Zöldségfogyasztás?
Bár nem épp a vegetarianizmussal kapcsolatos a kérdésem, de talán ide illeszkedik a legjobban.
41 éves vagyok és úgy döntöttem hogy kipróbálom az állítólag egészséges étkezést. Mindig is olyan típus voltam aki a húst is hússal eszi. Zöldségeket az elmúlt 30 évben jó ha 2-3-szor ettem évente,
de akkor is csak 1-1 csemege uborkát vagy hasonlót (kivétel néha rizst, de az nem tudom hogy zöldségnek számít-e). Valahogy sosem szerettem a növényes kajákat, gyümölcsöt évente úgy 8-10-szer szoktam enni. Nemrég viszont csináltam magamnak zöldborsó főzeléket próba képpen. Megettem egy fél tányérral belőle és kapásból futottam a WC-re, minden irányból távozni akart belőle. Amúgy nem volt semmi baja, többen is megkóstolták és azt mondták hogy jó lett. Ebből arra gondoltam, hogy nem bírja valahogy a hasam ezt a kaját. Tegnap meg lecsót hozott nekem az egyik barátom kóstolóba és hát attól is ugyan ott kötöttem ki mint a borsótól. Ez vajon miért van? El tud a szervezet szokni a zöldségektől? Ha igen, akkor valahogy vissza lehet szoktatni rá?
Meg így utólag fel is merült bennem a kérdés, hogy szerintetek érdemes áttérnem az "egészséges" étrendre? Eddig semmi problémám nem volt. Sokan mondták, hogy zöldségek nélkül a szervezetem nem jut elegendő vitaminhoz és folyton beteg leszek. Ennek ellenére évente kb. egyszer szokott folyni az orrom meg fájni a torkom kb. 1 hétig és ennyi. De volt hogy 4-5 éven keresztül teljesen egészséges voltam.
Igen, el lehet tőle szokni és nem kis idő visszaszokni, mert át kell alakulnia a bélflórádnak. A növényeket legfeljebb csak nyomokban fogyasztóknál tipikusan ez van, amit leírtál, amikor újra esznek zöldséget, nem megy egy ideig, de aztán újra megjelennek s elszaporodnak a megfelelő bélbaktériumok...
Legjobb tudomásom szerint (nagyon sok cikkbe és tapasztalatba belefutottam már s tudom is, hogy az emberi szervezet milyen ügyes, ha meg is vannak a korlátai) lehet egészségesen élni növények nélkül, ugyebár voltak is népcsoportok, akik így élték életüket s ez nem genetika, mert aki hozzájuk hasonlóan élt egy évig, annak se lett kutya baja se, hiába nem szedett semmit. Persze megvannak a feltételei, mert a szükséges tápanyagokat azért be kell vinni.
Azt neked kell eldöntened, milyen táplálkozást kövess s megtapasztalni, mi a jó neked. Nagyon extrém étrend az, ami szinte kizárólag húsra alapoz, ennél sokkal szolidabbnál is idiótának néz a világ jelentős része... Én utánaolvasnék a helyedben, mi merre, a szervezeted, úgy látszik, egész elvolt eddigi táplálkozásodon s mivel nagyon sokáig csináltad, már ki kellett volna bukniuk a hiányoknak. Akármilyen is a genetikád, ami kell, az kell, a semmiből nem tudsz esszenciális tápanyagokat csinálni, sőt, másból sem, azokat meg kell enned. Bár az étrend s általában az életmód egy kicsit befolyásolja, mi és mennyi is kell neked, bizonyos étrendek megkavarják ezeket a dolgokat s más mennyiségű C-vitamin kell meg ilyenek.
Kellene zöldségeket is enned. De amit olvasol az egészséges táplálkozásról, azok lényegében csak reklámok, és semmiközük az egészséges étrendhez. Sőt! Időnként változik is, hogy mi az egészséges, mi nem. Ami ma egészséges, az holnap méreg és fordítva.
Ha eddig nem voltál beteg, ne változtass lényegesen az étkezési szokásaidon.
Nagymamám 90 évesen halt meg. Semmilyen gyógyszert nem szedett, orvosnál utoljára 30 éves korában volt. Ellátta a háztartását, még varrt is az unokáknak. Mindig azt mondta, hogy az orvos talál valamilyen betegséget mindig, mert másképp nem tartanák jó orvosnak. Az ember maga jöjjön rá, hogy mi jó neki és mi nem. Akkor nem kell orvosság.
Nem értem, hogy miért csak a zöldségfogyasztással jössz. A zöldség csak 1 élelmiszercsoport a 7-ből amit a vegánok fogyasztanak.
Én jó ha havonta 1x eszek főzeléket..
Köszönöm a válaszokat!
#3: Szerintem valahogy elkerülte a figyelmedet az első sor amit írtam: "Bár nem épp a vegetarianizmussal kapcsolatos a kérdésem, de talán ide illeszkedik a legjobban."
Elöször is, ha eddig nem ettél zöldségeket, akkor kezdetben csak keveset egyél egyszerre, emellett olyanokat, amik nem túl rostosak - ami a borsóról, paprikáról, paradicsomról nem mondható- , pl sárgarépa, cukkini, cékla, viszont a hüvelyeseket meg a káposztarokonokat egyelöre kerüld.
Emellett feltétlen vágd apróra és párold puhára, akkor könnyebben megszokja a szervezeted ezeket is - és csak fokozatosan állj át zöldségek fogyasztására is. (Ugyanúgy, ahogy a babáknál az új ételek bevezetése szokásos)
De ha így is bajod van, akkor nem feltétlen kell eröltetni!
Javaslom, hogy készíts egy kis adag friss salátát. Azzal jársz a legjobban, mert nem szétfőzött zöldséget fogyasztasz, és még sosem hallottam hogy valakit meghajtott volna. A hús mellé készíts saláta levélből, koktél paradicsomból, ubiból. Vágd apróra, rá öntet és szokj hozzá, hogy a hús mellé eszed.
Ha meg van, jöhet a párolt zöldség,szintén hús mellé.
Egy idő után automatikusan hozzá lehet szokni, hogy párolod a brokkolit vagy szeleteled a friss ubit a hús mellé és igényelni fogod. Ha szendvicset csinálsz,mindig legyen benne egy saláta levél vagy egy-két karika paprika vagy paradicsom, idényében friss retek stb. Készíts néha sima zöldséglevest és turmixold össze, akkor könnyebb emészteni. Kis lépésekben haladj. Ha a gabonákat is lassan teljes kiőrlésűre váltod akkor egy idő után elég rostot fogsz fogyasztani és vitamint is többet viszel be. A főzelék nem valami egészséges kaja, főleg ha liszttel, tejtermékkel habarsz stb.
mindenképp vigyél be zöldséget hús mellé, mert ha tényleg húst eszel hússal, és ilyen szinten hanyagolod a rostot, akkor kikövezett út vezet a vastag- és végbélrák felé.
Magyar dietetikusok országos szövetsége oldalán találsz infókat (MDOSZ)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!