Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Ezotéria, és a hit megcáfolása?

Ezotéria, és a hit megcáfolása?

Figyelt kérdés

Minden bizonnyal sokan hallottak az úgynevezett pillangóhatásról, habár nem tulajdonítottak neki nagyobb jelentőséget, elsiklottak a valós elméleti feltételezések mellett sokan, akik hisznek az ezotériában. A pillangóhatás szerint egy pillangó szárnycsapása elindíthat egy láncreakciót, amelynek hatására hurrikán is keletkezhet, de minden bizonnyal egyetlen pillangó szárnycsapása valamelyest befolyásolja a légmozgást. A világon X számú pillangó (és egyéb rovar, bogár, állat) létezik, amely miatt lehetetlen előre megjósolni teljes mértékben pontosan azt, hogy milyen idő várható. Ugyanez vonatkozik az élet összes többi területére, mindannyian egy láncreakció láncszemei vagyunk, ezzel már a determinizmus foglalkozik, amely szerint ha most, ebben a pillanatban valaki ismerné a világ összes részecskéjének helyzetét, sebességét, irányát, és pontos méretét, meg tudná mondani hogy mi van a múltban, a jelenben, és a jövőben. Elméletileg az, hogy megmondjuk a jövőt nem lehetetlen, gyakorlatilag teljes mértékben kivitelezhetetlen. A szabad akarat elméletét a determinizmus cáfolja, és szerintem nem ok nélkül, mert ebben van logika. Megszülettem, mert az én szüleimet és megszülte valaki, és őket is megszülte valaki. Tanultam, mert tanítottak, mert akik tanítottak tanultak, és nekik is tanította mindezt valaki. A tanításnak is ki kellett alakulnia, így lehetek most az, aki vagyok. Ezt részletesebben is le lehetne vezetni egy alap állapotig, mint mindent. Ha minden egy láncreakciós folyamat, és nincs szabad akarat, és csak a múlt tapasztalatai, és történései alapján éljük az életünket, Isten se létezhet, mivel az életének így értelme nincsen, és az ateizmus is előre elrendeltetett. Így hihető az elsőre felfoghatatlan sorszerűség, hihető az is, hogy a jövőt meg lehet határozni. Ha belegondolunk, valamilyen szinten meg tudjuk jósolni a jövőt. Mielőtt megnyomnám a távirányítón a televízió bekapcsoló gombját tudni fogom, hogy bizony annak hatására a készülék valószínűleg be is fog kapcsolódni. Kártyákkal ezt nem tudnám megmondani, ez az elmélet, amely szerintem eléggé logikus, cáfolja ezt a fajta babonaságot. A reinkarnációt megcáfolni érdemben nem tudnám, mivel az anyag nem vész el, csak átalakul, viszont semmi se szól az ellen, hogy valamilyen szinten vissza nem alakulhat.


