Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Evolúció. Igaz, vagy hamis?

Evolúció. Igaz, vagy hamis?

Figyelt kérdés

Még régebben olvastam valahol egy cikket, ami érveket sorakoztat fel ellene, (sajnos most nem találom), azokat egy kicsit továbbgondolva valóban fölmerül bennem a kérdés, hogy most akkor mi is van.

1. Eddig sosem tűnt fel, hogy a suliban az evolúció alatt csak a fajok kialakulását próbálja magyarázni, az élet kialakulását meg a szőnyeg alá sepri. Ha jól emlékszem, akkor:

a)élettelen részecskékből jöttek létre a szerves vegyületek, azokból pedig az első élőlények. Igen ám, de miért nem vagyunk képesek reprodukálni ezt a folyamatot?

b)egy, a világűrből érkezett meteorittal/aszteroidával érkezhetett ide az élet. De a meteorra hogy került rá? Ha rá is került, akkor is ki kellett alakulnia valahogyan. De tegyük fel, hogy rajta alakult ki. (hogy?) Az űrben keringő összes többin miért nem alakult ki?

2)Ha véletlenszerű mutációval alakulnak ki az újabb "tulajdonságok", mi biztosítja, hogy az egymástól 100 kilométerre élő egyedeknél ugyanolyan mutáció megy végbe? Vagy akár az egymás mellett élőknél is?

3)Nem bírom felfogni, hogyan lesz az egysejtű papucsállatkából többmázsás elefánt.

4)Ha a mutáció növeli a fejlettebb egyedek túlélési képességét, miért vannak mégis alacsonyabb rendű fajok. Ha a szomszéd növesztett még egy fogat, én miért ne tenném?

5) Miért van ilyen sok faj. Hiszen ha mindegyik ugyanabból az életformából alakult ki, akkor mindnek ugyanolyannak kell kinéznie.

6) ZT hiszem a madarak kialakulásánál van az, hogy a szárnyat csak fokozatosan növesztették. De honnan tudta olyan pontosan a madár szervezete, hogy neki most növeszteni kell a szárnyat egy picikét, a karmokat meg csonkítani, hogy majd a utódoknak jó legyen? Hiszen az átmeneti állapot inkább hátránynak tekinthető, mint előnynek. És mégis a csonka kezű, de röpképtelen madár élte túl.

7) Lehetséges, hogy minden fajnak volt egy egyedi őse, amiből aztán kialakult?

8)Honnan tudta az ember őse, h neki fejlődni kell? Mert párezer év múlva feltalálnak valami forradalmit? Miért nem inkább az akkori biztos túlélésre, a rohadtnagy izomzatra ment rá?

8)Miért van az, hogy minden élőlény ugyanazzal a típusú felépítéssel van megáldva (karok, lábak, farok, fej: orr, száj, fül, szem stb)



2014. júl. 9. 23:26
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:
86%
Mondjuk én már eleve azt sem értem, hogy ha valaki komolyan érdeklődik ezen téma iránt és komoly választ vár, akkor miért a leghulladékabb kategóriába írja ki a kérdését? Ez kicsit olyan, mintha az ESA nem tudna dönteni, hogy a Titánra vagy az Europára küldjön szondát, így a helyi Szivárvány óvodába mennének ki a kérdés eldöntésének céljából...
2014. júl. 10. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 sadam87 ***** válasza:
87%

Nem olvastam végig az előző válaszokat (jó sok van), bocs, hogyha ismételek.

1. Az evolúcióelmélet nem magyarázza az élet kialakulását, csak az élet fejlődését (ahogy már előttem is írták).

A pánspermia elmélet nem magyarázza az élet kialakulását, legfeljebb újabb lehetőségeket teremt.

Jelenleg nem tudjuk pontosan, hogyan alakult ki az élet, nem sok nyoma maradt a folyamatnak, de a kutatók próbálják modellezni. Itt az téma egyik legnagyobb szakértője ír a kérdésről:

[link]

2. Semmi (ha jól látom, ezt is írták korábban). Sőt, szinte lehetetlen, hogy két egyedben ugyanaz a mutáció következzen be. A mutáció később például az ivaros szaporodás segítségével (esetleg horizontális géntranszferrel) tud elterjedni.

3. A többsejtűség kialakulását az állatoknál sajnos nehezebb megfigyelni, de a zöldmoszatoknál/növényeknél jobban nyomon követhető. Először az osztódó sejtek együtt maradtak, így alakulnak ki a sejttársulások (az állatok esetében ez a gallérosostoros szerű ősökre lehetett jellemző). Később megindul a sejtek munkamegosztása, nem lesznek teljesen egyformák, felosztják egymás között a feladatokat. Így alakul ki a telepes/álszövetes testszerveződés. Végül a sejtek további differenciálódásával kialakulnak a valódi szövetek, majd a szervek.

