Vegetáriánus szeretnék lenni! Hogyan kezdjem? Van tippetek?
Hát azért ez nem ilyen egyszerű, ahogy az első és második írta.
Nincs olyan növény, amiben egyszerre tartalmaznak minden aminosavat. Húsokban viszont ez megvan.
Szóval, ha nem akarsz húst enni, akkor nagyon meg kell tervezni az étrendet, hogy minden esszenciális aminosavhoz hozzájusson a szervezeted.
Ahhoz elég komoly ismeretek kellenek, hogy össze tudd állítani az étrendet úgy, hogy olyan módon válogatod össze a növényeket, hogy minden aminosavhoz hozzájuss.
Szóval csak okosan, ha kell kérj segítséget orvostól vagy dietetikustól.
3as az a tipikus a vegák csak füvet esznek ember.
Ne egyél húst ennyi. Ha nem mekis kaján élsz hanem normálisan eszel akkor semmi hiányod nem lesz. Arra figyelj oda hogy változatosan étkezz és semmi baj nem lesz. Írhatsz ha van valami kérdésed még itt nem akarom megvitatni mert mindjárt jönnek "a húson kívül más nem kaja" emberek.
4: egyáltalán nem gondolom, hogy füvet esznek.
De a fehérje egy alapvető tápanyag, ami szükséges. És ezt hús nélkül nehezebb "teljesíteni" és nagy odafigyelést igényel. Nem olyan egyszerű, hogy nem eszem húst. Meg kell tervezni, hogy mit fog helyette.
És egy szóval sem írtam, hogy csak húst lehetne enni.
Normálisan adtam tanácsot. Nemcsak semmitmondóan annyit írtam, hogy ne egyél húst és kész.
6: Azért a ne egyél húst kijelentésnél bonyolultabb a vegaság. :)
Van olyan ismerősöm, aki szerint ő egészséges, mert vega, nem eszik húst, de rengeteg sütit és tésztát és néha zöldséget. Gondolhatod, milyen egészséges lehet. Látható túlsúlya van, nem is kicsi. Egy másik ismerősöm olyan sovány, mint egy beteg agárkutya. Ő eszik sok zöldséget is, de nem sokfélét.
Egyébként meg az tény, hogy egy olyan zöldség sincs, amiben minden aminosav meg van. Szóval igenis kell sakkozni velük, hogy mindegyikhez hozzájuss.
Nyilván ha valaki eleve nagyon sokfélét eszik, akkor ez meg van oldva. De sokan sok mindent nem szeretnek, ezért azt nem is eszik, aztán lehet, hogy pont azokra is szükségük lenne.
Nekem is van még most a negyvenhez is közel olyan zöldségféle, amit most ettem először életemben :)
E kérdéshez új hozzászólóként jelzem, hogy fehérjékből relatíve és arányában nagyon kevés kell az emberi szervezetnek, a gyermekeket is beleértve. Nagyobb mennyiségben ártalmas. Épp így a húsevés, többek között emiatt ártalmas.
A fehérjemániára épül a húsipari biznisz, mivel az adja a legtöbb profitot, ezért hazudnak (ill. mondanak féligazságokat) az összetevőkről a hivatalos forrásokban (akárcsak a vitaminszükséglet arányszámairól, stb).
Amúgy komplettálni valóban nem árt, már ha van elég pénze az embernek. Ettől függetlenül husisan étkezni legalább annyi pénz, mint ha egy kis spórolással komplettált vegi kaját fogyaszt az ember.
"Nem olyan egyszerű, hogy nem eszem húst. Meg kell tervezni, hogy mit fog helyette."
Evvel viszont egyet értek.
A kérdezőre közvetlenül reagálok most. Pár alapvető gondolat az átállásról: van, akit megvisel, van, akit nem. Ne ijesszen el téged, ha pár napig rossz érzed magad, ugyanis amikor az ember leáll a húsról, elkezdenek felszabadulni a korábbi húsevésből felhalmozódott méreganyagok. van, aki meg se érzi átálláskor, de van, aki igen. Egy hétnél tovább nem szokott kellemetlen közérzetet okozni, inkább csak pár napig, már akinél egyáltalán.
A növények nyers bevitelére nagyon ügyelj lehetőleg minden nap. Van, aki csak nyers növényi koszton él, én egyébként nem. Persze aki gabonát is fogyaszt, jó esetben megfőzi ,lehetőleg puhára. Számos gabona több órás beáztatással főzhető meg rendesen, de ezt biztos tudod.
Én főzök is magamra évtizedek óta, meg nyers gyümölcsöket és zöldségeket is fogyasztok.
(Én sajnos édességeket is, ebben nem mutatok jó példát, de én se vagyok tökéletes.)