Az UFO észlelések a mai világban valótlanok, amikor ennyi műhold, és egyéb rendszer figyeli az egész földet. Ha mi, szabad szemmel látjuk, egy kifinomult radar, műholdas kép vajon miért nem jutott még ilyen téren eredményre? Elképzelhető, hogy más bolygón létezhet intelligens életforma, ez se természetfeletti esemény, és lehet hogy valóban rendelkeznek UFO-val (számunkra ismeretlen repülő objektummal), de az biztos, hogy nem járt még ilyen a föld közelében, legalábbis a manapság biztos hogy nem. Az álomfejtésre semmiféle logikus magyarázatot se lehet adni, az, hogy én írok egy könyvet, amelyben leírom, hogy mit gondolok arról, ha valaki ezt, és azt álmodja, nem jelenti feltétlen azt, hogy ez így is van. Ha tapasztalatok alapján írták, mindig lehet véletlen, lehet hogy 100 eshetőségből pont 1/100 valószínűséggel még 100 kiválasztás során se kapjuk meg a kívánt eredményt. A leírtak benne (habár nem olvastam) teljesen általánosak, bárkivel bármikor megtörténhetnek. A természetfeletti lények majdhogynem mindegyikére van logikus magyarázat, és ezek alapja nem természetfeletti jelenség, a nem megmagyarázottak viszont ugyanúgy lehetnek kitalációk így, bizonyíték hiányában. A horoszkóphoz azt tudnám mondani, amit az álmoskönyvhöz. Lehet, hogy befolyásol minket a hold, és egyéb bolygók állása (végül is pillangóhatás, ezek szerint akár meg is eshet), de az nem olyan egyszerűen leírható, ahogy azt egyesek képzelik, mert ehhez végtelen sok kritériumot kéne figyelembe venni. Sajnálom, de a mágiához nem érnék érdemben dolgokat, mert van erre is ugyanúgy logikus magyarázat (betegségek, véletlenek, a túlzott hit, a kémia (ha már kikotyvasztok egy kék folyadékot, az nem feltétlen varázsital), és még sok más. A karma megdől a determinizmussal, mi bizonyítja azt, hogy ha elmondasz pár szitkozódást, az olyan láncreakciót indít el, amely visszaszáll rád? Vagy ha épp jót, miért történne veled jó? Ezt emberi ésszel nem lehet felfogni, és behatárolni. Az agykontrollról nem gondolom azt, hogy nem valós jelenség, van amit változtathatsz magadban ha felfedezed a gondolataid legmélyebbikét, de azért nem szabad túlzásokba esni, harmadik karod nem fog nőni, de a dohányzásról leszokhatsz. A feng-shui-ról nincs tudomásom, igazából nem foglalkozok olyan mélyen az ezotériával. A parapszichológiának se járok most utána. Ennyi lenne, de még egy érdekesség, csámcsogni való. Ha nézünk valamit, de közben elképzelünk valamit, egyszerre látjuk a valóságot, és "látjuk" azt a képet is, amelyet elképzeltünk. Ha csukva van a szemünk akkor is látunk, csak nem éri fény a szemünket. Érdekes szerintem az, hogy ha nézek valamit, de közben kirakok a fejemben kockákból egy alakzatot, azt is "látom", és el tudom képzelni, mindamellett hogy látom a valóságot is.


2010. júl. 5. 04:48
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:

kedves előző.


Amire nem gondolsz az számodra nincsen, ha nincs fogalom, nincs anyag...ez fordítva nem érvényes. mondj egy olyan dolgot, amire nem gondol senki, mégis létezik. :)

egyébként hallucináció(testen kívüli élmény) és álom állapot alatt csak idea van, mégis kézzel fogható minden. szóval érted. :)

Én azt mondom a tudatosság hozta létre az anyagot, mint szellemi képzetet, nem pedig az fordítva. Egy tudatlan, vakon fejlődő valami nem hozhat létre tudatosat. Ráadásul nem is olyan szervezetlen a világegyetem, mint amilyennek látszik...vajon mi adja ezt a fajta rendezettséget, ha nem a tiszta gondolat maga, ami pedig az egyetlen végső valóságból/valóságban van, az Önvalóban. :)


üdv

25/F

2010. júl. 5. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 anonim ***** válasza:

"gondolatbós soha nem lesz anyag" ez hülyeség. Ha egy dologról nem tudnánk, hogy létezik, akkor számunkra nem is létezne. Ha egy dologról tudjuk, hogy létezik akkor az létezik is (pl. olvasd el a titok c. művet).

szép napot!

2010. júl. 5. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 A kérdező kommentje:

"Képzeld el, hogy reggel felkelsz és munkába kell menned. Szép napos az idő, ott áll a bicikli a ház falának támasztva, mellette a kocsid parkol...."