4. "Ha a mutáció növeli a fejlettebb egyedek túlélési képességét"

Hát ezt így semmiképp sem mondanám. Bizonyos mutációk növelik a túlélőképességet - egy adott környezetben.

Ma már nemigen használjuk az "alacsonyabbrendű" kifejezést, hiszen azok is ugyanolyan jól túl tudnak élni, mint a többiek.

5. Mert különböző környezethez, feltételekhez alkalmazkodtak. Egyrészt nagyon változatosak az élőhelyek. Másrészt ha egy élőhelyen csak autotrófok (pl. növények) élnek, nagyon sikeres lesz az az egyed, amelyik átáll heterotróf életmódra (pl. élősködő lesz). D ha mindegyik átáll, gyorsan kipusztulnak.

6. Az egy félreértés, hogy az evolúció során egy szerv (pl. egy végtag) egyszer csak foglya magát, és elkezd valami mássá fejlődni. A madarak például kétlábon járó dinoszauruszokból fejlődtek ki. Ezt lehetett a zsákmány megragadására használni, de pl. a Tyrannosaurusnál elcsökevényesedett. A tollak valószínűleg figyelemfelkeltés (esetleg hőszabályozás) céljából jelentek meg, és csak később módosultak a repüléshez. Eleinte díszíthették a mellső végtagot, de később ez akár a vitorlázást is lehetővé tette, eztán pedig az aktív repülést.

7 Ha arra gondolsz, hogy egy faj egyetlen egyedből alakult ki, ez legfeljebb baktériumoknál, esetleg más egysejtűeknél lehet. Mivel a többsejtű élőlények elsősorban ivarosan szaporodnak, mindig egy egész populációra van szükség a fennmaradásukhoz. Extrém esetben egyetlen párból is kialakulhat egy új faj (ezt nevezzük alapító hatásnak), de ennek valószínűsége nagyon kicsi.

8. Nm tudta. Azért "kellett" fejlődni, mert különben kihaltak volna. Az intelligencia fejlődése előnyösebb volt a túlzott izomzat fejlesztésénél.

második 8.

Ugye, ezt már mondták,hogy csak z állatokra igaz (ott is csak részben). Az összes állat rendelkezik bizonyos szabályozó génekkel (Hox és Pax gének). Ezek olyan fehérjéket termelnek, amik más gének működését szabályozzák. A Hox gének felelősek például a testtájak kialakulásáért, illetve ezek határozzák meg a főbb testrészek helyét. A Pax gének általában az egyes szervek kialakulását szabályozzák (pl. a Pax 6 gén felel a szem kialakulásának szabályozásáért).

Ezek a gének erősen konzerváltak, minden állatban megtalálhatóak. Mutációjuk nagy mértékben befolyásolja az állatok felépítését.

[link]

[link]


Egy kis olvasnivaló:

[link]

2014. júl. 10. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 anonim ***** válasza:
44%
Amikor Darwin lefektette az evolúciós elméletét, azt maga elismerte róla, hogy hézagos az elméletének bizonyítottsága, egyáltalán nincsenek feltárt átmeneti fajok maradványai, nulla, semmi, és az ő korának szkeptikusai nagyon hiányolták ezeket. Ezt a fontos részét az evolúciós elméletnek miért ismerik olyan kevesen vajon? Ő mondta, nem az ellenzői találták ki, hogy a jövő tudósai kitöltik majd ezeket a hézagokat, vagyis alátámasztják majd az elméletét, mikor megtaláljuk a maradványokat. Az elmélet vitatói ezeket a leleteket hiányolják joggal mind a mai napig. Szerintem a Darwini elmélet nagyon logikus és következetes is, bizonyos dolgokat lehetetlen lenne másként magyarázni, a mai tudásuk szerint legalábbis. De mégiscsak a bizonyítékot hiányolókat is meg lehet érteni, főleg, hogy maga a megalkotó Darwin is megértette! Ezért is érdekes, hogy néhány itteni "gyikes tudós" okosabb magánál az elmélet felállítójánál. Nem hiba az, ha valaki tárgyi bizonyítékot is akar azért egy jónak tűnő elmélet alá. Baromi érdekes lenne tudni, hogy vajon maga Darwin mit szólna a fejleményekhez, vagyis azok hiányához, ha ma is élhetne.
2014. júl. 10. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 sadam87 ***** válasza:
100%

#23

Bár Darwin idejében még tényleg elég hiányosak voltak a fosszilis anyagok, ma már rengeteg átmeneti fosszíliát ismerünk. Innen lehet böngészni:

[link]

[link]

[link]

[link]

Egy, a témával kapcsolatos szöveg (nem volt időm végigolvasni, de tanulságosnak tűnik):

[link]

A fosszíliák igen fontos bizonyítékai az evolúciónak, de messze nem csak ezek bizonyítják azt. Azt se szabad elfelejteni, hogy a fosszilizálódás valószínűsége még a gerincesek esetében is nagyon kicsi (arról nem is beszélve, hogy meg is kell őket találni).

