A vegánok belegondolnak néha abba, hogy a növénytermesztéshez sokszor állatok élőhelyeit kell elvenni, feldúlni?
"Egyébként sztem azért is elhibázott ez az egész itt Magyarországon, mert itt Magyarországon kevés ember eszik mindennap húst"
Ez egész egyszerűen nem igaz. Sertést és baromfit nagyon is sokat esznek a magyarok. Míg például a németeknél az elmúlt 10-20 évben elég sokat csökkent a húsfogyasztás, nálunk kb. megmaradt a 15 évvel ezelőtti szinten, sőt még nőtt is valamicskét a 2010-es évek közepére/végére:
És ez általában nem szójával dúsított felvágott vagy parizer, hanem ténylegesen hús.
"Első körben az amcsikat kéne megtéríteni, hiszen ők fogyasztják a sok marhahúst. Illetve a repülőutakat is náluk kéne elsőként korlátozni."
Csakhogy a szárnyas- ill. sertéshús termelése is sok termőföldet igényel a takarmánynövények termesztése miatt, még ha nem is akkora mennyiséget, mint egységnyi marhahús.
Tehát ne mismásoljuk, a magyarok tehetnének sokkal többet, de valahogy kényelmesebb másokra hivatkozni.
Lehet h a németek kevesebb húst esznek (cserébe mondjuk néhány dízelautójuk miatt kihal pár jegesmedve) , de azért a 60 kg/fő/év nagyon kevés mennyiség.
Ha leszámolod napra, ez csak 0,16kg, ennyi szalámi van a pizzán kb és akkor azt még nem is nevezzük húsos ételnek :D
A szárnyas meg milyen termőföldet igényel? Dédnagyanyámék kertjében elkapirgált annyi tyúk, amennyi nekik meg a közvetlen szomszédságnak kellett. Termőföldről nem is álmodoztak akkoriban.
A disznó elhiszem h már rosszabb, ezért a disznó helyett a csirkét kéne előnyben részesíteni. Meg a halat.
Azért arra őszintén kiváncsi lennék hogy mi okozza a nagyobb lábnyomot, a háztáji csirke vagy az ideszállított banán.
Egyébként sztem is tehetnének többet a magyarok, csak éppen a jó oldalán kéne megfogni a dolgokat. Pl. a vegánság hirdetése helyett inkább a fenntartható módon tenyésztett, "tanyasi" stb csirkéket kéne tolni. És ahelyett hogy egy olyan iparágat tolunk ami jelenleg is brutál luxusprofittal üzemel (nézz meg bármilyen vegán éttermet, élelmiszert, akkora rajta a haszonkulcs, hogy abból visszatelepíthetnék a fél állatvilágot), inkább az ésszerűségre kéne törekedni és a fenntartható húsipart akár államilag vagy közösségi módon finanszírozni.
Így van, 22-es, nincsen olyan, hogy vegán ipar.
Amit itt Mo.-n látni lehet, hogy Budapesten és utóbbi 2 évben már vidéki nagyvárosokban is vannak túlárazott, elsősorban külföldiekre célzott vegán éttermek, az még messze nem vegán ipar.
Ezenkívül van kb. 5-8 nagyobb olyan magyar élelmiszeripari cég, ami elsősorban vegán feldolgozott termékeket gyárt (növényi virslik, grillkolbászok stb.), ezek nagyobbik része szintén erősen túlárazott.
Aztán még mindig nagyon sok vegán alapanyagot meg lehet venni igen olcsón, tehát nem szükséges elmenni a drága vegán étterembe vagy megvenni a drága vegán húspótlót/grillkolbászt/hamburgerfasírtot, helyette lehet otthon is kajákat készíteni vagy még mindig olcsóbban vegán futárszolgálatoktól (nem a 2 jól ismert kiszállítási platformon, hiszen az ott szereplő vegán éttermek/szolgáltatók is túlárazottak), saját honlapjukon rendelni.
Vagy meg lehet venni a szejtánt, tofut, tempeh-t, babot, lencsét és otthon olcsón készíteni vegán húspótlókat ill. hamburgerfasírtot.
A fenntartható húsipar tkp. fából vaskarika. Az 1970-es évek óta már nálunk is egy olyan lerabló ágazatról van szó, aminek a fenntartása irgalmatlan mennyiségű termőföldet, vegyszert, állatgyógyszert satöbbit igényel, és ami feneketlen gömböcként szívja el az erőforrásokat.
Igaz, hogy ennek a legnegatívabb formája a szarvasmarhatenyésztés, hiszen ez igényli a legtöbb takarmányt és így földterületet, de mint írtam, a sertés- és baromfitartás sincs olyan nagyon lemaradva tőle.
Tehát ehelyett egyre inkább át kellene állni minél nagyobb részben növényi kosztra, ez az állatoknak is jót tenne, az egészségünknek is (civilizációs és időskori betegségek visszaszorulása!), és még gazdaságilag is sokkal fenntarthatóbb volna, hiszen kisebb földterületen tudnánk adott népességnek megtermelni a kaját, illetve kevesebb vegyszert kellene összességében használni.
Államilag pedig ne finanszírozzunk semmit, ez amolyan kommunista berögződés. Tessék megtanulni, hogy valami vagy képes eltartani magát a piacon vagy csődbe megy.
Ezért is tartom hibásnak az állattartáshoz folyósított igen magas EU-s szubvenciókat...
"Államilag pedig ne finanszírozzunk semmit, ez amolyan kommunista berögződés. Tessék megtanulni, hogy valami vagy képes eltartani magát a piacon vagy csődbe megy."
Mondjuk akkor a vegánság mint olyan, az elsők között menne csődbe... Nem véletlenül a húsiparra koncentrál a legtöbb ország már a középkor óta. Annak ellenére hogy sok termőföldet használ és kizsákmányol, messze ez a legolcsóbb formája a tápanyagbevitelnek.
A szabadpiac eredménye a kizsákmányolás és az állattartás. A vegánokkal pont ez a baj, hogy képtelenek nagy dolgokban gondolkodni, és átlátni a dolgok miértjét. Azt hiszik hogy pár influencer kihirdeti hogy ne egyél húst, és majd sok milliárd ember hirtelen áttér a növényevésre, olyan országokban ahol egyébként a termőföld ezt lehetővé se teszi... Ha vadkapitalizmust akarsz akkor ne csodálkozz hogy szegény állatokat (meg úgy az állatokon kívül kb mindent, pl. termőföldet, embereket) kizsákmányolják...
26: hajrá, akkor termessz Mongóliában ilyen növényeket...
Mi itt a kis európai fellegvárunkban nagyon tudjuk hogy mi kell a világnak. Hiszen repülővel idehozatjuk a banánt meg az avokádót. Amitől ugyanúgy kihalnak a jegesmedvék, még csak meg se kell ennünk őket.
"húsiparra koncentrál a legtöbb ország már a középkor óta"
Pontosan melyik országoknak volt húsIPARA a középkorban? :DD
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!