Nem értetted meg rendesen a determinizmust. Az emberben nem lakozik lélek, csak az agyban elme. Az agy, olyan mint egy szerkezet, működik, tehát tudok gondolkodni, ennek hiányában nem tudnék létezni sem. "Gondolkodom, tehát vagyok". Az agy se természetfeletti dolog, be van az is elég precízen "programozva". A gondolat is ugyanúgy láncreakciós folyamat. Az, hogy én egy lányra gondolok, azt jelenti, hogy valahonnan ismerem azt a lányt, akivel valahogy találkoznom kellett, meg is kellett születnie,és meg is kellett szülnie őt valakinek, és így tovább.. Az, hogy rá gondolok, jelentheti azt, hogy tetszik nekem, ehhez ki kellett alakulnia az ízlésemnek. Ezért lehet azt gondolni, hogy nincs szabad akarat, és a biciklit se úgy választom ki, hogy én akarom, csak látszat önállóságom van. Ha Hitler, és a nácizmus nem létezett volna, vajon ma lennének neonácik?


Az álomfejtést ilyen formában nem kérdőjelezem meg, én az olyanokat kritizáltam, minthogy az, hogy egy darab kővel álmodsz, biztos azt jelenti, hogy az egyik rokonod meg fog halni, mert ez szerintem nem igaz.


Természetfeletti lények azok, akik a természet felett állnak, akik nem részei ennek a láncreakciós folyamatnak (naturalizmus), az ősrobbanás indította el ezt a láncreakciót, így belegondolva, hogy jöhetett be a képbe valamiféle természetfeletti? Ha a Yeti létezik is, az se természetfeletti, csak egy állat, amelynek nincs nagyobb intelligenciája, mint egy állatnak, mert valószínűleg ha mégis lenne, annak lennének nyomai. Viszont a mai vámpír elképzelések tényleg a múltból származnak, és szerintem Vlad Tepes (a mai értelemben vett dracula alapja, habár apját is draculának hívták, és őt is így nevezték akkoriban) sokkal szadistább, és veszélyesebb volt, mint bármely mai vámpír elképzelés.


A lélek, és karma... A lelket helyettesíteném itt elmével, amely egy szerkezet szüleménye. Ha a televíziót széttaposom, felgyújtom, összetöröm amilyen parányi részekre csak lehet, nem fog működni, mint az agy sem. Viszont az anyag megmarad, újrahasznosítással lehet, hogy azokból a parányi részekből valamilyen módszerrel újra összerakhatom ugyanazt a televíziót. Ezért nem vetettem el a reinkarnációt.


Mellesleg utánanéztem a dolgoknak, és szerintem te is nézz utána a naturalizmusnak, és a determinizmusnak.

2010. júl. 5. 16:37
 14/33 A kérdező kommentje:
Szeretném még leírni azt is, hogy én rettentően sok olyan dolgot ismertem meg az életem során, amire nem is gondoltam. Neked előre a fejedben van minden? Vagy amíg nem láttam meg, más számára nem is létezett?
2010. júl. 5. 16:39
 15/33 anonim ***** válasza:

azt hiszem nem értetted az okfejtésemet.

Amikor alszol nem gondolsz semmire...nem is érzékelsz.


"Szeretném még leírni azt is, hogy én rettentően sok olyan dolgot ismertem meg az életem során, amire nem is gondoltam. Neked előre a fejedben van minden? Vagy amíg nem láttam meg, más számára nem is létezett?"


magamat ismételném.

"mondj egy olyan dolgot, amire nem gondol SENKI, mégis létezik."

képtelen vagy rá...lehetetlenség.

Másodszor pedig neked is biztos volt olyan, hogy elméláztál nyitott szemmel, mégsem láttál semmit...vagy nem is hallottál, mert a gondolataiddal voltál elfoglalva...azaz nem fogadta be az elméd a történteket, mert nem azzal foglalkoztál, az érzékeid pedig működtek...


