Könnyen elkészíthető/olcsó/nem-exotikus vegán receptek?
Mindhárom feltétel együttes teljesülése esetén a választásaim elég limitáltak, ezzel tisztában vagyok. Vegán alatt természetesen az állati eredetű ételek teljes kizárását értem. Nem >vagyok< vegán, de szeretnék eljutni odáig.
Elsősorban azért kérdezem ezt, és azért itt, mert Magyarországon lakok, nincs sok pénzem, és nem szeretem/tudom a fél napomat főzéssel tölteni. Ezekből következik néhány dolog:
Az angol nyelvű oldalak/receptek számomra totálisan unrealisztikusak. Egyetlen értékelhető recepthez egyszerre használnak a világ legtávolabbi végeiből való összetevőket/egyebeket, amik itt jobb esetben méreg drágák, rossz esetben még csak a neve sem volt soha magyarra fordítva, még magyar wikipédia cikk sincs róla, és messze nem elérhetők (kivéve mondjuk valami budapesti mini zugboltot a város szélén (nem vagyok pesti -- Szeged közelében lakom)). Egy átlag angol nyelvű vegán étrend ilyen ételekkel van feltöltve minden étkezésnél (amihez hasonló csak az a mesterkélt sznobizmus, ami bizonyos testépítő étrendekben található, és azt feltételezi, hogy majd adott illető ebédre lazacot, uzsonnára egy kis darált marhát, estére pedig tonhalat fog enni, természetesen 3 különböző körettel, stb.).
Nem tudom, hogy akik ilyeneket írnak, hol élnek, de személy szerint erre nem tudom alapozni a napi kajámat, különösen hogy se kedvem, se időm, se pénzem nincs misztikus összetevők után rohangálni, és miután megvannak (ha megvannak), a nap további részét recept böngészéssel majd főzéssel tölteni.
Nos, mindezt kellene még összeegyeztetni a különféle lehetséges vitaminhiányok elkerülésével (B12, D, DHA, kálcium, cink (vas?)), és megfelelően magas fehérjebevitellel (súlyzós edzés mellett).
Feltételezem ezzel sokaknak feladtam a leckét. Gondolom érezhető a frusztráció a soraimból; az általánosan fellelhető vegán receptek és ételek tényleg nagyon jól néznek ki a képeken, éppen csak azt nem vagyok hajlandó elhinni, hogy van, aki azokat eszi minden nap, és nem az a munkája. Gondolom vegánok léteznek a valóságban is, és minden nap esznek is valamit, és olyan is akad közöttük, akiknek nem a főzés a munkája vagy legfőbb elfoglaltsága. Nos, tőlük várnék valami felvilágosítást.
23/F
(Ennél jobb módot nem találtam arra, hogy a GYK keretei közt finoman jelezzem, hogy mire ez a látszólagos főzés-fóbia és frusztráció).
Egy csomó "hagyományos" kaja böven belefér ebbe a kategóriába:
káposztás tészta, diós/mákos tészta, paprikás krumpli (eredetileg mindenféle szalonna, kolbász, virsli nélkül készült!),krumplisaláta (természetesen nem majonézzel), a legtöbb fözelék, zöldséglevesek, pirított/párolt zöldségek, tésztával, rizzsel, lecsó (eredetileg szintén csak hagyma-paprika-paradicsomból állt), bab/lencse leves (természetesen ebbe sem kell sem füstölt vagy egyéb hús, illetve tejföl) - hirtelen ennyi jutott kapásból eszembe.
A B12-t mesterségesen kell pótólni, a többi említett anyagok megvannak a közönségesk élelmiszerekben is. Vas pl sokkal jobban felszívódik növényekböl, mint az állati termékekböl.
Az angol receptek közt is lehet találni elég sok földönjáró ételt, természetesen nem ezek az elsök, ha kerestetsz, mert - értelemszerüen - az angol kereslet-kínálatnak és ízlésnek megfelelöek vannak elöl. De némi idöbefektetéssel igen sok olyat lehet találni, ami használható.
A legtöbb vegán recept elkészítése nem vesz több idöt igénybe, mint a hagyományos vegyes étrend esetében.
Én ugyan kifejezetten szeretek fözni, de a hétköznapokban ritka, hogy fél óránál többet töltsek a konyhában, ennek "ellenére" semmi gondom a jó ízü és változatos vegán étrenddel.
Másrészst megfelelö szervezéssel meg lehet oldani sok mindent: pl. egy-két hetenként nagyobb bevásárlást tartani, esetleges ritkább hozzávalókat beszerezni (habár ilyeneket jóformán nem használok), rengeteg ételt elö lehet készíteni, félkészen lefagyasztani, amiböl utána többféle végeredményt lehet összeállítani.
Eleinte eléggé összezavarja az embert az, amit talál a neten, de ha kicsit jobban belejön, akkor nem drágább - ellenkezöleg - és nem is bonyolultabb, mint a nem-vegán értenden élni.
Lépj be Facebookon az ezt ettem ma vegán csoportba, millió a kritériumoknak megfelelő receptet találsz majd. Átlagemberek, átlagos kajákkal főleg.
Én ma zellerkrémleves ettem és spenótos zsemlegombócot gombamártással. Tegnap sütőtökkrémlevest héjában sült rozmaringos burgonyával. A hét elején meg gnocchi volt paradicsomos zöldség szószban. Mind 15-20 perces kaják, laktatnam, semmi különös hozzávaló nem kell hozzájuk csak zöldségek, gabonák.
Amúgy úgy érdemes megjegyezni hogy vitaminok miatt zöldségeket gyümölcsöket kell enni minden nap, ásványi anyagok miatt olajos magvakat és gabonákat, hüvelyeseket. Az a legjobb ha mind az 5 étel csoportot fogyasztod minden nap.