[link]

[link]

[link]

2014. júl. 11. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 anonim ***** válasza:
72%

Öh, csak nekem tűnik úgy, hogy a kérdező trollkodik?


Na mindegy...


1. Eddig sosem tűnt fel, hogy a suliban az evolúció alatt csak a fajok kialakulását próbálja magyarázni, az élet kialakulását meg a szőnyeg alá sepri. Ha jól emlékszem, akkor:

a)élettelen részecskékből jöttek létre a szerves vegyületek, azokból pedig az első élőlények. Igen ám, de miért nem vagyunk képesek reprodukálni ezt a folyamatot?

b)egy, a világűrből érkezett meteorittal/aszteroidával érkezhetett ide az élet. De a meteorra hogy került rá? Ha rá is került, akkor is ki kellett alakulnia valahogyan. De tegyük fel, hogy rajta alakult ki. (hogy?) Az űrben keringő összes többin miért nem alakult ki? "


Sokadszorra is, az evolúció elméletnek nincs köze az élet kialakuláshoz, teljesen lényegtelen, származhat idegen bolygóról, teremthette Isten, egy üveg baracklekvár, stb. lényegtelen...és az ev. elmélet nem is erről szól.


2)Ha véletlenszerű mutációval alakulnak ki az újabb "tulajdonságok", mi biztosítja, hogy az egymástól 100 kilométerre élő egyedeknél ugyanolyan mutáció megy végbe? Vagy akár az egymás mellett élőknél is? "


Ne haragudj, de vagy soha nem hallottál még az evolúcióról/ nagyon buta vagy/ trollkodsz. Melyik a háromból?


"3)Nem bírom felfogni, hogyan lesz az egysejtű papucsállatkából többmázsás elefánt. "


Hát igen ez jó hosszú idő volt, szóval jogos.


"4)Ha a mutáció növeli a fejlettebb egyedek túlélési képességét, miért vannak mégis alacsonyabb rendű fajok. Ha a szomszéd növesztett még egy fogat, én miért ne tenném? "


Először is, a két mondat összefüggéstelen.

4/a-ra. : Mit értesz "alacsonyabb" rendű alatt? Az oroszlán gerinces, értelmesebb, a DNS-e hosszabb egy laposférgénél. Ez alapján az emberek 99%-a rávágná, hogy az oroszlán "fejlettebb" mint egy laposféreg. Na mármost, tegyük fel, hogy viszonylag erős rad.akt. háttérsugárzás tör ki a bolygón. [ Nagyon lebutítva, minél "alacsonyabb" rendű egy élőlény, annál kevésbé hajlamos a rákra] Ebben az esetben az összes "magas" rendű élőlény( pl. gerincesek) kihal...most akkor ki a fejlettebb?


4/b-re. Te szeretnél kar helyett cápauszonyt?


Fontos még megjegyezni, hogy nem feltétlenül az előnyös tulajdonságok öröklődnek, vannak ún. nem adaptív jellegek. Pl. Nézzük a sárgahasú perkelét ( kitalált állat). Tegyük fel, hogy valami miatt a nőstények csak azokkal a hímekkel hajlandóak párosodni, akiknek piros a fejük, de ha piros akkor a legtúlélőképtelenebb ( :D neologizmus, ne kövezzetek meg) hímmel is, pedig a piros fej tök hátrányos, könnyen elkapnak. Tegyük fel, hogy születik egy szuperhím aki igazi szuperfajjá tehetné a perkeléket... de kék a feje. Hiába vannak sokkal jobb génjei, mint a legjobb pirosfejűeknek, nem pározhat, a nagy áttörés elmarad... Lehet, hogy kicsit offoltam, a lényeg, hogy nem feltétlenül előnyös/adaptív tulajdonságok öröklődnek.



"5) Miért van ilyen sok faj. Hiszen ha mindegyik ugyanabból az életformából alakult ki, akkor mindnek ugyanolyannak kell kinéznie. "


A válasz szintén ugyanaz, mint a kettesre.( Egyébként ha trollkodsz, ügyesebb is lehetnél >3 ).


