Mi a véleményetek arról az elképzelésről, miszerint az emberi természet alapjában véve nem rosszindulatú?
Ember megkapta a jóság és szeretet képességét.
Ennek tiszta használatához csak testi és lelki megtisztulással lehet elérni. Testi megtisztulás a böjtel és olyan nyers táplálkozással lehetséges amely étel nyersen is gusztusos. Lelki megtisztulásnak több útja is van. Vallások sokat tudnak segíteni.
Életkor is segít.
"Az állatvilágban kevés élőlény van, ami ok nélkül, puszta agresszióból pusztítja el a fajtársait, vagy más faj egyedeit. "
Igazából rengeteg. Majomfélék sokan szabályos háborúkat vívnak más törzsekkel vagy más majmokat mészárolnak le hogy levezessék az aggressziójukat.
Koloniális rovarok szinte nap mint nap háborúznak.
Szinte minden ragadozó faj szimpla élvezetből is vadászik és öl. Nem volt még macskád?
Delfineknél pl csoportos erőszakot is figyeltek már meg.
"Nagyon kevés élőlény keresi szándékosan a konfliktust, és még kevesebb keres szándékosan olyan konfliktust, ahol a fajtársa, vagy ő maga elpusztulhat"
Jellemzően az ember sem. Vannak aggresszív emberek, igen, ahogy az állatok közòtt is vannak aggresszív és kevésbé az egyedek. De az embernél bőven kisebbségben vannak.
Nézd meg pl hány gyilkosság történik egy évben, aztán gondold végig, hány ember is él a bolygón. Elenyésző kisebbség az, aki nem tud békésen élni közülünk.
A majmok közül a csimpánz az, amelyik konkrétan háborúzik, és csoportosan brutális gyilkosságot követnek el egy másik horda hímjei ellen. Ugyanakkor a bonobo, azaz törpecsimpánz ennek ellentéte. A koloniális rovarok versengésből, és táplálékszerzés céljából háborúznak. Vagy ugyanazt az erőforrást használja a két kolónia, vagy pedig az egyik kolónia táplálékként tekint a másikra. Ténylegesen céltalan agressziót csak emberszabásúaknál, néhány delfinnél, és háziállatoknál figyeltek meg. Ez utóbbiak valószínűsíthetően emberi hatásra kialakult viselkedésformák. Nagyon kevés ragadozó vadászik szimpla élvezetből, mivel maga a vadászat veszélyes a ragadozóra nézve is. A préda visszatámad, vagy a vadászat során a ragadozó más módon sérül meg. A legtöbb ragadozó ezt elkerüli. A vadászattal járó energiaveszteséget is figyelembe kell venni, mert a ragadozók sikereségi rátája alacsony. Már az 50%-os sikerráta is magasnak számít.
Az ember az agresszióját a legtöbb esetben sikeresen át tudja vezetni majdnem ártalmatlan, de mégis agressziót kifejező tevékenységekbe. (ez valószínűleg a megfelelő mód arra, hogy egy eredendően harcias élőlény képes legyen fejlett szociális közegben létezni) Kompetitív, és küzdősportok jobbára. Más esetekben nem fizikai, vagy nem halált okozó agresszióban fejezik ki ezt az ösztönt. Az egyéni agresszió is viszonylag ritka, a csoportos agresszió jóval gyakoribb, és súlyosabb. Ha megnézed, egy ember csak ritkán támad meg egy másik embert egyedül, akár fizikai agresszióról van szó, akár nem fizikairól. Általában csoportosan keresnek célpontot a feszültség levezetésére. Ha a célpont egy személy, akkor az agresszió kifejezetten a "gonoszság" irányába tud eltolódni. És ez a viselkedés mindennapos, az emberek többsége vett már részt hasonlóban. Legyen az egy kiközösített diák/munkatárs pszichés bántalmazása(gyakori), vagy tényleges fizikai támadás, az ember csoportosan sokkal gyakrabban válik agresszívvá, mint önállóan. Az önálló agresszió, például gyilkosság mondhatni kivételes eset. Az ilyen csoportos agressziót két tényező korlátozza, hogy ne legyen belőle lincselés. Egyik a törvény. A másik a szociális normák. Senki nem akar büntetést kapni egy kis "szórakozásért", és nem is akarják, hogy ők váljanak kiközösítetté, célponttá a szociális közegben, amibe tartoznak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!