Honnan ered a vonzás törvényének az alapötlete?
A vonzás törvényének alapgondolata az idők során kialakult filozófiai és spirituális hiedelmek kombinációjából származik. Elsősorban az New Thought mozgalomban gyökerezik, amely a 19. század elején alakult ki. Ezt a mozgalmat jelentősen befolyásolták Phineas Quimby tanításai, aki az „elme a test felett” koncepciót hangsúlyozta. Quimby úgy vélte, hogy a mentális állapotok befolyásolhatják a fizikai egészséget és a jólétet, amivel arra utalt, hogy a gondolatok valósággá válhatnak.
Phineas Quimby a gyógyítás kutatása során azt állította, hogy a betegségek gyakran az emberek hiedelmeiben gyökereznek. Azt mondta, hogy ezeknek a hiedelmeknek a mentális alapú korrekciója gyógyuláshoz vezethet. Elméletei megalapozták a későbbi interpretációkat arról, hogy a gondolatok hogyan alakíthatják át az életet.
A „vonzás törvénye” kifejezés először 1855-ben jelent meg nyomtatásban Andrew Jackson Davis művében, melyben az emberi lélekre és a túlvilágra vonatkozó spirituális fogalmakhoz kapcsolódott.
Prentice Mulford az 1886 és 1887 között megjelent „A siker törvénye” című esszéjében az elsők között fogalmazta meg a törvényt mint általános elvet. Mulford kiterjesztette az elképzelést, miszerint a pozitív gondolkodás pozitív eredményeket vonzhat be az élet különböző területein.
A 20. században a törvény jelentős teret nyert olyan befolyásos művek révén, mint Napoleon Hill „Gondolkodj és gazdagodj” (1937) és Norman Vincent Peale „A pozitív gondolkodás ereje” (1952). Ezek a művek népszerűsítették azt az elképzelést, hogy a gondolkodásmód közvetlenül befolyásolja a sikert és a jólétet.
Az emberek érdeklődése újjáéledt Rhonda Byrne „The Secret” (2006) című könyvével és filmjével, amely a vonzás törvényének elveinek leegyszerűsített változatát mutatta be, hangsúlyozva a vizualizációt és a pozitív gondolkodást, mint a vágyak kifejezésének eszközeit.
Összességében, bár sok hívője különféle tudományos elméleteket idéz a gondolatokkal kapcsolatos energiákkal és rezgésekkel kapcsolatos állításai alátámasztására, továbbra sincs empirikus tudományos bizonyíték, amely igazolná ezeket az állításokat. Ehelyett gyakran áltudományok vagy spirituális hitek kategóriájába sorolják őket.
Összefoglalva, a vonzás törvényének alapötlete a 19. század eleji New Thought filozófiájából származik, különösen olyan figurák hatása alatt, mint Phineas Quimby, később pedig olyan írók fogalmazták meg, mint Prentice Mulford, és amelyet a modern bulvár irodalom is népszerűsített.
-----------------------
Fentiekhez felhasznált külföldi forrásaim, amennyiben megfelel az igényeknek és elvárásoknak:
- Encyclopedia Britannica
- Psychology Today
-Scientific American
A Tabula Smaragdina első része foglalkozik ezzel. És a Corpus Hermeticum első fejezete, ha érdekelne, és alaposabban utánaolvasnál.
A magyarázat elég univerzális, nehéz lebutítani egyén szintjére. A lényege, hogy két hasonló dolog-főképp ideákról van szó-erősíti egymást, mivel hasonlóak. Ha két ember hasonlóan gondol, és egy célra törekszik, hatékonyabbak lesznek, mint két ember, mert az összhang nem 1+1=2 eredményt ad. Ha két ember egy célért dolgozik, de a gondolkodásuk erősen eltér, akkor kevésbé lesznek hatékonyak, mint két ember, mert hiába ugyanazt akarják elérni, másképp tesznek érte.
Láttam már olyat is, hogy hullámokkal szemléltették, például állóhullám létrehozásával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!