Hogyan, és mennyi idő alatt tértetek át a vegán életmódra?
Én még nem tértem át teljesen, de rajta vagyok.
A tej elhagyásával kezdtem, az volt a legegyszerűbb. Mandulatejet, mogyorótejet iszom helyette, iszonyatosan finom. A kávémba a tejhabot nagyobb zsírtartalmú vaníliás szójatejből készítem (alpro) - ez olyan mint a valódi vaníliás tej :)
Ezután az egyéb tejtermékeket hagytam el: tejföl, joghurt, puding, tejszín, tejszínhab. Szerencsére ezekből is remek növényi alternatívák léteznek.
Amit még nem bírtam elhagyni: sajt, vaj és tojás. A tojás persze helyettesíthetetlen, arról le kell mondanom. De a sajtra és a vajra még keresem az alternatívákat. Ez lesz a következő lépés :)
Szia!
Ha egészséges vegetáriánus étrenden vagy, akkor elég hasonló lesz a leendő vegán étrended hozzá. Van néhány dolog, amire azonban szükséges odafigyelni: Az egyik ilyen a B12. Ezt nem lehet eléggé hangsúlyozni: Vegán étrenden mindenképpen szükséges a B12 pótlása megbízható forrásból. Vegán dietetikusok által az ajánlott mennyiség általában napi 25-100 mcg cyanocobalamin nyelv alatti vagy rágótabletta formájában, vagy heti kétszeri 1000 mcg cyanocobalamin nyelv alatti vagy rágótabletta formájában. Lehet különböző dúsított ételekből is bevinni a napi szükséges mennyiséget, de ez nehézkes és nem feltétlenül megbízható módja a B12 bevitelnek. Érdemes emellett még tudni, hogy bizonyos embereknél nem termelődik megfelelő mennyiségű intrinzikus faktor a B12 felszívásához (ennek semmi köze a vegán életmódhoz), így ha kiegészítés mellett is hiánytüneteket tapasztalnál, szükséged lehet intramuszkuláris B12 injekcióra; általában ez hydroxocobalamint szokott tartalmazni, esetlegesen methylcobalamint (egyébként ez a legmegbízhatóbb módszer B12 pótlására, így ha nem tartod kellemetlennek az injekciókat, kérheted az orvosodtól).
Emellett érdemes figyelni a D-vitamin szintedre, tartózkodj eleget a napon vagy ha ez nem megoldás, szedj D-vitamin kiegészítőt (természetesen téli hónapokban a napon tartózkodás nem megfelelő). Fehérjebevitelt egyszerűen tudod fedezni hüvelyesekből (főként babfajtákból) és szójatermékekből. Kalciumbevitel az amit még itt külön megemlítenék, ezt tejtermékek hiányában pl. sötétzöld leveles zöldségekből lehet bevinni (esetleg kalciummal dúsított növényi tejekből). Gyakori tévhit, hogy vegánoknak kevesebb kalciumot kell bevinni mint húsevőknek: Ezt nem támasztják alá tanulmányok. Az amerikai RDA kalciumra 1000 mg/nap 50 év alatt és 1200 mg/nap 50 év felett, érdemes ezt vegánoknak is tartani (összességében érdemes 1400 mg alatt tartani a bevitelt).
(Jack Norris R.D. "Vegan for Life" című könyve az egyik legjobb összefoglalás a témáról, szerintem mindenkinek érdemes elolvasni aki vegán életmódot akar folytatni.)
Szia!
Ezt írod:"a hús elhagyása is nagy tervezést igényelt, hogy minden szükséges tápanyagot maradéktalanul a szervezetembe tudjak juttatni"
Kifejtenéd ezt egy picit bővebben ?
A hús vitamintartalma minimális, 0 antioxidánst, 0 élelmi rostot, minimális ásványi anyagot tartalmaz.
A B-12 vitamin ugye eleve nem volt kérdéses, hiszen vegetáriánusként tojást és tejet is fogyasztasz.
Akkor mégis mi volt az, ami nagy tervezést igényelt?
A kérdésre válaszolva: Egyik napról a másikra lettem vegán és mivel etikai okokból csináltam és mindez a szeléssávú internet elterjedése előtt történt, semmit nem terveztem tudatosan táplálkozásügyileg.
b12 vitamint is csak 7 év vegánság után keztem el szedni, miután kicsit jobban utánanéztem a dolgoknak, mert amúgy semmilyen erre utaló hiánytünet nem jelentkezett.