A determinizmus pedig előre elrendeltség, ami igaz is. A fejlődés mindig előre megy...de vannak buktatók az embernek, amikre rá kell jönnie, hogy javulhasson. És szabad akaratából dönti el, hogy mit tesz meg és mit nem. De egy idő után az akarata már a megfelelő lesz, és nem is kell majd hezitálnia. Emiatt elrendelt a dolog.


Természetfeletti lény pedig nem létezhet...ugyanis az egész Univerzum maga a természet...azon kívül pedig semmi sincs. :)


tudom, hogy nem nekem szántad, de nyilatkoztam én is.


Azt pedig nem tudhatod, hogy az elme meghal e az agy szétroncsolásánál. Ez csak feltevés. A másik pedig, hogy az elme nem is lehet az agy szüleménye, ugyanis először tudatosság kell, hogy létrejöjjön ilyen fejlettségű szerkezet, mint az agyunk, amit egyébként a szív táplál, na de a szívet akkor micsoda élteti? Ezen is érdemes elgondolkodni.


üdv

25/F

2010. júl. 5. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 A kérdező kommentje:
Ha lenne szabad akarat, az megcáfolná a szerinted is elismert determinizmust, mivel természetfeletti nincs, így az agy, és az elme sem természetfeletti, ezért része a láncreakciónak. Amire senki sem gondol, létezhet, létezhet más bolygón, vajon ki gondolt arra, hogy a Jupiter első sorban nem szilárd anyagból áll? Ezt fel kellett fedezni, és következtetéseket vonni, és hidd el, sok ilyen érdekesség létezik még, amit az ember nem fedezett fel. Megint csak leírnám, hogy ezzel bizonyítom azt, hogy az agy szétroncsolása megszünteti az elmét (az elme szó nálam az, amit ti léleknek fogtok fel, csupán én nem tulajdonítok neki spirituális jelentőséget -mivel az már természetfeletti- , ezért írom elmének.) Remélem most nem értettem félre semmit.
2010. júl. 5. 18:37
 17/33 anonim ***** válasza:

"Nem értetted meg rendesen a determinizmust. Az emberben nem lakozik lélek, csak az agyban elme. Az agy, olyan mint egy szerkezet, működik, tehát tudok gondolkodni, ennek hiányában nem tudnék létezni sem"


Hát ez nem biztos, hogy megfelelő... Van egy agy. Gondolkodik, létezik. sejtekből áll, mindegyik közvetít, átad, és képeket alkot. több milliárd ilyen sejt van az agyban. Egy-egy sejtet képes helyettesíteni egy-egy szilícium chip. DE ha készítenél egy több milliárd szilícium chipből álló tárgyat, amit agynak tervezel, még nem lesz öntudata, pedig tud gondolkodni, érezni, mindent tud, amit az ember.... de nem lesz sem önálló akarata, sem énképe... nem fog élni! Ha megalkotsz ilyen chipekből egy teljes emberi szervezetet, mindennel együtt, akkor sem lesz képes az önálló tudatra, nem fog gondolkodni, semmi. Az ember egy "lélek", "szellem" (vagy bárminek nevezheted) nélkül NEM TUDNA gondolkodni, mert olyan lenne, mint egy szilíciumból álló szervezet, aminek nincs tudata. Valaminek kell lennie, ami miatt olyanok vagyunk, amilyenek (ez a szilícium-chipes dolog nem kitaláció, nem egyhelyen olvastam/hallottam/láttam róla dolgokat)

2010. júl. 5. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 anonim ***** válasza:

"(az elme szó nálam az, amit ti léleknek fogtok fel, csupán én nem tulajdonítok neki spirituális jelentőséget -mivel az már természetfeletti- , ezért írom elmének."


Nem értetted meg, amit az előtted író mondott. A természetfeletti nem létezik! Ami létezik, az a természet része, és nincs felette dolog, mert ami felette van, az is létezik, tehát a természet része.

