanak, szertartásokat végezzenek, és magasabb tudatállapotokat érjenek el. A közönséges emberek annyira féltek tőlük és képességeiktől, hogy a korai kereszténység időszakában elfolytották ennek a különleges napnak a valódi jelentését, és a balszerencse forrásaként bélyegezték meg. A boszorkányokat pedig kivégezték az emberek (férfiak) félelmei miatt, bár ők az erejüket valójában jó ügy érdekében, a bajok és betegségek orvoslására próbálták használni. Egyébként a Hold-naptárban 13 hónap szerepel, ezért gyűltek össze ilyenkor a boszorkányok: a tizenharmadik holdhónap volt nekik a sabbat, amelyet vibrációkban gazdag, szertartások és gyógyítási mágia végzésére alkalmas időpontnak tartottak. Még ma is sokan félnek a 13-tól, pedig ez a legmegfelelőbb időpont az energetikai rituálék elvégzésére.

2013. szept. 13. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Én mindig szellemet látok péntek 13-án:D

15/l

2013. szept. 14. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!