Alacsony glikémiás indexű reggelit szeretnék adni a családomnak. Tudtok ötletet adni, hogy mit együnk?
Kb. a nutellás kalácshoz vannak szokva, úgyhogy nehéz a dolgom. Nem tudom ezek közül melyik milyen GI, de ilyeneket ne javasoljatok, mert nem eszik meg:
tejbegríz, müzli és egyéb kásák, puffasztott rizs és egyéb diétás kaja, lekvárok, gyümölcsök (banán jöhet).
Ja, és általában édeset követelnek. Tudom, szinte már lehetetlent kérek, de hátha valakinek vannak tapasztalatai.
Sok táblázatot lehet találni a neten, ezeket érdemes átnézni. A glikémiás terhelés is fontos. Ez a táblázat mindkettőt tartalmazza: [link]
Trükk: fokozatos hozzászoktatás.
A felsoroltak közül egyik sem jó, így nem is baj, ha azokat nem eszik. Talán a banán a legrosszabb.
Édesség: ha csak lehet, ne édesítőszerrel készültet keres. Jó az ami szteviával vagy xilittel (más néven nyírfacukorral)lett édesítve. Egy kevés édesség elmegy, de csak evés után. Csokoládéból a magas kakaótartalmúak jöhetnek szóba. Ha inzulinus cukrosok, akkor mindent meg kell beszélni szakemberrel.
Ha csak egészségmegőrzés a cél akkor fokozatosság. Szeresség meg, nem jó erőltetni. Sok zöld zöldség legyen, az alapanyagok a lehető legalacsonyabb feldolgozottságú. Fehér lisztből készült dolgokat meg kerülni kell.
Nem betegek, viszont szerintem nem egészséges a nutellás kalács minden reggelre. Szerintem ezzel azért szinte mindenki egyetért. Nem kevés gyerek lesz cukorbeteg az ilyen szemetektől. Sajnos rászoktak, a párom is szereti, de le kéne építeni, mert szerintem ez túlzás. Az utóbbi időben már mondják is, ha megesznek reggel pár szelet ilyet, hogy fáj a hasuk tőle. Ha mást próbálok adni, netán szendvicset, attól fel vannak háborodva, hogy édeset akarnak.
Most azon filózok, hogy sütnék valamilyen muffint, kuglófot stb., de próbálnék valami egészséges (és nem túl barnalisztes) változatot kitalálni. Nem szeretném, ha cukorbetegek lennének. Vacsora után is az első kérdés, hogy szépen ettek-e, ehetnek-e édességet. Az oviban is folyton szülinapoznak, tortáznak tök gyakran. Anyósom is ad nekik édességet. Szóval szeretnék egy csak egy átlagosan egészséges táplálkozást kialakítani náluk, hogy ezt szokják meg.
3: Egyikkel sincs baj, csak éppen iszonyú sok cukorbeteg van. És sokan nem is tudják, hogy azok. Csak Magyarországon naponta 7 lábat kell amputálni kezeletlen cukor miatt. De csak bátran írjál még ilyeneket.
----
A rendszeres mozgás, a könnyű étrend senkinek nem árt meg. Rendszeres séta is már sokat javít az ember közérzetén. A zöldség, gyümölcs, olajos magvak, teljes kiőrlésű lisztből készült pékárú is hozzájárul az egészség megőrzéséhez.
Elsőhöz: bután írja, mert csak egy táblázat van ott. Illetve kettő, összeforrasztva.
A GI a glikémiás index, a GL a glikémiás terhelés.
Előbbi azt mutatja, hogy a szőlőcukorhoz képest milyen mértékben növeli meg a vércukorszintet. A szőlőcukor a 100%.
A glikémiás terhelés lényege pedig az, hogy az étel mennyire készteti inzulinkiválasztásra a bétasejteket.
Vannak élelmiszerek, amelyek kevéssé emelik meg a vércukorszintet, de feleslegesen sok inzulintermelést váltanak ki. S végső soron ezek is a bétasejtek kimerüléséhez vezethetnek.
túró összekevrve fahéjjal, mézzel, teljes kiőrlésű piritóssal
süss te különböző magvakból kalácsot, díszítheted is a tetejét dióval, mogyoróval, kandírozott narancshéjjal és tötlsd meg lekvárral (egy héten 1-2 belefér így nem kell lemondaniuk róla)
tojásos rántotta teljes kiőrlésű kenyérrel
főtt tojás, tk kenyér, retek/uborka
tojáskrém piritóssal, retekkel
körözötte kenyér kaliforniai paprikával
sonka, sajt, ubroka, kornspitz
főtt virsli mustárral, kenyérrel
banánturmix zabkeksszel
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!