"6) ZT hiszem a madarak kialakulásánál van az, hogy a szárnyat csak fokozatosan növesztették. De honnan tudta olyan pontosan a madár szervezete, hogy neki most növeszteni kell a szárnyat egy picikét, a karmokat meg csonkítani, hogy majd a utódoknak jó legyen? Hiszen az átmeneti állapot inkább hátránynak tekinthető, mint előnynek. És mégis a csonka kezű, de röpképtelen madár élte túl. "


Igen, előkerült, az anti-evó. kedvenc érve : a még nem funkcionáló végtagok :D ... Nah, akkor, például a futómadarak. A szárnyuk csökevényes, nem alkalmas a repülésre, tulajdonképpen teljesen felesleges, igaz? Van egy nem funkcionáló végtagjuk. Az xD "átmeneti állapot" ellenére vidáman fennmaradtak. Akkor ez hogy lehet? Q.Q



7") Lehetséges, hogy minden fajnak volt egy egyedi őse, amiből aztán kialakult? "


Lehet, de ez is lényegtelen. Az ev. elmélet kiindulhat egy, de tízmillió fajból is.


"8)Honnan tudta az ember őse, h neki fejlődni kell? Mert párezer év múlva feltalálnak valami forradalmit? Miért nem inkább az akkori biztos túlélésre, a rohadtnagy izomzatra ment rá? "


Na jó, most már 90%, hogy trollkodsz. Tegyük fel, hogy mégsem ( ami szomorúbb lenne). Nézd, az emberi értelem, gondolkodási képesség, nevezzük akárhogy, brutálisan nagy fölény. Illetve, ( bár ez nem következik egyenest az ev. elm.-ből) hülyén hangzik, de az élőlények spórolnak. Ha nem kell 70-es kar, nem is lesz...



"8)Miért van az, hogy minden élőlény ugyanazzal a típusú felépítéssel van megáldva (karok, lábak, farok, fej: orr, száj, fül, szem stb)"


Nézd, a földi kondíciók alapvetően nem térnek el olyan nagyon, a légnyomás, légkör összetétele, gravitáció mértéke, igencsak egyenlő a bolygó különböző részein, és ezek fontos tényezők. Nyilván nem csak ezek számítanak, tehát van bio.diverz. , viszont nem lesznek alapszinten nagyon eltérő élőlények. ( Itt arra gondolok, hogy az hogy egy élőlénynek van-e mitokondriuma, szén alapú-e stb.

sokkal relevánsabb hasonlóság, mint, hogy gerinces, tüskésbőrű, laposféreg, ízeltlábú stb.)

2014. júl. 11. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 anonim ***** válasza:
40%
Több ehhez hasonló topik van már itt a gyiken is, valóban mindkét elmélet pártolói tudnak érdekes dolgokat mondani, ha valaki igazán nyitott, és nem hinni akar valamelyik elméletben nincsen könnyű dolga az biztos. Szerintem nem trollkodás az, hogy valaki vitázik valamivel amivel te nem értesz egyet, esetleg a meggyőződésed ellenére válaszolgat vissza, nyilván érdemben persze. Nem kötelező egyik itt kérdező topikjába sem beszállni.
2014. júl. 11. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 Tom Benko ***** válasza:
@26: Tényleg? A kreások mi érdekeset tudnak mondani? Ha valaki nem hinni akar valamiben, akkor számára kizárólagosan az evolúció marad.
2014. júl. 12. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 anonim ***** válasza:
21%
A gének határoznak meg mindent.Oké.De a gének csodálatos képessége vajon létrejöhetett pusztán a természet a biológia szeszélye által?És most nehogy azt mondja valaki, hogy a gének egyszerűek, mert nem azok.De hogy csodálatosan tervezettek azok is, azt el kell ismerni.
2014. júl. 12. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:
21%

Írja is a Biblia, hogy Isten létezését az általa teremtett dolgok bizonyítják.Ha elgondolkozunk a világon, rájöhetünk, hogy mindezek létrejöttéhez egy magasabb intelligencia volt szükséges, nem alakulhatott ki csak úgy magától.

Én úgy gondolom,mindkét oldalnak kicsit igaza van.A teremtés és az evolúció, mindkettő megtörténhetett.Tehát Isteni befolyás által alakulhatott ki a földi élet is nagyjából úgy, ahogy a tudódok képzelik.

2014. júl. 12. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 anonim ***** válasza:
78%

Nem, nincs mind a két oldalnak igaza.

Az evolúció igaz, ez tény. A teremtés mese, ez is tény.

Az evolúcióelmélet nyilván nem teljes vagy hibátlan,de szinte egyetlen tudományterület sem az, ettõl még az elért eredményei nem vonhatók kétségbe.

Egy lapon emlegetni egy estimesét, millió bizonyítékkal alátámasztott tudományos elmélettel pedig súlyos szellemi hiányosságokra vall.

2014. júl. 12. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!