Van olyan tudományág, ami a természetfelettiséggel vagy annak erejével, erdetével, következményeivel foglalkozik?
Mivel természettudomány topik, ezért ilyen nincs.
A természettudomány a természettel foglalkozik, addig terjed a hatásköre.
A többi tudományág, mint a teológia, sem az általad említett természetfelettinek bélyegzett jelenségekkel foglalkozik, hanem a vallások történelmi kijelentéseinek rendszerbe foglalása a célja.
A filozófia pedig egy egyetemes tudomány, több ága és iskolája van, de nem ilyen kitalált blődségekkel foglalkozik, mint a telekinézis, asztrálsíkok, szellemek és a többi agyrém.
Hát... természetfelettivel akkor lesz majd érdemes foglalkozni, ha tapasztalunk valahol ilyet.
Addig a parapszichológia foglalkozik a határterületekkel: azokkal, amelyek valószínűleg természeti jelenségek (ha léteznek egyáltalán), de természetfelettinek néznek ki.
Igen, utolsó megragadta a lényeget.
Ezeddig semmiféle validált bizonyíték nincs természetfeletti jelenségekre. A vallás és a teológia azért más kategória mert a vallás egy létező jelenség.
A természettudomány a természet különböző jelenségei között tár fel összefüggéseket. A természetbe itt minden beleértendő, ami közvetlenül, vagy közvetett módon megtapasztalható.
A természetfölötti ezzel szemben olyan jelenségeket takar, amik nem magyarázhatóak meg a természet törvényei segítségével.
A kettő nyilván üti egymást. Vagy egy jelenséget elfogadunk létezőnek, valósnak, és akkor nyilván közvetlenül, vagy közvetett módon megtapasztalható, így vizsgálható, más jelenségekkel összefüggésbe hozható, és akkor a természet része, a természet törvényei vonatkoznak rá, ergo nem természetfölötti, maximum annyit mondhatunk, hogy a jelenség nagyon speciális esetben vagy ritkán fordul elő. Vagy a jelenség nem figyelhető meg sem közvetlen, sem közvetett módon, viszont ekkor azért joggal merül fel a kérdés, hogy egyáltalán létezik-e maga a jelenség. (Aztán innen bele lehet bonyolódni, hogy filozófiai értelemben mit tekintünk létezőnek.)
Tehát természettudomány nem foglalkozik a természetfelettivel, mert a természettudomány a természettel foglalkozik, és mindent a természet részének tekint.
A természetfeletti fogalma nem véletlen, hogy elsősorban a vallásoknál, ilyen-olyan ezoterikus tanokban, filozófiai irányzatokban fordul elő. Ezek meg önmagukban nem tekinthetőek tudományoknak, maximum más módon lehet tudományok tárgya. (Pl. az összehasonlító vallástudomány, etnográfia, de ezek sem a természetfelettivel magával, hanem a róla kialakult képpel, mítoszokkal, azok történelmi változásaival, a különböző népeknek, kultúráknak a természetfelettinek hívott jelenségekről alkotott képének hasonlóságaival és különbségeivel tud maximum tudományos igénnyel foglalkozni.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!