Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Ezotéria, és a hit megcáfolása?

Ezotéria, és a hit megcáfolása?

Figyelt kérdés

Minden bizonnyal sokan hallottak az úgynevezett pillangóhatásról, habár nem tulajdonítottak neki nagyobb jelentőséget, elsiklottak a valós elméleti feltételezések mellett sokan, akik hisznek az ezotériában. A pillangóhatás szerint egy pillangó szárnycsapása elindíthat egy láncreakciót, amelynek hatására hurrikán is keletkezhet, de minden bizonnyal egyetlen pillangó szárnycsapása valamelyest befolyásolja a légmozgást. A világon X számú pillangó (és egyéb rovar, bogár, állat) létezik, amely miatt lehetetlen előre megjósolni teljes mértékben pontosan azt, hogy milyen idő várható. Ugyanez vonatkozik az élet összes többi területére, mindannyian egy láncreakció láncszemei vagyunk, ezzel már a determinizmus foglalkozik, amely szerint ha most, ebben a pillanatban valaki ismerné a világ összes részecskéjének helyzetét, sebességét, irányát, és pontos méretét, meg tudná mondani hogy mi van a múltban, a jelenben, és a jövőben. Elméletileg az, hogy megmondjuk a jövőt nem lehetetlen, gyakorlatilag teljes mértékben kivitelezhetetlen. A szabad akarat elméletét a determinizmus cáfolja, és szerintem nem ok nélkül, mert ebben van logika. Megszülettem, mert az én szüleimet és megszülte valaki, és őket is megszülte valaki. Tanultam, mert tanítottak, mert akik tanítottak tanultak, és nekik is tanította mindezt valaki. A tanításnak is ki kellett alakulnia, így lehetek most az, aki vagyok. Ezt részletesebben is le lehetne vezetni egy alap állapotig, mint mindent. Ha minden egy láncreakciós folyamat, és nincs szabad akarat, és csak a múlt tapasztalatai, és történései alapján éljük az életünket, Isten se létezhet, mivel az életének így értelme nincsen, és az ateizmus is előre elrendeltetett. Így hihető az elsőre felfoghatatlan sorszerűség, hihető az is, hogy a jövőt meg lehet határozni. Ha belegondolunk, valamilyen szinten meg tudjuk jósolni a jövőt. Mielőtt megnyomnám a távirányítón a televízió bekapcsoló gombját tudni fogom, hogy bizony annak hatására a készülék valószínűleg be is fog kapcsolódni. Kártyákkal ezt nem tudnám megmondani, ez az elmélet, amely szerintem eléggé logikus, cáfolja ezt a fajta babonaságot. A reinkarnációt megcáfolni érdemben nem tudnám, mivel az anyag nem vész el, csak átalakul, viszont semmi se szól az ellen, hogy valamilyen szinten vissza nem alakulhat.


