Büntethető, számon kérhető az asztrológus?
Lehet, hogy azért, mert a netflixnek van egy nyivános vagy legalábbis megismerhető eljárásrendje a lemondásra
De igazából abban igazad van, hogy a törvények teljesen nem igazságosak. Bár én pont nem a fenti büntetőeljárásban látok gondok, inkább a szegényekkel szembeni törvényekben. Ez nem szorosan jogi téma, a társadalmi rendszererünk szar, a szegények egyre szegényebbek és elesettebbek lesznek.
Tehát, ha azt mondta volna, hogy az asszony otthagy, a munkát meg beszívod, akkor nem lenne semmi problémád?
Nem tudom azt a szitut elképzelni, ahogy egy jósnő azt mondja, hogy elhagy az asszony. Szerintem ilyen nem fordult még elő. Hozzá reményért mégy, nem pofonért. Gondold végig!
A rettegett intelligencia.
* jelet tettem egy helyen, ami ugyebár felemás dolog, de többi egész jól megáll, úgy tűnik.
------------------------------
1. Bevezetés a jóstevékenység jogi kereteibe
Magyarországon a jóstevékenység, amely magában foglalja a jövendölést, asztrológiát, tarot olvasást és egyéb hasonló tevékenységeket, jogilag nem szabályozott tevékenység. Ez azt jelenti, hogy nincsenek kifejezetten törvényben rögzített előírások arra vonatkozóan, hogy ki végezheti ezeket a tevékenységeket, és milyen feltételek mellett.
2. Szélhámosság definíciója
A szélhámosság (vagy csalás) Magyarországon a Büntető Törvénykönyv (Btk.) 373. §-a szerint bűncselekménynek minősül. A szélhámosság akkor valósul meg, ha valaki másokat megtévesztve anyagi haszonszerzés céljából cselekszik. A törvény értelmében a szélhámosság elkövetésének három alapvető eleme van:
Megtévesztés: Az elkövetőnek meg kell tévesztenie az áldozatot.
Anyagi haszonszerzés: Az elkövetőnek anyagi előnyre kell szert tennie az áldozat kárára.
Szándék:
Az elkövetőnek tudatosan kell cselekednie a csalás érdekében.
3. Hivatásos jóstevékenység és szélhámosság kapcsolata
A hivatásos jóstevékenység akkor számít büntetendő szélhámosságnak, ha az alábbi feltételek teljesülnek:
Megtévesztés:
Ha a jós vagy asztrológus olyan állításokat tesz, amelyek nyilvánvalóan hamisak vagy tudományosan megalapozatlanok, és ezzel megtéveszti az ügyfelet.
Anyagi haszon:
* Ha az ügyfél pénzt fizet azért, hogy “jóslatokat” kapjon, és ezek a szolgáltatások nem nyújtanak valós értéket vagy eredményt.
Szándékos cselekvés:
Ha bizonyítható, hogy a jós tudta, hogy amit mond vagy ígér az hamis, és ennek ellenére folytatta a tevékenységet anyagi haszonszerzés céljából.
4. Példák és joggyakorlat
A bírósági gyakorlatban számos esetben megállapították már a jóstevékenység keretein belül elkövetett csalást. Például ha egy jós azt állítja, hogy képes megoldani egy súlyos problémát (pl. egészségügyi vagy pénzügyi), miközben tudja, hogy ez nem igaz, akkor ez csalásnak minősülhet.
5. Összegzés
Összességében tehát Magyarországon a hivatásos jóstevékenység büntetendő szélhámossággá válik abban az esetben, ha az ügyfél megtévesztése történik anyagi haszonszerzés céljából úgy, hogy az elkövető tisztában van vele: amit mond vagy ígér az hamis.
Fenti kapcsán, tudományos alapja nyilván nincs az egésznek, egyéb nyilvánvaló átverési szándékot azonban feltárhat a bíróság.
Felmerülhet még például a tisztességtelen haszonszerzés fogalma is.
Ennek megállapításához felmérhetik hasonló szolgáltatások tarifáit és ha a bíró úgy dönt, hogy túlzottan elszemtelenedett a szolgáltató, akkor azért felelni lehet elvileg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!