Végtelen-e az univerzum?
Most másodszor is végiggondolva. Ha leugrok a sarki boltba, és visszajövök, az nem ugyanaz, mintha itt maradtam volna. :) Bár gondolom, nem erre gondoltál.
Ha folyamatosan tágul, akkor mi marad középen? :D
Nem tudom pontosan, de szerintem nem végtelen az univerzum.
Szerintem sincs igaza a barátodnak egy csillag fénye, hogy tudná már betölteni a végtelen teret? Ha végtelen az univerzum pont, hogy sötétség lenne. mivel nincs olyan méretű égitest, illetve csillag, melynek fénye betöltené a végtelen univerzumot. :-D
- ( ¤Y¤ ) -
Látom vannak zavarok a fejekben. Pár dolgot próbáljunk meg helyre tenni!
1. Akár végtelen az Univerzum, akár nem, mindenképp lenne sötétség, hiszen a csillagok fényének is kell idő, amíg terjednek. Tehát a barátod érvelése csak akkor lenne helyes, ha az Univerzum mind térben, mind időben végtelen lenne.
Időben pedig biztosan nem végtelen, ezt már tudjuk (Ősrobbanás). Az, hogy térben végtelen-e (vagy inkább határtalan-e), máig sem (teljesen) eldöntött kérdés. Lehetséges, hogy egy önmagába visszazáródó térről van szó - a labdás hasonlat azt érzékelteti, hogy a 2 dimenziós felület a 3. térdimenzióban képes önmagába visszazáródni. Ugyanígy lehetséges, hogy az Univerzum egy magasabb dimenziószámú térben helyezkedik el, és önmagába záródik-e. Ugyanakkor lehetséges, hogy egy 3 dimenziós "síkról" van szó, ekkor a tér görbülete 0. A harmadik lehetőség, hogy tér görbülete negatív - ekkor az Univerzum nem záródik önmagába, és mégsem sík. Ezt három dimenzióban egy nyereg felületével szokták bemutatni.
2. Mivel az Univerzum kezdetben gyorsabban tágult a fénysebességnél (ez azért nem sérti meg a relativitáselméletet, mert nem az anyag távolodik, hanem tulajdonképpen maga a téridő szerkezete "tágul" - így lehetett a tágulás gyorsabba fény sebességénél). Így a fénynek nem volt ideje arra, hogy akkora utat tegyen meg, mint az Univerzum átmérője, tehát a csillagok amiket látunk, különálló csillagok, nem pedig ugyanannak a csillagnak a fénye.
3. Ha valaki elindul, és kellően nagy sebességgel halad (a tágulás sebességénél gyorsabban), akkor valóban, egy idő után visszatér a kiindulópontba. Ez olyan, mintha én most elindulnék kelet felé, és a Föld felszínén haladnék, elég idő eltelte után a házunk bejárati ajtajához érnék.
4. A tágulásról - képzeljük el a Világegyetemet megint egy léggömbként. Ekkor a világ 2 dimenziós, és a léggömb felszínén vannak a galaxisok, amiket egy-egy pont jelöl. Ha a léggömböt elkezdjük fújni, akkor tulajdonképpen maga a tér tágul, és a galaxisok közti távolság növekszik. Így minden galaxis távolodik egymástól, de maguk a galaxisok nem növekednek (hiszen azok csak pontok). Így három dimenzióban (a léggömb esetén kettőben) nincs értelme középpontról beszélni, mert nem érzékeljük azt. Ha a 4. dimenziót képesek lennék észlelni, akkor lenne értelme keresni a középpontot.
5. Az egyszerűbb felfogások szerint az Univerzum határán túl valóban semmi van (vagy nincs :), hiszen maga a tér ér véget a határnál, így azon túl nincs értelme beszélni fizikai értelemben semmiről, mert egyszerűen se a valami, se a semmi nem értelmezhető egy befoglaló tér nélkül. Aztán ott van a multiverzum elmélet, amelynek értelmében egy másik Univerzum kezdődik, illetve a kvantumfizikusok mondanak még cifrább dolgokat is.
