Mit gondoltok a Voynich-kéziratról?
Nyilván ez a leghíresebb megfejtésre váró kódnyelven íródott könyv. Egyesek szerint csak átverés, de vannak olyanok, akik szerint egy Földre látogató földönkívüli jegyzetei. Mit gondoltok a keletkezéséről, illetve szerintetek mi lehet a valódi tartalma? Aki nem tudná, miről van szó, annak itt egy összefoglaló:
Én azt gondolom, ha nem foldi eredetu akkor is nagy része valamelyik bolygo botanikai leirasa, valoszinuleg gyogyito novenyekrol. Masik resze csillagaszati harmadik resze is szerintem csillagaszati ahol 7 not abrazol a het lanytestver csillagkepe. Nem jut most eszembe.
Illetve ha a 7 no abrazolas nem csillagaszati akkor valamilyen tortenetet mesel el vagy legendat.
Amugy gyonyoru a tipografiai kezirasa barki irta is.
Ja és csak utána néztem a wikipédiát de nem olvastam el az egészet, csak átfutottam.
3-as, 4-es vagyok. Tv-ben láttam egyszer, dokumentum filmben, és leginkább növény rajzokra emlékszem, amik botanikai jellegű leírást tartalmazhatnak.
Tudtam, hogy le leszek pontozva :)
Ebben a kategóriában minden normális választ lepontoznak, a hülyeség meg szárnyal.
A Voynich-kézirattal már eleve ott kezdődnek a gondok - amint a lingvisztikai elemzések kimutatták -, hogy ilyen nyelv, amin a könyvet írták, nem létezhez. Egy nyelvnek ugyanis szabályrendszere van, enélkül nem működne a kommunikáció. A Voynich-kézirat nyelvezete viszont nem mutat következetes szabályszerűséget, ami azt jelenti, hogy halandzsa az egész. Nincs olyan nyelv, ami egyszerre _ennyire_ agglutináló, izoláló és flektáló, márpedig a Voynich pont így néz ki.
Ezen kívül a benne lévő sajátosságok is következetlenül követik egymást, pl. elég gyakran fordulnak elő hasonló vagy teljesen azonos alakú szavak, de teljesen más kontextusban (pl. itt a cthaiin -> okaiin -> ckhaiin -> otaiin -> chokaiin szavak):
<f6r.5,+P0> t[a:o]r.okoiin.shees.ytaly.cthaiin.<->odam
<f6r.6,+P0> or.al.daiin.ckham.okom.cthaiin.<->ydaiin
<f6r.7,+P0> daiin.qodaiin.cho.s.chol.okaiin.s
<f6r.8,+P0> ychol.ckhor.pchar.sheo.ckhaiin
<f6r.9,+P0> dar.sheol.skaiiodar.otaiin.chory
<f6r.10,+P0> tchor.ctheod.chy.shor.od,she.od
<f6r.11,+P0> ychar.olchaj.ol.chokaiin
A betűk szavakbeli elhelyezkedése is furcsa, egyáltalán nem természetes, ráaddásul a szavak közt feltűnően sok az azonos vagy közel azonos hosszúságú, viszont 10 betűnél hosszabb szó egyáltalán nincs a könyvben.
Bármilyen alapképzettségű nyelvész meg tudja mondani, hogy ennek így semmi értelme.
A herbáriumi résszel ugyanez a helyzet. A növényábrázolások mind kitaláltak, de felismerhetők bennük valódi növények részletei, tehát úgy rakták össze őket létező növények darabjaiból (páfrány gyökere, hagyma szára, tulipán levele...). Mindössze kettő valóban létező faj van a könyvben.
Az asztrológiai és asztronómiai fejezetekben ott vannak a hónapok, a létező csillagképek, és szintén ott van mellettük egy halom ábra és leírás, aminek valószínűleg semmi értelme.
Az alkímiai rész pedig, azt leszámítva, hogy a korabeli kódexek nyelvi és képi világát másolja, teljesen értelmetlen.
Az egyik legfontosabb érv viszont ezek: a növényábrázolások túlnyomó többségben a 14-15. századi európai (itáliai és francia) növények ihlették. A nyelv az európai írásmódot tükrözi (hangjelölő írás), az ábécéje kb. 30 betűből áll, a szavak szóközökkel vannak elválasztva, és balról jobbra lett írva a könyv, ráadásul egyértelműen folyamatos írással (tehát írás közben biztosan nem valami kódtáblát bogarásztak). Az asztrológiai rajzok is a kor ismeretének megfelelő tudást tükröznek.
Innentől fogva szerintem egyértelműen kijelenthető, hogy se nem földönkívüliek, se nem valamilyen istenségek sugallták a könyvet.
A könyv nyelvezete úgy van megalkotva, hogy hasonlítson az európai nyelvekére, de pont azért különbözik néhány fontos szempontból, mert nem valódi nyelv. Egyértelmű, hogy azért csinálták, mert valakit jól át akartak vágni vele.
A pdf több helyről is letölthető:
Ezert irtam hogy egy fantasy regeny tervei. Mert ugye ott ki kell talalni az egesz tarsadalmat, terkepet, novenyeket barmit. Es ilyen ertelemben akkor egy ertekes dolog mert kb. a 15. Szazadra dataljak a keletkezeset.
Azt en is lattam hogy egymas utan ugyanazt a szot is irja. De mivel strukturalt az irasa a tudosok arra kovetkeztettek, nyelvtudosok is hogy az iroja erti amit ír.
Magyaran egy kodolt nyelv us lehet amit o sajat maganak talalt ki hogy levedje a muvet vagy a regenyenek a fantasy nyelvet lehet latni.
Ezert nem ertek egyet en se azzal amit te irtal de en se nem zold pacsiztam se nem piros pacsiztam. Tulsagosan felepitett az egesz irat egy halandzsa irat es rajz nem ilyen tervezett.
* is
Nem hiszem hogy valakit at akartak verni szimplan inkabb vedelmi celt szolgal ez a kodolt nyelvezet. Akkor abba az idobe tobb minden volt tilos.
Szerintem egy fantasy regényhez nem kell tizenoldalakon keresztül taglalni a növényeket, úgy, hogy közben például a lényekről semmit nem írnak. Nameg akkoriban nem írkáltak csak úgy szórakoztatási célból regényeket pergamenre, tintával, mert ezek elég drága dolgok voltak ehhez. És maga a könyv elkészítése sem két nap volt, én ezért is gondolom, hogy ezzel valaki pénzt akart keresni, mert egy ilyen könyvet összehozni elég drága és időigényes mulatság volt. Valószínűleg valami nemes, egyházi méltóság vagy uralkodó megrendelésére készült, legalábbis az anyagiakat egy pénzes ember állta.
Akkoriban nem lehetett regényekkel pénzt keresni, pláne ha olyan kódolással van írva, amit senki nem tud elolvasni.
9-es fogalmad sincs a fantasy regeny irasanak a szabalyairol. Ott egy egesz vilagot kell felepiteni.
Nem is a nagy vilagnak irta hanem sajat maganak ez lehetett az elso fantasy regeny osenek az egyik vazlatfuzete. Mert lehet hogy van tobb is ahol a lenyekrol is vazlatolt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!