Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Az igazolt ismereteink (más...

Az igazolt ismereteink (más néven tudomány) elleni utálatod miből fakad?

Figyelt kérdés
Sokszor látok olyan hozzászólást amiben elvetik a tudományos ismereteket. Aki magára ismer leírhatná hogy az ellenszenve miből fakad, mert számomra érthetetlen.

2017. júl. 24. 22:49
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
94%

Hát engem speciel az zavar, hogy a tudomány szerint nem voltak unikornisok......

Akkor amikor még nem tudod europa ázsiáról (és fordítva) nagyon hasonlóan írták le a lényeket.... de nem csak az unikornis volt ilyen! Sárkanyok, törpök meg mi egy más..... hogyan írhattak le ugyan olyan lényeket (nem ugyan olyan eltérések azért voltak) hogyha nem is tudtak egymásról. És nem csak egyszer hibáztak rá! Hanem sokszor.....

2017. júl. 24. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 Aneem ***** válasza:
81%

Kérdés az hogy mit nevezünk tudománynak, hisz ugye régen a tudomány azt mondta hogy a föld lapos, és aki ezt nem így gondolta az bizony a tudomány ellen volt.


Az ellenszenv konkrétan az emberi esendőségből és elválasztottságból fakad, továbbá abból hogy a jelen korban a tudomány sajnos inkább az ember ellen van mint érte. Túl sokfelé ágazik a tudás és egy egy szegmens megismerésére egy élet is kevés. Na már most ha csak a gyógyszeripart nézzük, ott a pénz és a profit dominál, nem pedig az egészség megőrzés. Hogy is hihetne nyugodt szívvel bárki is olyan gyógyszerészeknek / orvosoknak akiknek a betegség fenntartása , legfeljebb a tünetek enyhítése a céljuk.


A tudomány akkor fog minimális ellenszenvet kiváltani, ha majd a tudás mindenki számára egyenlően és érthetően elérhető lessz, és nem pedig csak bizonyos elit gazdag embereknek. (Itt az igazi tudásról beszélek, amit csak azok birtokolnak a tudományban akiknek megvan a befolyásuk és a vagyonuk hozzá)

2017. júl. 24. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 A kérdező kommentje:

Nem tudom komoly válasznak szántad-e. Eredetileg az európai sárkány gyíkra, az ázsiai meg kígyóra hasonlít egyébként szinte mindenben különböznek, az európai szárnyas és állati az ázsiai meg értelmes és szárnyatlan. Arról nem is beszélve hogy az akkori leírás szerint az ázsiai kilenc állat részeiből áll, pl. pontypikkelyek, tigrismancs, tevefej stb. Szóval csak annyira hasonlítanak egymásra amennyire hajlandó vagy figyelmen kívül hagyni a különbségeket.


Ugyanez igaz az unikornisra is. Az ázsiai "unikornis" nagyon nem hasonlít az európaira, csak jobb híján hivatkoznak rá így Európában.


Természetesen a modern világban ezek az ideák már összefolytak, ezért van értelmes nyugati sárkány és ázsiai unikornis ami tök olyan mint az európai.


Az meg nem meglepő hogy az emberek fantasztikus lényeket hasonló rettenetes vagy kívánt tulajdonságokkal látták el úgy mint repülés, varázslat vagy méretkülönbség. Nyilván a bosszantó dolgokat csak is apró és/vagy láthatatlan lények tehetik mert különben látnánk őket, egy óriás meg mindenki számára félelmetes, mert akkor a méret és az erő volt a legfontosabb egy harcban.

2017. júl. 24. 23:29
 4/34 A kérdező kommentje:

2) "régen a tudomány azt mondta hogy a föld lapos"

Szerintem a tudomány sosem mondta hogy a Föld lapos. Az a vallás volt és volt is valami fazon akit megégettek mert másképp gondolta. Természetesen a modern tudományt értettem a kérdésben, ami módszertan alapján bizonyítékokra épül.


"Túl sokfelé ágazik a tudás és egy egy szegmens megismerésére egy élet is kevés."

Ez emberi hiba, ennyire vagyunk képesek. Dobjuk el a tudást mert nem vagyunk képesek mindent befogadni? Ennyi erővel a civilizáció ellen is lehetne fújni hogy nem tudsz mindent magadtól megcsinálni, nem kellene ez a sokfelé ágazás. De az azt jelentené hogy vissza a barlangba, akkor még minden ismeretet tudhatott egy ember.