Hüvelyeseket lehet reggelire is pl pástétomnak vagy mondjuk egy serpenyős paradicsomos bab vagy hasonló lecsúszik reggelire is. Gabonák esetén szinten ott vannak a kásák, de ebédre köretnek is nagyon jók vagy ugye tészta formájában.
Az olajos magokat magukban, salátára, krémlevesre szórva vagy az édes magvakat kásák, müzlik részeként is lehet enni.
Növényi tejeket egy turmixszal és egy szűrővel ( pl kendő vagy akár régi harisnya....) percek alatt lehet otthon készíteni. Mákból, zabból, fehérbabból, mogyoroóból, mandulából, rizsből stb.
Én falun élek, 2 hetente megyek a piacra bevásárolni és ennyi, nem veszek semmi készételeket vegánként kivéve a tofut ha megkívánom. Amúgy meg csak nyers alapanyagokból dolgozom. Heti 45 óra munka mellett nincs sok időm főzni, vasárnap 2 órát szoktam rászánni hogy meg főzöm a heti menüt amit munkába viszek amúgy meg 2x főzök valami gyorsan a héten. És mégis nagyon változatos, egészséges étrend jön ki.
#2. Létezik tojás mentes majonéz. Én ugyan húsevő vagyok, de kóstoltam és egész tűrhető. Rengeteg "mentes" dolog fellelhető már az áruházakban, mert egyre jobban gondolnak a vegánokra. Az Interspárban találkoztam már vegán sajttal is, ami gondolom ugyanúgy növényi alapú mint pl. a margarin. Ránézésre megtévesztésig úgy néz ki mint a trappista sajt.
Kérdező: Első lépés, hogy egyszer kell felfedezned azt az áruházat, ahol lehet kapni vegánbarát árucikkeket is, és nem kell százfelé rohangálnod.
Másik, hogy egy recept sem szentírás. Én általában csak ötletnek nézegetem őket, és sokszor módosítok a meglévő alapanyagokkal. Pl. ha egy exotikus receptben van egy olyan összetevő amit még hírből sem hallottam, de jó esetben találok róla leírást, rákeresek. Pl. olyan fűszer amire azt írják, "leginkább a citromhoz hasonlít, savanykás ízű levél". no akkor jó lesz a citrom is, vagy a reszelt héja. Ez csak példa.
Másik példa: Olvastam egy sült répa receptet. Olajba bele nyomod a fokhagymát, és hagyod így állni legalább egy órát, néha átkavarod. Így az olaj jól átveszi a fokhagyma ízt. A répákat karikákra szelve leteríted a tepsibe, (sütőpapírral is kibélelheted, így könnyebb elmosni) és meglocsolod egyenletesen a fokhagymás olajjal. Míg sül, reszelsz sajtot nagy lyukú reszelőn, tehát hosszúkás szálak legyenek. Elvileg a vegán sajt is jó erre. A reszelt sajtot beforgatod zsemlemorzsába, és ezt elteríted a répák tetején amikor már puhult a répa, és így sütöd még pirulásig. Na most ezt az ötletet is eredetileg úgy olvastam, hogy speciális kemény sajt, és speciális kínai morzsa kell hozzá, de jó volt az sima zsemlemorzsával és sima trappistával. A lényege, hogy így beforgatva nem szétfolyósra sül meg a sajt a tetején, hanem szálakban marad a sajt, és ropogós lesz, alatta pedig finoman beédesedik a sütéstől a répa, ami mindemellett enyhén fokhagymás. Én nagy húsevő vagyok, de én megettem így önmagában, jóllaktam vele.
Te vagy a lusta testépítő srác, aki úgy akar vegán lenni, hogy a kisujját se kelljen megmozdítani?
Hát így nehéz lesz.
Minimális kreativitással minden receptből lehet vegán változatot készíteni. Egész nap nyomkodod a gépet, fordíthatnál erre is egy kis időt. Én nem vagyok vegán, de szeretek újdonságokat kipróbálni, így szoktam vegán recepteket is keresni, mert jó ötleteket ad. Persze vannak nyakatekert hozzávalók, de a legtöbb alapanyag megtalálható a szomszéd boltban.
Én többnyire imprózok.
Megnézem mi van itthon, és összevetem azzal, hogy miből kezd kifogyni a testem.
Nem szoktam luxus lajákat főzni.
Pl tegnap székelykáposzta volt, hús helyett szójakockával. Ez 3 nap alatt fogyott el.
Rendszeresen főzök vöröslencséből, vagy felesborsóból dahl-t.
A hagymás bab barna rizzsel, csicseriborsóval és valamilyen salátával, vagy párolt zöldségekkel is elég gyakori.
Gabonaféléket érdemes betárazni.
Zabpehely, köles, bulgur, kuszkusz és a különböző féle hüvelyes és gabona keverékek, pl lehet kapni zöld lencse, tarka bab, búza, árpa mixet.
Talán az a legjobb megoldás, ha online rendelsz alapanyagokat nagyobb mennyiségben.
A hagyományos magyar konyha vegánosítását nem ajánlom, mert elég szegényes.
Ismét te vagy az? A lusta kérdezô, aki semmi erôfeszítésre nem hajlandó?
https://www.gyakorikerdesek.hu/etelek-italok__vegetarianizmu..
Amúgy egzotikus. Nem exotikus.
“ se kedvem, se időm, se pénzem nincs misztikus összetevők után rohangálni, és miután megvannak (ha megvannak), a nap további részét recept böngészéssel majd főzéssel tölteni.”
Majd más böngész helyetted receptet, meg fôz? Vagy hogy gondoltad?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!