Az UFO észlelések a mai világban valótlanok, amikor ennyi műhold, és egyéb rendszer figyeli az egész földet. Ha mi, szabad szemmel látjuk, egy kifinomult radar, műholdas kép vajon miért nem jutott még ilyen téren eredményre? Elképzelhető, hogy más bolygón létezhet intelligens életforma, ez se természetfeletti esemény, és lehet hogy valóban rendelkeznek UFO-val (számunkra ismeretlen repülő objektummal), de az biztos, hogy nem járt még ilyen a föld közelében, legalábbis a manapság biztos hogy nem. Az álomfejtésre semmiféle logikus magyarázatot se lehet adni, az, hogy én írok egy könyvet, amelyben leírom, hogy mit gondolok arról, ha valaki ezt, és azt álmodja, nem jelenti feltétlen azt, hogy ez így is van. Ha tapasztalatok alapján írták, mindig lehet véletlen, lehet hogy 100 eshetőségből pont 1/100 valószínűséggel még 100 kiválasztás során se kapjuk meg a kívánt eredményt. A leírtak benne (habár nem olvastam) teljesen általánosak, bárkivel bármikor megtörténhetnek. A természetfeletti lények majdhogynem mindegyikére van logikus magyarázat, és ezek alapja nem természetfeletti jelenség, a nem megmagyarázottak viszont ugyanúgy lehetnek kitalációk így, bizonyíték hiányában. A horoszkóphoz azt tudnám mondani, amit az álmoskönyvhöz. Lehet, hogy befolyásol minket a hold, és egyéb bolygók állása (végül is pillangóhatás, ezek szerint akár meg is eshet), de az nem olyan egyszerűen leírható, ahogy azt egyesek képzelik, mert ehhez végtelen sok kritériumot kéne figyelembe venni. Sajnálom, de a mágiához nem érnék érdemben dolgokat, mert van erre is ugyanúgy logikus magyarázat (betegségek, véletlenek, a túlzott hit, a kémia (ha már kikotyvasztok egy kék folyadékot, az nem feltétlen varázsital), és még sok más. A karma megdől a determinizmussal, mi bizonyítja azt, hogy ha elmondasz pár szitkozódást, az olyan láncreakciót indít el, amely visszaszáll rád? Vagy ha épp jót, miért történne veled jó? Ezt emberi ésszel nem lehet felfogni, és behatárolni. Az agykontrollról nem gondolom azt, hogy nem valós jelenség, van amit változtathatsz magadban ha felfedezed a gondolataid legmélyebbikét, de azért nem szabad túlzásokba esni, harmadik karod nem fog nőni, de a dohányzásról leszokhatsz. A feng-shui-ról nincs tudomásom, igazából nem foglalkozok olyan mélyen az ezotériával. A parapszichológiának se járok most utána. Ennyi lenne, de még egy érdekesség, csámcsogni való. Ha nézünk valamit, de közben elképzelünk valamit, egyszerre látjuk a valóságot, és "látjuk" azt a képet is, amelyet elképzeltünk. Ha csukva van a szemünk akkor is látunk, csak nem éri fény a szemünket. Érdekes szerintem az, hogy ha nézek valamit, de közben kirakok a fejemben kockákból egy alakzatot, azt is "látom", és el tudom képzelni, mindamellett hogy látom a valóságot is.


2010. júl. 5. 04:48
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
Ameddig nincs kézzel fogható bizonyíték az általad felsorolt dolgok (UFO stb...) létezésére, addig nem lehet bizonyítani, de akkor miért rágódsz? Akkor nincs is mit megcáfolni a te elképzelésed szerint. Én mindenesetre szabad szemmel láttam egy csészealjat, de lehet, hogy a NASA gépei, nem tudom, de attól még UFO (Undefined Flying OBject) szóval nem kell semmit cáfolni. Szerintem addig bizonyítani és cáfolni sem lehet a létezésüket, ameddig nem történik valami. ÉS miért akarod az ezotériát megcáfolni? Vannak igenis dolgok, amik nem léteznek benne, de attólmég van, ami létezik. Gondolj bele, ma az a hülye, aki olyan véleményen van mint én. De régen az volt a hülye, aki azt mondta, hogy a föld gömbölyű, és a nap körül forog. Majd az idő mindenre megadja a választ, addig próbálj ne ezen filózni....
2010. júl. 5. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 BlackSword ***** válasza:

Már bocsi utolsó!!! De miért ne filózzon ilyeneken??? Azért mert ninmcs rá bizonyíték... Nagyon gyenge érv... Amire kapásból kettő ellenérv is van:

1) Az emberiség mióta van fejlődik, és a fejlődést a gondolkodás szülte... El akart érni valamit, és gondolkodott, hogy hogyan is lehetne megcsinálni...

2) A vélemény és a gondolkodás szabad... Ergo mindenki arról ír, beszél, filózik amiről akar... Elidegeníthetetlen emberi jog

2010. júl. 5. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
Én nem arról írtam, hogy "Ne merészelj ezen filózni vagy kinyírlak". Pusztán egy tanácsot adtam arra, hogy nem kell azon dolog megcáfolásán törni a fejét, amit még bizonyítani sem bizonyítottak.
2010. júl. 5. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 BlackSword ***** válasza:
Pontosan azért, hogy maga az állítás is megszünnjön...
2010. júl. 5. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:
Nem kell megszűnnie. Képzelj el egy világot, ahol egyszerűen mindent tudunk. Mire mennénk? Semmire.
2010. júl. 5. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:

1. A láncreakciós folyamat nem zárja ki Isten létét, nem követel ateizmust. Vagy ha Isten létezik, azt jelenti, hogy az emberek már nem is lehetnek hatással egymásra, és Istennek feltétlenül mindenbe bele kell avatkoznia?