"gyógyszeripart nézzük, ott a pénz és a profit dominál, nem pedig az egészség megőrzés."

Erre egyszer bizonyítékot is szeretnék látni, nem csak összeesküvés elméleteket. Nem gondolom hogy az ember nem gyarló és nem próbálkoznak tisztességtelen dolgokkal, de a gyógyszeripar is versenyre épül ezért az profitál aki meggyógyítja a betegeket. Van olyan ország (azt hiszem pl. Japán) ahol az orvost az alapján fizetik hogy a hozzá rendelt emberek közül mennyi _nem_ beteg. Persze biztos ennek is van hátulütője, gondolom egy hosszútávon vagy örökre beteg ember nehezebben talál magának orvost. Vagy ha már gonoszságot feltételezünk az ilyen beteg minél előbb elpatkol annál jobb. Huh, a bizonyíték nélküli összeesküvés elméletek messzire vezethetnek mivel semmi nem szab gátat nekik.


"és nem pedig csak bizonyos elit gazdag embereknek."

Képzelt összeesküvés elméletekkel nem tudok mit kezdeni, homályos személyekről és igazzy tudásról... De megértem hogy valaki hisz ebben. A kérdésem viszont az lenne hogy miért hiszel ebben?


"tudás mindenki számára egyenlően és érthetően elérhető lessz"

Ez álom, mivel a világ bonyolult. De kezdemény már van rá, lehet olvasni a neten vagy könyvben tudományos leírásokat átlagember számára érthető módon leírva. Talán egyszer majd elérik hogy betölthető lesz az agyba a tudás mint valami cyberpunk vagy transzhumanista regényben. Bár akkor meg az lesz sokaknak a baja hogy túl gyorsan megváltozhat a személy a kapott új infók alapján. :D

2017. júl. 24. 23:50
 5/34 A kérdező kommentje:
Egyszer ki fogom tenni kérdésnek hogy miért töri az első sort a válaszomban a gyakorikérdések. Más netes fórumnál nincs ilyen furcsaság...
2017. júl. 24. 23:51
 6/34 anonim ***** válasza:
Teljesen egyszerű a válaszom. Az ezotèria javarèszt a belső ès külső közötti kapcsolatról szól. A tudomány a külsőt hivatott èrtelmezni. A tudománynak saját kategóriája van ahol akadálytalanul működhet. Az ezotèriának szintèn. Mindkèt ága a megfigyelèsnek, egy szemszög. Rengeteg szemszög van ès ha mind kimondaná a vèlemènyèt, örökkè menne a vita.
2017. júl. 25. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
42%

#6

Az ezotéria egy gyűjtőfogalom, azaz babonák és áltudományok összessége. A tudománytól abban különbözik, hogy az hipnózisek definíciók és különféle kutatási eredmények összessége. Valójában a tudomány sokkal többre próbál kitérni, mint az ezotéria és sokkal több ágazata van, mert ide tartozik a pszichológia, természettudomány, bölcsészettudományok, és társadalomtudományok vagy orvostudomány és agrártudományok. Még olyan tudomány ágazatról is hallottam, ami a paranormális jelenségekkel foglalkozik, de az ezotériában mindenki azt mond, amit akar, mint egy kocsmai beszélgetés során. A tudomány-utálók egyszerű selejtek. 😏

2017. júl. 25. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
86%

Rám reagáltál az "én" mibenlétét firtató topikban.


Először is, leszögezem: nem utálom a tudományt.


Egyáltalán nincs bajom az igazolt ismeretekkel. A tudomány egyes művelőivel, képviselőivel, helyenként az egyeduralomra törő rendszerével, jelenségekkel van bajom.


A tudománynak helye van, ill. megvan a maga helye. Addig van a helyén - szvsz -, amíg vizsgálja a fizikai világ jelenségeit, következtetéseket von le, törvényszerűségeket állapít meg...


Elvárom, hogy legyen tisztában a korlátaival, és ne próbálja a tudományt a tárgyán, lehetőségein kívül eső dolgokra extrapolálni, és a mindenre kiterjedő megmondó szerepébe helyezkedni.