A spiritualitást is megszállottan próbálod cáfolni, pedig nem fog menni, mert amit nem bizonyítottak, cáfolni sem lehet, de amit nem cáfoltak, azt bizonyítani még lehet. Egy kicsit ki kéne nyitnod az ajtót magadban mert nagyon zárkózott vagy minden olyan téren, ami neked nem felfogható, nem bizonyított (de nem is cáfolt), és olyan tulajdonságokat, eseményeket rejt magában, amik nem megmagyarázhatók, még nincsenek felfedezve és nincs kiderítve, minek mi áll a hátterében. Pedig nem kéne a szőnyeg alá söpörni ezeket. Én nagyon szeretném, ha a tudomány ezzel is foglalkozna, és végre megcáfolná vagy bebizonyítaná, mi is az igazság.

Az űrlények... nos matematikai számítások szerint csak a mi galaxisunkban 42 hozzánk hasonló életforma létezhet. És gondolj bele, többmillió galaxis van, és ezek csak azok, amiket ismerünk - és az univerzum egyre bővül. Persze nem kell olyat képzelned, hogy zöld kis űrlények egy-egy repülő csészealjban. Nem. Lehet, hogy csupán férgekhez, rovarokhoz, vagy egyéb apró, akár mikroméretű organizmusokhoz hasonló élet fejlődik, de egyszerűen puszta félelem lenne (attól, hogy veszélynek vagyunk kitéve és van élet, amit még nem ismerünk) az, hogy elszigetelnénk magunkat mindentől és eldöntenénk, NEM LÉTEZIK senki, csak mi, csak azért, mert mást még nem fedeztünk fel.

2010. júl. 5. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 anonim ***** válasza:

Nem olvastál a soraim közt. :)


A Jupiter mindaddig nem volt létező az emberiség számára, amíg el nem kezdett GONDOLKODNI, hogy mi lehet még a világegyetemben. Mindaddig nem tudta a felépítését, amíg el nem kezdett azon GONDOLKODNI, hogy hogyan jusson el odáig(távcső), s amikor belenézett a távcsőbe, ha nem azzal foglalkozott a tudós(Jupiter felszínével), hanem mondjuk egy gyönyörű nőn elmélkedett, képtelen lett volna észlelni azt ami ott van(Jupiteren).


Próbáld ki...állítsd meg a GONDOLATAID, és meglásd nem lesz számodra semmi...csupán az, hogy létezel.(és az, ami az érzékeinken túl van)


A természeten kívül pedig semmi sincs...az a lélek amiről írsz, hogy mi biztos arra GONDOLUNK, az sem természetfeletti, hiszen annak a része. :)


De elárulom akkor neked, hogy miért létezik a világ nélkülünk is...mert ott van mögötte az a tudatosság, amiről az előző válaszomban írtam...értsd meg, semmi sem önműködő...minden mellé társul az intelligencia...és nem tudom elhinni azt, hogy valami csak úgy a vaktában ilyen magas fejlettséget ér el, véletlenek során. Egy sejtünk komplexebb, mint bármi, amit eddig ember létrehozott...kell lennie valaminek ami ezeket "kigondolja" magában. Vagy tényleg úgy GONDOLOD, hogy a vak véletlen, a halott anyag hozta létre a tudatosságot, és nem fordítva? :)


üdv

25/F

2010. júl. 5. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 anonim ***** válasza:

"Próbáld ki...állítsd meg a GONDOLATAID, és meglásd nem lesz számodra semmi...csupán az, hogy létezel.(és az, ami az érzékeinken túl van) "


Én vagyok az előtted szóló: Nos, ez hihetetlenül igaz. A buddhistáknál van is erre egy külön meditáció. A kérdezőnek ki kéne próbálnia és felismerné, hogy mindennek van egy intelligens háttere, amit van, aki szellemnek, van aki léleknek stb... hiv.

2010. júl. 5. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!