2. Képzeld el, hogy reggel felkelsz és munkába kell menned. Szép napos az idő, ott áll a bicikli a ház falának támasztva, mellette a kocsid parkol.

Lehet, hogy te a biciklit választod, és akkor időben odaérsz a munkahelyedre.

Lehet, hogy a kocsit, és akkor 5 perccel később halálra gázolsz egy gyalogost.

Amíg te ott állsz, szemed egyik járműről a másikra pillant, fel tudod mérni a jövődet?Te nem azért fogsz biciklivel menni, mert azt tanították az iskolában, hogy az egészségesebb, hanem mert úgy érzed, gyönyörű a reggel, miért gubbassz hát a kocsiban? Az elméleted legfőbb problémája, hogy csupán a cselekedeti tapasztalatokra építesz, de abszolút kihagyod belőle az érzéseket. A hangulat minden törvényszerűséget megváltoztathat egyetlen pillanat alatt.

Azt írtad, a jóslás gyakorlatilag lehetetlen; pont ez adja meg a szabad akarat lehetőségét. Nem tudhatod mi lesz, te csak választhatsz; ahogy választasz is a kocsi és bicikli között. Senki nem mondja meg neked, hogy melyik mellett kell döntened. Még a napsütötte reggel sem parancsol rád.


3.Az álomfejtésnek is van logikája. Azon alapul, hogy az emberek a hétköznapi életben bizonyos dolgokhoz kötnek valamit, így azok egyetemes szimbólumokká alakulnak át. Valaminek a szimbóluma a tenger, a hó, a hegy, a kutya.

Persze ezek jelenthetnek különböző dolgokat is egyeseknek, de alapvetően mindenhol ugyanazt tanítják róluk, tehát mindenről ugyanaz rögzül az emberekben.

Az álomban megjelenő szimbólumok pedig nem a jövőre utalnak, hanem aktuális problémákra.


4. A természetfeletti lényekről inkább nem mondok semmit. Mi számít annak? amit mi nem ismerünk? Lehet, hogy vannak tündérek, csupán nem sikerült bizonyítékok szolgáltatni rá. Ha sikerülne, akkor 100 év múlva már senkinek eszébe sem jutna, hogy az egy természetfeletti lény.


5. horoszkóp - ez jó kérdés. Én sem igazán hiszek benne, de abban igen, hogy a csillagjegyek befolyásolják a személyiséget. Ebben csak az nem hisz, aki nem ismeri alaposabban a témát, aki nincs tisztában azzal, hogy egy-egy csillagjegyre mi jellemző. Döbbenetes, hogy mennyire igaz.


6. A karma kérdése feltételezi a reinkarnációt és a lelket. A lélekről nem tudom, hogy mi a véleményed, de a reinkarnációt nem vetetted el, ezért a másikkal sem tehetjük jelen esetben.

Csakhogy akkor ismét beindul a láncreakció: a karmához kell a reinkarnáció, ahhoz egy lélek, ami reinkarnálódhat, ahhoz egy Isten - mert mi értelmes a lélek létezésének, ha semmi nem teremtette és sehová sem juthat csak a semmibe? Az újjászületés csak akkor történhet meg, ha oka van - és mi oka lehet? Például, hogy a lélek tanuljon.De miért kellene a léleknek tanulnia, ha nincs, csak ez a materiális világ.

Mellesleg a karma nem arról szól, hogy káromkodsz egyet, és következő életedben elmegyógyintézetbe kerülsz. Ha van lélek, akkor az gyűlölettel vagy szeretettel telhet meg; pozitív és negatív energiák telepedhetnek rá, amiket magával hurcol.


Azt hiszem, ha ilyen alapos és sokrétű filozófiai kérdést akarsz felvetni, akkor jobban utána kellene nézned a dolgoknak. Vallások, pszichológia, az említett fogalmak jelentései és magyarázatai - ez mind fontos a vitához.

2010. júl. 5. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:

Leginkább a hindu, buddhista és taoista vallásból eredő kérdéseket tettél fel, de egyetértek az előzővel, ezeket nem vetetted el. Én buddhista vagyok, és nagyon sokáig gondolkodtam azon, létezhet-e. Majd jópár tanulmány fejtegetése után felfedeztem olyan cikkeket, tanulmányokat stb... amik bizonyítják, hogy a buddhizmus nem mond ellent a tudományoknak egyetlen egy témában sem, míg a kereszténység nagyon sok helyen ütközik a tudománnyal.