Amikor a tudományra való hivatkozással próbálnak nem "tudományos" témákat támadni, az baj. Amivel a tudomány nem foglalkozik, arra kimondják, hogy tudománytalan. Nekik az, nekem nem az, illetve teljesen más. Egy tudományos szemüveget próbálnak rám kényszeríteni: amivel a tudomány nem foglalkozik, azt ítéljem én is tudománytalannak, komolytalannak, áltudományosnak stb.


Amit nem szeretek - nem a tudományban, hanem egyes képviselőiben -, hogy a kizárólagosság látszatát próbálják kelteni: minden, bármi kizárólag tudományosan vizsgálható. Ami nem ilyen, az nem létezik, nem vizsgálható, nem vizsgálandó, szégyellni kell vele foglalkozni. Amivel eddig a tudomány nem akart, vagy nem tudott foglalkozni, vagy nem tudott rá kielégítő magyarázatot adni, azzal más módszerekkel sem engednék, hogy foglalkozzon bárki.


A tudományból egyfajta vallást csináltak. Főpapjaik, papjaik írnák elő mi igaz, mi nem - nem fejtem ki, de lásd: Einstein relativitás elmélet elfogadásáig tartó hercehurca, valóságelméletek: miért is elfogadott a húrelmélet, miért nem elfogadott a holografikus univerzum elmélet,stb.


Egyelőre ennyi.

2017. júl. 25. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
100%

Nem ellenszenves számomra a tudomány.

Számomra a redukcionista gondolkodás az ellenszenves, ami megjelenik vallásokban, és sajnos sok helyen a tudományos gondolkodásban is. A világ sohasem csak akkora volt, amekkorát meg tudtunk figyelni vagy értelmezni belőle, és nyilván most sem akkora. Emiatt zavarnak a nyakatekert magyarázgatások, hipotézisek olyan jelenségekről, amelyek határterületek, sőt, bizonyos tekintetben ellene mennek jelenlegi ismereteink egy részének - mégis sok ember kényszert érez arra, hogy belekényszerítse azokat is abba a dobozkába, amit ma a tudományos ismeretek összessége jelent.

2017. júl. 25. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 A kérdező kommentje:

8) "Amivel eddig a tudomány nem akart, vagy nem tudott foglalkozni, vagy nem tudott rá kielégítő magyarázatot adni, azzal más módszerekkel sem engednék, hogy foglalkozzon bárki."

Nem nem engedik, hanem az a baj hogy a nem tudományos kutatás hibás módszerrel történik. Valamit ellenőrizhetetlent kijelentenek ami ellenőrizhetetlen eredménnyel jár. Ennek semmi értelme.


"A tudománynak helye van"

Ez igaz, de egy csomó alkalommal olyan érveléssel próbálkoznak egyesek amik viszont a tudomány hatáskörébe tartozik.


Azzal semmi baj hogy valaki kijelenti hogy van X, bár ha nem tud meggyőző érvet felmutatni akkor jogos a hitetlenkedés. Miért fogadjunk el valami hangzatosat tényként csak mert tetszik?


De egy csomó esetben tudományosnak vélt áltörténetekkel bizonygatják másoknak és maguknak is X létét, ami egy hibás végkövetkeztetésre vezető gondolatmenetet szül. A tudományos bizonyítás kérése hiteles forrásból ekkor jogos kérés, mert az hogy Béla22 képzelt részecskefizikus szerint úgy van és a tudomány téved, röhejes és arrogáns.


A legrosszabb viszont az amikor egy létező dolog képzelt továbbgondolásával próbálják bizonygatni a hitük létjogosultságát, kezdve a harmadik szem valós működésétől az agy csak egy antenna típusú érvelésig. Ez még rosszabb mint az előző, mert ott még csak eltévedésről van szó, itt pedig egyértelmű ugrás van a tudományos ismeretektől a képzelet felé. Ilyenkor teljesen jogos "tudományos oldalról" az ellenállás és nem érti a hívő fél hogy a _vélt_ ismeretét tudomány által még nem ismertnek kijelenteni miért nem fogadható el érvként.


"A tudományból egyfajta vallást csináltak."

Komolyan hogy ezt honnan veszitek nem tudom, a tudomány módszertan alapján dönt, nem Géza bá' és haverjai döntik el mi az igaz. Még ha meg is próbálják ez tenni, hosszú távon nem győzhetnek a bizonyítékok súlya alatt.

2017. júl. 25. 20:45
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!