Tanácsok: minimális feldolgozott élelmiszer (fehér liszt, rostmentes gyümölcsitalok stb)
minimális növényi olaj,só és cukor fogyasztás.
A legfontosabb: egyél annyi teljes növényi ételt( gyümölcsök,zöldségek,olajos magvak/diófélék, teljes kiőrlésű gabonatermékek,hüvelyesek,gombák) amennyi csak beléd fér.
Hajrá!
Köszönöm a válaszokat!
Anyagcsere zavarokkal küzdök, ezért a szénhidrátot és a fehérjét tekintve is gyakran szükségem volt speciális kiegészítőkre még vegyes étrend mellett is. Egy növényi alapú étrend pedig arányaiban kevesebb fehérjét és energiát tartalmaz, ezért volt problémás. Nem lehetetlen, de komoly matekozást igényelt az aminosav profil összeállítása és a biológiai érték számolgatása. A tejtermékek/tojás elhagyásával pedig ismét felborul ez a rendszer.
B12-t és D-vitamint mindenképpen fogok szedni. A kalciummal nem lesz probléma, rengeteg mákot eszem, a tejet is máktejjel kezdtem el helyettesíteni.
Áh értem :/
Fura dolog ez, én magamon azt tapasztalom, hogy minél kevesebb fehérjét eszek, annál jobban érzem magam.
D- vitamint szerintem nyáron felesleges szedni elvégre napfény vitaminról van szó :P Ártani persze nem fog.
Jah, még annyi, hogy ha teheted, D2 vitamint vegyél, mert a D3 vitamin juh gyapjúból készül legtöbb esetben.
Szia! Én egyik nap úgy döntöttem, hogy mostantól nem eszem húst. Semmilyen külső hatás nem volt, akkor még dokumentumot sem láttam. Elkezdtem keresni az interneten, de a legtöbb helyen a vegán életmód jött fel. Úgy voltam vele, hogy áá én soha nem tudnék vegán lenni ( igen tipikus :) ) Aztán egyik nap úgy keltem fel, hogy akkor mostantól vegán leszek. A tojásról volt a legnehezebb lemondanom, a váltás előtt azért még egy két reggel ettem rántottát.
Lényeg, hogy az a furcsa, hogy én az átváltás után néztem meg olyan dokumentumokat, amelyek bemutatják, hogy milyen is pl a tejipari gazdálkodás. Ez engem teljesen sokkolt és eszembe sem jutna már tejterméket innom/ennem.
Ha neked viszont ennek ellenére is még nehézséget okoz lemondani a tejtermékekről, akkor ajánlom, hogy lépj be facebookon is vegán csoportokba és rengeteg ötletet meríthetsz, hogy mit is csinálj, hogyan. :) Nézz dokumentumokat, ezek egy plusz lökést tudnak adni. Ajánlom Gary Yourofsky-A legjobb beszéd, amit valaha hallottál- videóját. Rengeteg érdekes információ van benne, még azoknak is, akik már vegánok. :) Ezenkívül még én youtube-on szoktam vloggereket nézni. :) A leges leglényegesebb dolog az átváltásban és utána is, hogy az ember tanítsa és fejlessze magát! :)
Kívánom, hogy tapasztald meg, milyen sok pozitív hatással is fog járni, hogyha elhagysz minden állati eredetű terméket !!! Sok sikert hozzá !!! :) :)
A youtubeon láttam magyar és külföldi vegán aktivisták elõadását és azok hatására lettem vegán. Illetve Facebookon csatlakoztam a Vegan in Hungary csoportba valamint követem a Vegán Állatvédelem és ZöldElla oldalát. ;) Olvass sokat a témában.
Minden szükséges dolgot be tudsz vinni megfelelõ mennyiségben a növényekböl. Egyedül azt ajánlom, hogy szedj B12 vitamin tablettát. Minden nap fogyassz zöldséget, gyümit, ezekbõl megvan a szénhidrát . Tökéletes zsirforrás az avokádó és az olajos magvak. Valamint a kalciumot is olajos magvakból illetve zöldekböl tudod fedezni. A fehérjékrõl annyit, hogy gabona-hüvelyes kombó komplett fehérjét ad. Pl. babkrémes kenyér, zöldborsó rizzsel, lencsefõzi piritossal, csicseriborsós golyók tésztával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!