Az igaz h. a vegák gyengébbek mint a eszik rendesen húst?
Sokszor mondják h. "Betonozni nem vinném" elfújja a szél stb
vagy ez teljesen alaptalan?
alaptalan. Kőbán Rita gyenge pl? de ismerek vegetáriánus taekwondóst is, aki megcsinálta az Iron Mant.
ezt nézd meg. valamint előre szólok a fújogóknak, hogy görgessenek le, nem csak motorosok vannak...kajakos, triatlanos, testépítő, biciklis, futó, teniszező, fitness modell.
Az alapvető testalkat a genetikától függ. A bevitt táplálék esetében meg nem mindegy, hogy mit, mennyit, és milyen sűrűn eszel.
Vegaként is lehet egészségtelenül, zacskóslevesen, sültkrumplin és péksütin élni...pusztán az, hogy valaki vega, még nem mond el sokat az egészségügyi állapotáról.
A kérdésre a válasz az, hogy többnyire igaz. A vegetáriánus ember (vegyük a teljesen vegát, aki semmi állatit nem eszik), csak növényekből (értsd: zöldség, gyümölcs, gyökerek, magok) tudja befedezni a fehérjeszükségletét. A fehérjék a szervezet legalapvetőbb építőanyagai közé tartoznak, ilyenek pl. az izmok, amelyek a tested 40-50%-át alkotják. A probléma az, hogy a növények a szóját leszámítva NEM minősülnek az emberi szervezet számára komplex, azaz teljes értékű fehérjének. Ezek önmagukban csak az állati eredetű élelmiszerek: a hús, tej, tejtermékek és a tojás. A növényi fehérjék nem feltétlenül rosszak (mert sok könnyen emésztődik, sok növény dugig van fehérjével), csak a szóját leszámítva mindig hiányzik belőlük legalább 1 aminosav, amely nélkül a többi aminosav nem képes normálisan beépülni. Tipikusan ezért lesznek "gyengébbek" és erőtlenebbek a teljesen vegetáriánusok, mert a szervezetük a legfontosabb építőkövéből hiányt szenved. Ez alól vannak persze kivételek. A legtipikusabb példa a barna rizs és a lencse. A lencsének a húsnál magasabb a fehérjetartalma, de nem teljes értékű, mivel az egyik limitáló aminosav hiányzik belőle, a methionin (és a cisztein is, a másik kén alapú). Ezért ha önmagában csak lencsét eszel, a szervezeted egy aminosav elégtelen mennyisége miatt nem tudja a többi aminosavat megfelelően beépíteni. A barna rizsben éppen a lysin az alacsony (ami a lencsében sok van), és a methionin és a cisztein a magas, ezért ha a kettőt együtt fogyasztod, teljes értékű fehérjévé válnak. Tehát meg lehet oldani elvben csak növényekkel a fehérjebevitelt, ha valaki pontosan tudja (kiszámolja) mit mixeljen össze mivel, hogy a szervezete minden aminosavhoz hozzájusson. A vega életmód azonban, mivel így is elsősorban (vagy kizárólag) növényekre épül, ezért a következő tényekkel kell szembesülnie: vashiány (mert a növényi vas nagyon rosszul hasznosul az ember számára), b12 hiány (ami semmilyen növényben nincs meg, csak a húsban és a tojásban), a magas rostbevitel miatt pedig csökkent ásványi anyag és fehérje hasznosulás (aki csak növényt eszik akár 2-3x annyi rostot is elfogyaszt, amelyet az emésztőrendszerünk még tolerálni tud).
természetesen ma már megfelelő táplálkozási ismeretek birtokában nem kell egy vegának sem alultápláltnak, gyengének lennie, de én azt tapasztalatom a vegák elenyésző hányada táplálkozik tudományos tényeket alapul véve.
"vegák elenyésző hányada táplálkozik tudományos tényeket alapul véve. "
miért, szerinted aki eszik húst, annak hány százaléka táplálkozik tudományos tényeket alapul véve? ha rántott hús és sült krumpli a napi kajája, akkor már jól kajál? erre allergiás vagyok, hogy "ha nem eszel húst, nem eszel változatosan", miért, ha eszik, az miért jelenti, hogy automatikusan változatosan kajál? csak húsból sose fog bevinni minden tápanyagot.
ma 18:40 nagyon tévesen mondod.
Aki teljesen vegetáriánus, az a vegetáriánus :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!