Ami még fontos, sajnos egyelőre kevesen vannak képben a következőről. Általában csak délelőtt érdemes gyümölcsöt fogyasztani, az alábbi biokémiai folyamatok miatt praktikus, azok miatt ugyanis a napi ciklus első részeként kivitelezhető praktikusan a nyers gyümölcs fogyasztása úgy, hogy ne legyen gond:
mivel a gyümölcs savas, azonban a természet által tökéletes arányban összeállított, ezért ha kizárólag önmagában, és üres gyomorra, nyersen fogyasztja az ember (a gyermekeket is beleértve), akkor a savas kémhatása lúgossá alakul.
Ez azért fontos, mert bármi, ami savas marad, erjed, és az egészségtelen. (Persze az arányok is számítanak, na, ami kis gond, van, ami nagyobb gond.)
Na most, ha a fenti módon jársz el, tehát lúgossá alakul 1-2 óra alatt a gyümi a pocakodban. :) Ezáltal különösebb erjedés nélkül, maradéktalanul hasznosulni tud a nyers gyümi anyaga.
A nyers gyümölcs tartózkodik a gyomorban a legkevesebb ideig, a táplálékok közül. Ha délelőtt fogyasztod, ezáltal a legelkerülhetőbb, hogy bármi mással keveredjen.
Bár sajnos néhány fajta gyümölcs önmagában is megerjed, de szinte csak olyan, ami nem helyi jellegzetesség (nekünk pl a narancs), ami nem jelenti azt, h mintha minden egzotikus gyümi erjedne magában fogyasztva, valamint pl ami zöldségből lett nemesítve pl (görög)dinnye. Ilyen esetben egész egyszerűen negyed/fél kávéskanálnyi erjedésgátló fűszerrel fogyaszd a gyümit, beveheted gyümi előtt is. Erre való kiváló fűszer pl a kurkuma por, és a gyömbér por. Ezeket tasakban a legtöbb élelmiszerboltban olcsón megvásárolhatod, hónapokig elegendő egy tasak, általában. (De kisgyermeknek lehetőleg NE adj ezekből.)
Eleinte furi az íze az ilyen fűszernek, ráadásul mindenképp nyállal elkeverve javaslom, higítás NÉLKÜL! Tehát szárazon a port a nyelvedre teszed, nyállal jól elkevered legalább fél percen át, majd lenyeled. A gyomorégést (savasság) is megszünteti, de jobb a megelőzés, nemde? ;)
A legtöbb gyümi már 1-2 óra alatt távozik as gyomorból, ha betartod a fenti javaslatomat. Addig SEMMI MÁST NE fogyassz, folyadékot se, vizet se!
Vizet előtte javaslok inni, pl ébredéskor. A víz 20-30 perc alatt távozik a gyomorból, azt is meg kell várni. Ja, és tehát a vizet SE keverd semmivel! A levesek ezért nem optimálisak...
Főtt gabona oké, abban relatíve kevés a víz, és egyenletesen szívja fel a gabona ,enélkül emészthetetlen volna a gabona. De vizet, folyadékokat lehetőleg magukban fogyassz, akárcsak gyümi, és üres gyomorra! A víz higít, szintén rothaszt! Kivéve ha üres gyomorra , magában iszod. Akára nyers gyümi esete.
Gyümölcsöt minden nap fogyasztok nyersen. Ha néha EMELLETT főttet is, akkor azt pusztán csak élvezeti cikként, mert nem igazán egészséges a hőkezelt gyümi. Zöldséget lehet párolni esetleg, vagy savanyítani, de persze az is nyersen a legjobb.
Ezen felül kísérletezd ki ,kérdező, mely gyümölcsökre nem bírsz ráállni a fenti módszeremmel, mert akkor az nem a te szervezetednek való gyümi akkor se, ha hőkezelnéd. Épp így zöldségeket is egyenként kísérletezd ki, neked személy szerint mi emészthető.
Nyers zöldséget lehet és kell is mással együtt fogyasztani. A gabonák egy része nem túl rostos, de nyers zöldséggel együtt fogyaszthatóak, és utóbbiban van elég rost/ballaszt, ami segíti az emésztést.
Csak a legfontosabbakról írtam, melyek az egészséges táplálkozás alapjai, akár vegi valaki, akár nem vegi.
A vegiséghez meg minimálisan elég figyelni, hogy változatosan étkezz, főleg kisgyermekeknek kell változatosan.
A fenti alapszabályokon kívül a vegetáriánus-specifikus, olyan nem igazán tudnék kiemelni.
Nem eszel vágóhídi termékeket, ennyi a lényeg. :)
Ja igen, vágóhídi termékek... ügyelj a készételekre, pl tejfölben lehet zselatin, eleve a zselatin általában csontvelőből készül, tehát leölt állatból, ezért kerülendő. De pl ami pektinnel készülő állományjavító, avval alapvetően nincs gond, minimális anya, gyümölcsből, bár ugye a bolti készétel inkább csak élvezeti cikk, de hát, mondom, én se vagyok tökéletes, én is szoktam a nyers étkezésem MELLETT bolti cuccokkal "élvezkedni". xD Répával viszont sose. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!