Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Rendszeres meditáció segíthet...

Rendszeres meditáció segíthet a szorongást, szociális fóbiát leküzdeni? Segített valakinek?

Figyelt kérdés
Már lassan 10 éves spirituális kereső vagyok úgymond. De meditálni csak nemrég kezdtem el, Sri Chinmoy és Guagriha hatására. gyakori olvasmányom volt Eckhart Tolle többek között, de ő kicsit más megközelítésből ír a meditációról. Szorongásomból még nem sikerült az ő segítségével kilábalni. Bár maga a meditáció is nagyon nehéz számomra, mert állandóan jönnek a gondolatok, de nagyon bízom hogy sikerülni fog előbb utóbb, mert pszichiáter lesz a vége különben :-(
2019. aug. 27. 20:11
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező,


válassz olyan meditációs módszert, amiben nem kell küzdened a felbukkanó gondolatokkal. Ha a gondolatok "elnyomására" fordítod az energiád, akkor máris "birkózol" és nem meditálsz. Megjegyzem, a vezetett meditációknál ez az eltévelyedés nem gáz, a vezető hangja korrigálja az átmeneti fókuszvesztést.


Ha ragaszkodsz Gunagriha módszeréhez, megkérdezheted személyesen őt a szept. 15-i Lélek napja fesztiválon!

2019. aug. 27. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok


Vannak ám olyan, más meditációs módszerek, amik orvosilag igazoltan csökkentik a szorongásszintet, akár diffúz, akár eseti szorongásról van szó. Magyarországon is hozzáférhető módszerről beszélek természetesen.


Jó választást!

2019. aug. 27. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

10 even at nem sikerult?


mi a celod az eletben?


hogy lehet hogy ellentetesek a vagyaid?


hiszen beloled fakad mindketto


valami mas is lehet a hattereben


Xy4

2019. aug. 28. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Szia,


A zene is nagyon sokat számíthat, itt egy pár szám, ami nekem bevált szubjektíve. Hallgass bele mindegyikbe, lehet neked is segít.:


[link]


[link]


[link]


Jobbulást! Üdv.

2019. aug. 28. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
57%
A meditáció segíthet, de neked inkább pszichoterapeutához kell fordulj, mert más a kettő iránya. A szorongás egy múltban való elakadás, a meditáció pedig egy transzcendens fejlődési irány és sajnos lehet úgy fejlődni, hogy a múltadban keletkezett károk viszont ott maradnak a tudatalattiban lefojtás\disszociáció formájában. Ezt csak módosult tudatállapotban tudja megpiszkálni a terapeuta. A meditáció is módosult tudatállapot, csak ott más a célkitűzés.
2019. aug. 28. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A szociális fóbiát az élettel lehet leküzdeni, a meditációnak fontos funkciója lenne, hogy leülepítse a tapasztalatainkat, de élethelyzetek híján, tapasztalat híján nincs mit leülepíteni.


A meditáció sokat segíthet, de érdemes kicsit visszatekinteni azokra a kultúrkörökre, amelyekben először megfogalmazódott, például a hindúizmusra és a hínajána buddhizmusra. A hindúizmusban jellemzően a szádhuk gyakorolták. Lemondtak a világi életükről, az otthontalanságba távoztak, hogy egy "spirituálisabb" életvitelnek szenteljék magukat. Gondolj bele egy pillanatig, hogy milyen nagyfokú bátorság, alázat, szilárd elhatározás kellett egy ilyet megtenni! A mai ember számára szinte felfoghatatlan.

Ugyanez volt jellemző a hínajána buddhizmusban is. Az emberek lemondtak a világi életükről, és csatlakoztak a szerzetesek közösségéhez (a szangházoz), semmiféle tulajdonuk nem lehetett, az ételt is koldulás útján szerezték, és nagyon sokat meditáltak.

És akkor ezt hasonlítsuk össze a modern emberrel, aki "kereső". Aki semmit nem lép meg, nem mozdul ki a komfortzónájából se, és a keresése csak egy ürügy, mert amíg keres, addig nem kell semmit találnia. A keresés súlytalan, a megtalálás már kötelez.

Amit mondani akarok, hogy egy szádhunak vagy egy bikkhunak valóban az volt a legelőremutatóbb, ha meditált, de egy átlag, full neurotikus modern embernek az a legelőremutatóbb, ha szembenéz az élettel, és igyekszik felnőni a tapasztalati által. És emellett meditál. Mert amúgy szerintem fontos a meditáció. De nem az élet helyet, görcsös befelé menekülésként, hanem az élet mellett, azzal szinkronban.

2019. aug. 29. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Bécs P válasza:

Szerintem a szociális szorongásra az elsődleges a pszichoterápia (klinikai szakpszichológus által), amit gyakran kombinálnak gyógyszeres kezeléssel is, legalábbis egy darabig, ez által a folyamat meggyorsul, illetve, valamelyest rendezi az agyi anyagcserezavarokat.


Kiegészítő "terápiaként" bármely meditáció vagy relaxációs eljárás jó lehet, de ezeket általában kombinálni szokták más, komolyabb terápiás módszerekkel.


Röviden, jó a meditáció, de ha ténylegesen szociális szorongásról van szó, önmagában nem elég.

2023. jún. 29. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Bécs P válasza:

Előző vagyok. Még annyit, hogy nem derült ki a hozzászólásodból, hogy diagnosztizáltak-e.


Nem ártana első körben valóban pszichiáterhez fordulni, hogy ténylegesen szociális szorongásról van szó, aki meg tudja ítélni, hogy mennyire súlyos, vagy van-e mellette/mögötte más.


Talán az enyhe szociális szorongásból (=szociális fóbia) egyedül is ki lehet jönni, noha valóban a leghatékonyabbnak bizonyult módszer az a különböző, szorongáskeltő helyzetekbe való belehelyezkedés bizonyul (fokozatosan, a legkevésbé szorongatótól, majd ha már kioltotta a félelmet, akkor lehet még 1 fokkal szorongatóbb, és így tovább). Ehhez nem árt, ha az ember ismer különböző relaxációs és/vagy meditációs módszereket. Paradox módon a szorongásos betegségek leküzdésében nem a dinamikus terápiák (múlt eseményei, feldolgozása, "traumák") bizonyultak a leghatásosabbnak, noha ezek is jók, csak általában jóval hosszabb ideig is tartanak, hanem a kognitív viselkedésterápiás módszerek bizonyultak a leghatékonyabbnak az összehasonlító vizsgálatok alapján, ha kifejezetten a szorongásos zavarokat nézzük.

2023. aug. 19. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!