Mivel lehet szószokban a tejszínt helyettesíteni?
A paradicsomszószos/pürés recepteket például egyáltalán nem szükséges elhagyni. Sok bolti készen kapható szószban szintén nincsenek állati eredetű összetevők, de nem egészségesek és drágák. Mindesetre, ott vannak, ha muszáj.
Sokkal több féle szószt lehet csinálni növényi alapanyagokból is, mint amennyit általában a mindenevők esznek, például turmixolással. Ráadásul nem is kell, hogy drága legyen. Ugyanezeket ha sűrűbbre hagyod, pástétomként is tökéletesek (pl. bab, gomba, paprikák(/ajvár), stb.).
Ha csak sűríteni kell valamit, arra ott a zabkorpa, a liszt(ek), a sörélesztő pehely, és így tovább. Ha minden kötél szakad, ott vannak a vegán tejszínek, de ezek szintén drágák, legalábbis itt.
Sok sikert. Ha én férfiként tudok magamra így főzni, akkor mindenki tud. :D
Ha az állati eredetü élelmiszereket el akarod hagyni, akkor egy csomó ételt sem lehet ugyanúgy elkészíteni. Ha az eredetit akarod utánozni, akkor csak csalódni fogsz, mert más íze lesz. Ha újragondolod, és elfogadod, hogy valami újat fogsz enni, akkor tudod csak jó ízüen megenni a módosított ételeket, tehát nem az eredeti ízeket keresd egy az egyben!
A tejszínes szószokat állagra jól lehet helyettesíteni kevés liszt és víz keverékéböl készült habarással, sok esetben cukkinivel (a cukkinit tepjesen puhára párolni kevés olajon, füszerezni és pürésíteni), más zöldségböl keszült szószokkal.
A kókusszal készétett ételek íze nagyon más lesz a kókuszos íz miatt, emellett ezt csak éppen belekeverni szabad, ha fözöd, akkot teljesen eltünik belöle, nem marad az állaga, amit keresnél.
Szerintem jobb, ha keresel új recepteket is, meg a régiekkel is kísérletezhetsz, van, aminél jól müködhet a helyettesítés, van, aminél egyáltalán nem. MEg egy-egy konkrét recept esetében kereshetsz vegán változatra receptet, jó ötleteket találhaszt köztük.
100%ban.
Főleg, hogy a növényi tejszín ásványi anyagokban, omega zsírsavakban és telítetlen zsírsavakban gazdag koleszterin és telített helyett szóval sokkal egészségesebb.
Én házi habtejszínt szoktam készíteni :) fillérekből megvan és nagyon egészséges!
Nekem a növényi tejszín és társai igazán nem jönnek be, sokkal jobban zavar az íze, mintha teljesen mást használok.
A növényi tejtermékekkel az a bajom, hogy optikára hasonlítanak az eredetire, de ízben jóformán alig, és ez jobban zavar, mintha teljesen kihagyon az ételekböl.
PErsze van, akinek bejön - föleg, ha az illetö már évek óta nem fogyasztott igazit, akkor nem nagyon emlékszik arra, annak milyen íze volt.
Mindenkinek más válik be, ezért csak azt tudom leírni, amit én szoktam használni.
Sós ételekben (pl. tészták, főzelékek) nekem a növényi tejszínek váltak be. Lehet kapni több félét, vagy készíthetsz házilag. A rizs és zabtejszín a legtöbb sós ételhez passzol szerintem, ha jól fűszerezed. Többféle márka kapható, és van különbség ezek között sűrűségben és ízben is, ezért érdemes végig próbálgatni. Ha otthon szeretnél készíteni, érdemes beszerezni egy ehhez való gépet. Nemcsak tejszínhez, hanem növényi tejek főzéséhez, leveskészítéshez is fel lehet használni, így ha szereted a tejszínes ételeket, hamar megtérül.
Kevésbé tápanyaggazdag, de olcsóbb és egyszerűbb megoldás a besamel mártás fűszerezve. Készítheted vízzel és növényi tejjel is. Nem minden ételhez illik, de ha nincs otthon növényi tejszín, jó alternatíva lehet. Keverhetsz bele olvadós sajtot, tudod használni sűrítésre és könnyen ízesíthető.
Kávéba és édességekbe szerintem tökéletes a kókusztejszín, ha szereted az ízét. A zsírosabb fajta hűtőben megkeményedik, ezért akár habosabb tortakrémet is lehet készíteni belőle. Ezt is el lehet készíteni otthon, hasonló módon, de többféle boltban kapható típus létezik.
A legjobb megoldás, ha nem egy az egyben próbálod lecserélni a tejtermékeket, hanem kifejezetten vegán recepteket keresel. Pl. egy jó vegán "sajtszósz" nemcsak növényi tejből és növényi sajtból áll, hanem sokkal jobb íze és állaga lesz, ha zöldségekkel és más fűszerekkel gazdagítják. Ma már szinte minden ételnek van vegán verziója a neten. Érdemes recepteket keresni, mert sokkal finomabb lehet, mintha egyszerűen lecseréled az összetevőket növényire.
Én is házilag szoktam tejszínt készíteni. Habtejszínt és főzőtejszínt is. Fagyaszthatóak ráadásul. Egyszerre olyan 1,5l-t szoktam lefőzni és elfagyasztom.
Inkább csak finomabb lesz tőle az étel mert a növényeknek eleve van egy jó íze, nem úgy mint az állati tejszínnek.
Főzőtejszínnek zabot, szóját, tönkölyt használok vagy kendermagot; habtejszínnek mandulát, kesut vagy mogyorót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!