Mi a különbség hit és tévhit között (több kérdés)?
Most nem arról a hitről beszélek, mint amikor valamit megtapasztalunk, és azért hiszünk benne, hanem arról, amikor valamit nem tudunk, mégis olyan erősen bízunk a bekövetkeztében, hogy biztosak vagyunk benne. Ez a fajta hit ellentmond a logikának, mert olyan dologban hiszünk, amire racionális magyarázatot nem ismerünk. Viszont a tévhit szóban a tév- előtagot már a logikus gondolkodás teszi oda, mert az ítéli tévesnek, miután megvizsgálta, és a rációnak ellentmondónak találta. De ilyen alapon minden hit tévhit a logika szerint, és minden hit igazi hit nem logikus gondolkodással nézve.
Pl. Jézus beszélt a hit erejének fontosságáról. De egy kábítószer hatása alatt lévő ember is biztosan hiszi, hogy pl tud repülni, aztán mégsem.
Érdemes akkor bármiben hinni? Összeegyeztethető a hit a logikával, vagy természetükből adódóan elkülönülnek? Mindkettőnek megvan a saját létjogosultsága, de csak a saját szemszögéből nézve? És főleg: mitől lehet tudni, hogy valami nem tévhit? Hiszen azt, hogy "nem téves", már a logika mondja ki, de onnantól az meg már nem hit.
"Az az egy betegnek segíthet a gyógyulásban a hite, de nem hiszek benne, hogy csak a hitet lehetne ezért dicsőíteni. Mert pl egy gyógyszer is jobban hat, ha hiszel benne, hogy használni fog."
Hát igen, végülis sok minden közrejátszhat (gyógyszer, hit, véletlenek, immunrendszer erőssége stb), aztán utólag nem lehet pontosan megmondani, hogy melyik tényező hány százalékban játszott szerepet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!