A vegán táplálkozással összeférhető a mesterséges mű hús?
Állítólag már léteznek olyan állati húsok amit "Petri csészében" tenyésztettek. Ugye ez nem jár az állat kihasználásával, bántásával, így értelemszerűen elméletileg ehet egy vegán ember
Szerintem ez személyfüggő lesz majd a távoli jövőben. Pár évig úgyse kell még ezen gondolkozni. :)
Amúgy szerintem beleférhetne, mert tényleg nem kell hozzá állat, de azt gondolom, hogy a legtöbb vegán nem fog élni ezzel a lehetőséggel, mert egyszerűen fölösleges.
„Ugye ez nem jár az állat kihasználásával, bántásával, így értelemszerűen elméletileg ehet egy vegán ember”
Gondolkodj már egy kicsit. Még ki sincs fejlesztve ez a „technológia”, és az eljárást is maga a szövetek regenerálódásához használták/használják, tehát sérülések kezelésére.
Ahhoz, hogy ezt a folyamatot egyáltalan elindítsák, kell egy minta alany, egy élő állat. Azt az állatot labori körülmények között kell, hogy tartsák, hogy nehogy fertőzött legyen. Na már most, ez nem egy legelőt jelent, sokkal inkább egy kis ketrecet, ahol épp hogy megfordulni tud. Másrészről, maga az eljárás, hogy az állat izomzatából vegyenek ki mintát, már nem hangzik túl jól. És az sem biztos, hogy annyi kell/elég. Továbbá ezek az állatok tele vannak nyomatva mindenféle droggal, hogy állapotuk szabályozva legyen, szükséges tápanyagaikat is gyakorta nem természetes eredetű anyagokból kapják, hanem valami komplexumot.
Meghallgattam az előadást, és vannak amúgy túlzások amit a prof állít... Már maga az sem túl hiteles, hogy a marhákat zöldségekkel etetik... Akkor nem ennyibe kerülne a mekis hambi sem...
Továbbá, az a petri csészés izomzat tenyészet is élő szöveteket tartalmaz, amit ellátnak mindenféle tápanyaggal (életben tartják az egységet, azaz az izmot). Tehát tulajdonképpen azok a sejtek a marhából, „élnek”, tehát „élőbb” húst vennél mint egy ledarált húspogácsával. Mivel tiszta izomzat, nincs benne zsírszövet sem más egyéb jóság, így nem tudná megint csak pótolni az igazi húst.
Ahhoz, hogy ezt sorozatgyártásba átültessék, még több energia, munkaerő, idő, terület és drog/vegyszer kellene, mint a jelenlegi marhatartáshoz, talán a káros végtermék/melléktermék szempontjából lenne előnyös, de ez sem biztos. Legalább is első körökben (egy jó 10 évig biztosan) egyáltalán nem lenne hasznos. Egy-két labornak talán megérné, mert az el tudná látni azt a vega kört, akinek lenne annyi pénze, hogy megfizesse az eljárási díjakat + hogy haszon is legyen belőle, de semmiképp sem globálisan.
Egyébként okosan elítélik a legtöbb ilyen vega/vegán/stb... mozgalom a GMO-t, de ez sem különb annál.
És itt rátérnék a hosszú távú mellékhatásokra: a mai agyon drogozott és vegyszerezett termékeknek már látszik a hatása→ egyre több ilyen-olyan érzékenység, immunrendszeri probléma, hormonális zavar, főképp a mostani gyerek populációban észrevehető ez a jelenség, ki tudja, hogy a laborban növekedett hús milyen elváltozásokhoz fog hozzájárulni.
Bár mindegy, a gyógyszeriparnak legalább mindig meglesz a betevő falatja, föleg az ilyen dolgok után.
Legalább 5-10 év kellene fogyasztói tesztelésekkel együtt, hogy valami kockázatot számba tudjanak venni, de tudjuk milyen az ipar: a pénz beszél.
Csak egy szemléltetés a labori állatartáshoz, de ez még nem is az extrémebb eset.
Valamennyire jártasabb vagyok a kutatói tevékenységben egy átlag személyhez képest, egy családtagom révén. Rengeteg kutatói intézménynek/vállalatnak van leányvállalata elmaradottabb országokban mint pl India, ahol szó szerint elvégzik a piszkos munkát, mivel az ottani szabályozások nem annyira szigorúak, mint Európán belül. És elmondom, hogy Magyarország közelebb áll Indiához- e tekintetben, mint pl. Angliához, ahol elég komolyan veszik az előírásokat. Szóval ezt sem árt szemelőtt tartani, és nem kell bedőlni a nyugatias „bio” meg „ártalmatlan” eljárást (harmless) híresztelő marketingnek.
Magyarán, vega mentalitással nézve nem lenne etikus ezt a fajta húst sem fogyasztania egy vega vagy állatvédő személynek. De ez a fránya kísértés, mi? :D
Persze a józanul gondolkodó 3-as lett a legjobban lepontozva..
Szerintem aki vegán, annak nincs szüksége a hús élményére sem, van egy csomó más fincsi kaja, amit ehetnek, pl a vegán hambik simán kenterbe vágnak pár húspogácsás tesót, tehát semmi jóból nem maradnak kim
3, engem érdekelne, ha bővebben mesélnél az ismerősödről és a saját tapasztalataidról a kutatói körökből, engem tényleg érdekel a laborhús téma.
Személy szerint a véleményeddel viszont egyáltalán nem értek egyet, ez az egyetlen lehetőség most arra, hogy a túlnépesedő emberiséget is meg tudjuk etetni állati fehérjével és az állatvilág is felszabaduljon a brutális kizsákmányolás alól. Nyilván sok fejlesztés, tesztelés kell, de nem gondolnám, hogy komolyabb eü kockázatai lennének, mint egy csomag antibiotiukumos csirkemellnek.
7-es nem az egyetlen.
Ott van például a rovarevés. Egészségesebb és gazdaságosabb mint a hús.
(Igen, én áttérnék egy ilyen étrendre, de még nem volt lehetőségem kipróbálni ebben a vírushelyzetben)
Igen, a laborhús, a rovarevés,a növényi étrend és ezek kombinációi mind alternativák, a rovarevés viszont ott tudna sikert aratni, ahol most is eszik (tulképpen lehet, hogy nekik nem is kellne sokat változtatni a fogyasztói szokásaikon...), de egy first world countryban, ahol többezeréves tradició a haszonállatok fogyasztása, ezt nem lehet véghez vinni. Hogy veszed rá őket, hogy megegyék a rovart ? Vagy : csináljukn rovarfarmokat és vonjuk ki belőlük a proteint, és mondjuk készitsünk belőle port ? Most is van állati és növényi proteinpor. A laborhús, a növényi étrend, a növényi protein is mind gazdaságosabbak, mint a hús és még csak nem is állatok, a rovar mégis élő állat. Úgy tudom, egy kisebb laborhús tenyészetből tonnányi húst tudnak ma már csinálni.
Szakmai vélemény tökre érdekelne.
9-es el kell gondolkodni azon, hogy a tradíciók fontosabbak-e mint a fenntarthatóság.
Mondjuk én nehezen képzelek el egy tarantula-paprikást, de a műhúshoz sem fűlik a fogam. Biztosan lesz egy túlnyomó többség, akik a műhúst sem fogadnák el alternatívaként...
És igazad van, most jutott eszembe, hogy a vegán életmód a rovarokra is vonatkozik (méhek). Ezzel nem számoltam (személyesen nekem kicsit érthetlen, hiszen ezen a szinten az érzelmek, érzések nem igazán léteznek)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!