6. A fekete lyukak önmagukban nem kötnek össze semmit semmivel. Amire Prödl Annácska gondol, az a féreglyuk. Ezek pedig inkább a téridő két pontját kötik össze (elméletben, de gyakorlatban nem igazoltuk). Így a két pont lehet a mi Univerzumunkon belül, lehet az egyik a miénken kívül, vagy mindkettő a miénken kívül (már ha léteznek más univerzumok - bizonyos mérési eredmények ezt igazolják, de van ellenérvünk is). A gond csak azzal van, hogy egyrészt a fekete lyuk szingularitása csak a járat egyik oldala, és egy féregjárat nagyon hamar pontszerű szingularitássá omlik össze. Olyan hamar, hogy még egy fénysugár sem tud áthaladni rajta. Legalábbis a mai tudásunk szerint, de ez is egy olyan része a fizikának, amely még nagyon távol van attól, hogy akár csak közel biztosat mondhassunk róla.
Mára vége a kisregénynek. :)
"Időben pedig biztosan nem végtelen, ezt már tudjuk (Ősrobbanás)"
Az Ősrobbanással az a gond, hogy semmilyen konkrét bizonyíték nincs rá, csak a tágulásból lett megállapítva . Szerintem sokkal valószínűbb, hogy a Világegyetem mindig is volt, csak lüktet . Az összehúzódások és tágulások között pedig felfoghatatlanul sok idő telik el :-)
"A fekete lyukak önmagukban nem kötnek össze semmit semmivel."
Erre sincs semmilyen konkrét bizonyíték ! Persze lehet, hogy igazad van, de az is lehet hogy az aljára lekerült atomokat és részecskéket egyszerűen kilöki egy másik Univerzumba . Lehet hogy a fekete lyukak akkor jönnek létre mikor két egymás mellett lévő Univerzum összeér és a kettő gravitációs ellenhatása fejti ki a szívóerőt . Persze ez is csak találgatás .
anna javíts ki, ha rosszul tudom, de a feketelyuk nem akkor keletkezik, mikor egy véges tömeg a gravitációs összeomlásnak nevezett folyamat során egy kritikus értéknél kisebb térfogatba tömörül össze. Ekkor az anyag összehúzódását okozó gravitációs erő minden más anyagi erőnél nagyobb lesz, s az anyag egyetlen pontba húzódik össze. Ebben a pontban bizonyos fizikai mennyiségek (sűrűség, téridőgörbület) végtelenné válnak lásd : ( [link] )
Azt is észre vettem, mert baromira okos vagyok, hogy a feketelyukak akár az univerzum közepén is létre jöhetnek nemcsak a végén egyfajta résként majd talán a Napunk is feketelyukként fogja végezni egy szép napon és a fekete lyukat nem lyukként kell értelmezni, hanem égitestként, ami mindent elnyel, és ahonnan semmi nem tud visszatérni és, ami a legfontosabb nem, akkor keletkeznek, mikor az univerzumok összeérnek. :D
Bár az Ősrobbanás mellett nincs közvetlen megfigyelési bizonyítékunk, de azért nem csak a tágulásból következtetünk erre. Az Ősrobbanás elméletéből jósolta meg Gamow a mikrohullámú háttérsugárzás jelenlétét, és igaza lett. Egy másik komoly bizonyíték mellette: kiszámolták, hogy az Ősrobbanás pillanatában bizonyos anyagokból (elsősorban hidrogénből héliumból és lítiumból) mennyinek kellett keletkeznie, és a megfigyelések szintén egyeztek ezzel. Tehát azért van legalább kettő komoly bizonyítékunk mellette. Ráadásul mindkét esetben az elméleti számítást követte a megfigyelési eredmény, tehát nem a számításokat és elméleteket igazították a mért értékekhez.
A fekete lyuk - féreglyuk témában pedig csak azt akartam megjegyezni, hogy ha két fekete lyuk már össze van kötve, akkor őket féreglyuknak hívjuk. Tehát nem tévedtél, vagy írtál rossz információt, csak kicsit pontosabb így az elnevezés - ismétlem, csak kicsit.
Remélem, nem érzed kötekedésnek, és emellett meg kell mondanom: régen voltam már ebben a kategóriában, és örülök, hogy azt látom, hogy most már vannak olyan válaszolók, szkeptikus részről és ezoterikus részről is, akikkel lehet értelmes vitát folytatni. :) Remélem, ez így is marad.
Decipiatur
"kiszámolták, hogy az Ősrobbanás pillanatában bizonyos anyagokból (elsősorban hidrogénből héliumból és lítiumból) mennyinek kellett keletkeznie, és a megfigyelések szintén egyeztek ezzel."
Ezt kíváncsi vagyok hogy számolták ki, és arra is hogyan számolták meg az egész Univerzumban ezeket az anyagokat :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!