A természetfeletti-lények... az okapi, a kacsacsőrű emlős és más hasonló lényekre is azt mondták pár évvel ezelőtt, hogy csak kitaláció, egyik sem létezik. Végül a jelenben mindegyiknek tudjuk a létezését. Még az unikornisnak is, aminek az elődje egy dinoszaurusz volt, amelynek a testfelépítése egy lóéhoz hasonlított és egy hegyes szarv volt az orránál, valószínűleg egy, a lovak és az orrszarvúak egyik közös felmenője. És az űrlények... sok mindent lehet mondani, de sem bizonyítani, sem megdönteni nem lehet a létezésüket. Ismerek embereket, akik valóban láttak/találkoztak idegeneket/idegenekkel, és nem éjjel, hanem TELJESEN éber állapotban.


A horoszkóp... nos egyetértek az előttem szólóval. hihetetlen, mennyire pontos személyleírást tud adni egy emberről a csillagállás. Édesanyám asztrológus, a jövendőmondásokban én nem hiszek, de mégis 75-80 %-a teljes pontossággal megtörtént, a maradék 20-25 %-ból pedig 5 % volt csak, ami nem vált be, nem valósult meg.


Jogosak a felvetéseid, de úgy vélem, inkább megszállottan próbálod bebizonyítani az itteni dolgok nemlétét, ugyanúgy, mint ahogy sokan ezek valóságát. Egyik sem helyes. Én azt mondom, hogy egyik sem létezik, ameddig saját tapasztalatból nem éreztem, hogy valóságos, és hidd el, nagyon sok dolgot személyesen éltem át és az ateista életképemben helyet kaptak a paranormális és természetfeletti létformák is, ezen belül főként a keleti filozófia, ami eddig 99.5 %-ban bevált nálam! Nem azt mondom, hogy léteznek mindazok, amiről szó van. De valami van, ha ennyi ember tud ilyenekről. Nem hiszem, hogy egy unatkozó ember eljátszotta, hogy néhány csillagból csak úgy véletlenszerűen megalkot pár jövendölést, csakmert nincs jobb dolga, vagy nem tetteti többmillió ember, hogy átélt idegen lényekkel való találkozást, csak azért, hogy gyorsabban teljen az idő.

2010. júl. 5. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:

mentális életszemlélettel nagyon egyszerűen meg lehet érteni az ilyen dolgokat, és igazzá válik a vallás, ezotéria is, a tudományok mellé.

mentális nézet az, amikor a világot nem materiálisnak, hanem gondolatnak tekintjük(tehát az anyag, mint gondolati termék, idea), tehát szellemi szerkezetűnek.

S ha minden a gondolatok gyors váltakozása, akkor bármilyen természetfeletti dolgot meg tudunk magyarázni, Isten létét is beigazolhatjuk, lehetségessé válik a keleti filozófia, vallás(reinkarnáció), a lélek létezése egyértelmű lesz.

Van egy tanítás, ami leírja ennek a mibenlétét. E tan egyébként összehozza/egybeolvassza mindegyik vallást, filozófiai elméletet, ezotériát és tudományt. Érdemes elolvasni, megéri. :)


Paul Brunton : Az Önvaló bölcsessége.

[link]


üdv

25/F

2010. júl. 5. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
Rendkívül jó meglátás, utolsó válaszoló :)
2010. júl. 5. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 BlackSword ***** válasza:

Kedves utolsó!

Ez butaság... A gondolatbós soha nem lesz anyag... Az ember alapvető ösztönökkel a tudás- és a tanulás vágyával születik meg... Gondolkodik, majd cselekszik, megalkot valamit... De a gondolati világ nem jelent azt, hogy mindenféle külső (természetfeletti) behatások vannak jelen... Az ember gondolkodik, tehét van, és van értelme... Így lesz az értelmes ember... Elhinni azt, hogy valamilyen természetfeletti lények, jelenségek befolyásolják az ember gondolatait, eléggé régi, ámbár téves elképzelés... Hogy egy nagy görög filozófus gondolatait idézzem: Minden dolog emberi léptékkel készült, minden emberi, és istenek nincsenek...

2010. júl. 5. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!