Ezoterikus szemszögből mennyi alapja lehet annak az állításnak, hogy ez az egész világ csak valakinek az álmában létezik?
Nem én találtam ezt ki, hallottam valahol.
Amit úgy értelmezek, hogy valaki alszik. Tehát mi álomfigurák vagyunk.
Ugye az álom sokszor irreális, és ez a világ is sokszor az: pl. a háborúk teljesen értelmetlenek.
A háborúk számunkra értelmetlenek, mert a kisemberek, ha nincsenek propagandával etetve, meg tudnak egymás mellett élni. De valakinek kell az az életébe, hogy többnek gondolhassa magát valaki mástól.
Illetve a háborúk mögött mindig vannak érdekek, akiknek valami annyira fontos, hogy másokat feláldoznak miatta.
A világban nincs semmi irreális. Az emberi faj elbaszott agyilag, mert ilyen a természete.
"Nem én találtam ezt ki, hallottam valahol."
Valóban nem, Lovecraft találta ki.
Az ezotéria nem éppen arról szól, hogy az állításokat bármivel is meg kellene alapozni. Az ezoterikus elképzelések elfogadottságánának mértéke azon múlik, mennyire hangzik jól.
Nekem amúgy az egész abszurd annyiban, hogy annyit tudunk az álmokról, amennyit ebben a világban tapasztalunk róluk. Ha most feltételezzük, hogy ez a világ nem a valóság, akkor ellentmondásos egy olyan álomról beszélni, ami ezen a világon túl van.
"Az ezotéria nem éppen arról szól, hogy az állításokat bármivel is meg kellene alapozni. Az ezoterikus elképzelések elfogadottságánának mértéke azon múlik, mennyire hangzik jól."
Vannak olyanok, akiknek csak az a fontos, hogy mi hangzik jól, de én nem az ilyen kommentelőktől várom a kérdésemre a választ. Úgy hiszem, az ezotériának van egy mélyebb vonala is.
#4: amiről Tebeszélsz, az már filozófia.
Az ezotéria jelentése az eszóteriké szóból arra utal, hogy az első belső körhöz tartozik. Pszichológiai szempontból attól vonzó, hogy általa az ember egy kis közösséghez tartozik, valami identítást ad neki, ami által megkülönböztetheti magát a többségtől. Másrészt ha alá lehetne támasztani egy ezotérikus tan állításait, akkor gyakorlatilag objektív, átadható tudássá válna, így exoterikussá válna, és megszűnne ezoterikus lenni.
#5
"Pszichológiai szempontból attól vonzó, hogy általa az ember egy kis közösséghez tartozik, valami identítást ad neki, ami által megkülönböztetheti magát a többségtől."
Nem feltétlenül. Lehet azért is vonzó, mert az adott tan előnyökhöz juttat, ezért jó, ha mások nem tudnak róla.
Amit te beszélsz az az elitizmus, ami például bizonyos vallási felekezetekre igaz. Bár ők terjesztik a tanaikat.
"Másrészt ha alá lehetne támasztani egy ezotérikus tan állításait, akkor gyakorlatilag objektív, átadható tudássá válna, így exoterikussá válna, és megszűnne ezoterikus lenni."
Szerintem az ezoterikus tanításokat nem lehet alátámasztani tudományosan, ha erre célzol. Nem feltétlenül azért, mert nem léteznek, hanem azért, mert nem reprodulálhatók úgy, mint pl. a részecskék ütköztetése, vagy Stanley Miller kísérlete, amiket akkor csinálnak meg újra, amikor akarnak.
Nekem voltak olyan élményeim, amikre nehéz rásütni azt, hogy valamilyen racionális indok lenne mögötte. Inkább tűnnek természetfelettinek. De nem tudom ezeket az élményeket előhívni egy kísérletre, mert eleve nem is számítottam rájuk, így meg sem lehet ezeket vizsgálni.
Nem ilyen igazolást várok tehát. Leginkább eszmefuttatásokat, amelyek a spirituális/ezoterikus gondolkodás síkján mozognak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!