Honnan jött ez az érv hogy a tejet a tehén nem az embernek termeli?
Szerintem is arról van szó, ha egy értelmes vegán mondja, nem az, aki mindenféle hülyeségeket dobál ki a száján provokatívan, de hiába, hogy a tej nem természetes és alkalmas táplálék az embernek. A növények azok, a hús az, a tojás az, nézzünk körül az állatvilágban, ez így működik. A tej az más - bár ettől még nem mondanám azt, hogy azt ne együk, hiszen az ember számos érdekes dolgot tud készíteni, ami neki jó, de az állatoknak esélyük sincs rá. Én a tej tápanyagtartalmát, testemre való hatását nézem, nem elsősorban a logikát, hogy más állat tejét isszuk felnőttként. S az alapján nem bűvöl el s nem iszom. De a sajt, vaj, másoknak a túró már más lapra tartozik, azok jobbak, viszont ahhoz is a tejipar kell. Akinek ez nem fér bele, azt megértem, csak ne támadjon mást, úgyse lesz értelme. Informálhat nem idegesítően, én se szeretem az élelmiszeripart, de amit sokan csinálnak, az csak visszatetszést kelt s kontraproduktív.
A növények annyira nem az embernek termelnek, hogy sokszor igen kemény meló emberi étellé alakítani a dolgot s némelyik védekezik is anyagokkal. Az élet küzdés maga. Aki nagyon széplélek, az rossz bolygóra született, persze ezzel azért ne éljünk vissza, támogatom a lehetőség szerint humánus növénytermesztést és állattenyésztést. De az sosem fog működni, hogy az eledelünknek általánosan jó legyen, hogy megesszük...
"Több nem tejfogyasztó kultúra van a bolygón, mint tejfogyasztó."
Én azért nem jelenteném ki ezt ilyen határozottan.
A civilizáció hajnalán kétféle társadalom alakult ki. A földművelő, és az állattenyésztő.
A földművelő társadalmakban nem ittak tejet, mert nem volt. Így az az enzim, ami lebontja a laktózt, nem, vagy csak kis mértékben található meg náluk. Nem volt szükség rá.
De ha végignézek a térképen, nem gondolom, hogy igazad lenne.
Az amerikai kontinens egy az egyben tejfogyasztó. Kivéve, persze, a sarkkör környékét, és az azon túli részeket. De ugye, ott azért elég ritka népsűrűség. Néhány éve egy hónapot töltöttem az USA-ban, ott még az ebédhez is tejet isznak.
Délkelet Ázsia nem tejfogyasztó. India, Mongólia, a Közel-Kelet már igen.
Észak Afrika szintén. A Szubszaharai Afrika táplálkozási szokásait nem igazán ismerem, de mivel inkább tartanak kecskét, és marhát, minthogy földet műveljenek, hajlok arra, hogy ők is megisszák a tejet.
Na és Európa... A francia és hollad sajtjaival, a brit Stilton nevű szenzációval, a görög yoghurtokkal, Kelet-Európa juh- és kecskesajtjaival, az olasz mozzarellával, a kaukázusi kefirrel, nem hiszem, hogy a nem tejfogyasztó társadalmakat szaporítaná.
Még ha itt is indult útjára az a felfogás, hogy a tej nem embernek való.
Az ősmagyarok is ittak kumiszt, = a kanca tejét, és később minden más tejtermelő állat tejét (tehén, kecske, stb.). Az emberi test is kb. úgy működik, hogy addig nem apad el egy anya teje, míg rendszeresen szoptat.
Hát valahogy így van ez a teheneknél, és egyéb állatoknál is.
Persze egy idő után kiöregednek, és cserélődnek, de azért nem tessék már az emberiséget kikiáltani mindenféle bűnös léleknek, mert megeszik olyan dolgokat is, amelyeket a természet eredetileg nem őneki szánt.
Az afrika, és ausztrál bennszülöttek is megeszik a hernyókat, pondrókat, egyéb csúszó-mászókat, amelyeket mi magunk meg nem ennénk, a franciák a csigát, kagylót, stb. ettől miért nem vagytok kiakadva????
Talán meg fogsz lepődni, de a növények jó része neked termeli egyes részeit.
Az eper nem azért jő ízű, hogy a rajta levő magoknak jó legyen, hanem azért, hogy az állat-ember megegye és a bélcsatornán átjutó magokat a trágyával együtt szétszórja.
Egyfajta szimbiózisnak is tekinthetjük.
Ha viszont egy olyan növényt nézel, aminek a magja képes nagy durranással messzire repülni, vagy s szél képes szállítani a magokat, annak nincs jó íze, vagy tüskével védekezik, éppen azért, hogy az állat ne egye meg.
Az evolúció roppant jól megoldotta a dolgokat.
Ha az állatokat nézzük, akkor ott is felfedezhető bizonyos dolog.
Az állat tejet, húst ad az embernek, mi pedig védelmet a ragadozók ellen.
A kutya védelmet és társaságot ad az embernek, mi pedig élelemmel, bolha nyakörvvel látjuk el ezért cserébe. :)
Na igen, az antilop is úgy gondolhatja, hogy őt nem arra szánta a természet, hogy az oroszlán megegye. Aztán az oroszlán nem úgy gondolja.
Aztán itt van a tojás. Az egyik legfinomabb eledel. Érdekes étel a tojás, megtalálható úgy a szegények asztalán, mint a legelőkelőbb fogadásokon.
És ugye, nemcsak az ember eszi, hanem minden állat, amelyik fel tud mászni, vagy le tud repülni a fészekhez.
Pedig szinte biztos, hogy a madár nem azért tojja, hogy másvalaki megegye.
"Talán meg fogsz lepődni, de a növények jó része neked termeli egyes részeit."
Nem nekem, hanem az állatoknak. A növény szempontjából az a hasznos, ha az állat a magjaival együtt befalja pl a cseresznyét, és később majd a trágyájával együtt elhullajtja kicsit arrébb.
Mivel az ember nem így él és nem is így táplálkozik, esetünkben még a gyümölcsökre sem igaz hogy az azért lenne hogy mi megegyük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!