Csirkepörköltnek alaplé, majd rá a csirke; sertéspörköltnél pedig kifehérjük a húst és saját levében fő pici vízzel. Ugye?
Ja.
csirkehús lekap és nem enged vizet, sertés enged vizet de ott sem árt alá rakni valamennyit.
Milyen alaplé?
Minden pörköltet így kell:
Zsíron hagymát pirítani, rá pirospaprikát, rá a húst, fehéredésig főzni, kicsi vízzel felönteni és készre főzni. Ne leve legyen, hanem csak szaftja. Só, bors kell bele.
De megfelelő hús is kell hozzá. Csirkéhez comb, farhát, szárnya, sertéshez lapocka vagy tarja. Marhához lábszár.
Pontosan jól irod kérdező, a disznóhús a dinsztelt , majd zsírjára visszasütött hagymára kerül, fehéredésig kevergetjük, majd fedő alatt hagyjuk a levét kiengedni.
ha ezt elfőtte, akkor pótoljuk vízzel. a pirospaprikát, fűszereket mi ekkor tesszük bele, és csak kevés szaftban főzzük tovább puhára. mindig pici vízzel pótolni.
Van akinek módjában áll alaplevet is használni (nekem is szokott lenni lefagyasztva is, pont felöntőlének használom)Ezt csontokból főzöm, és teszem el főzéshez.
16:08
Jó ez a recept, de ez már nem az igazi magyar pörkölt. A fűszerpaprika azért kerül bele a hús előtt, hogy pörkölődjön egy kicsit mielőtt a hús levet ereszt. A pörzs anyagoktól lesz igazán jó a pörkölt és attól, hogy ez után is csak szakaszosan pároljuk ami által a főzés és a sütés folyamata váltakozik.
Nincs szándékomban vitatkozni, de a pörzs anyagok nem a paprikától keletkeznek. A natúr húsnak kell pörkölődnie, a paprika ég a zsíron, és nem fog a hús pörkölődni, csak a paprika keseredni.
Ez az én véleményem, bocsi, ha eltér a tiedétől.
Jól van, köszi mindenkinek, akkor jól gondoltam :)
(és igen, alaplének a zsíros hagymás, paprikás levet nevezem :) )
Akkor sorjában.
1. Az alaplé nem egyenlő a dinsztelt hagymával.
2. A pörkölthúst nem főzzük, hanem pörköljük, ezért hívjuk pörköltnek, és nem főttnek. Tudom, hogy valószínűleg mindenki röviden akarta leírni a pörköltkészítés folyamatát, de sajnos röviden teljesen más, mint ha ki van fejtve. A pörköltnek attól lesz sűrű szaftja, ha folyamatosan elforraljuk a levét, és majdhogynem saját zsírjában/levében készül el a hús.Felönteni 2 deci vízzel, elforralni, felönteni, elforralni. Ettől lesz a szaft.
3. A paprikát nem pirítjuk, főleg nem képzünk vele pörzsanyagot, mert megkeseredik.
4. Minden pörköltet ugyanúgy kezdünk el: lepirítjuk a hagymát (esetleg tv paprikát) zsíron, majd a kívánt húst hozzáadjuk, körbepirítjuk, fűszerezzük, felöntjük,forraljuk,felöntjük, forraljuk, felöntjük, forraljuk megesszük. :)
Kb ugyanezt írtam, ha jól olvasom a tegnapi kommentemet, bár nem vagyok szakács,mint, te és nem tudom olyan szakszerűen kifejteni :DD Viszont koromnál fogva valószínűleg több pörköltet főztem, mint Te kedves Bumbi, de kor nem előny, csak állapot.
Édesanyám egy híres helyi( X város y vendéglő )volt nagyhírű főzőasszony, a pörköltje városszerte híres volt. Törzsvendégek tucatjai jártak a főztjéért a vendéglőbe.
Vagyis vannak gyökerek, ahonnét szerencsére volt mit felszívnom életem során.
Akkor még vendéglátóiparban végzett, képzett szakács, csak a konyhafőnök/séf volt, és csak az ő neve szerepelhetett az étlapon.De a pincéreket mindig megkérdezték a vendégek, hogy ki van műszakban a konyhán, természetesen anyukám felől érdeklődve.
Na mindegy, ez csak egy kis kitérő, egy kis kortörténet.
annak örülök, hogy alapjaiban egyezünk:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!