Jókai bablevest szeretnék csinálni hogy magyaráznátok el egy kezdőnek mit hogyan kell? Bab csülök nincs beáztatva a receptek pedig elég bonyolultak. Légysziii valaki a férjemet akarom meglepni!
Abból ebéd már nem lesz, csak vacsora!
Ha nincs beáztatva a bab, akkor sincs gond, esetleg később készül el.
Tedd oda a babot és a csülköt annyi vízben ami ellepi dobj rá 1-2 babérlevelet, néhány szem borsot, egy kis fej hagymát, és kezdd főzni. Közben pucold meg a zöldségeket, ha félig megpuhult a bab, akkor dobd mellé a felkarikázott répát, és a csíkokra vágott petrezselymet.
Amikor már majdnem kész dobhatsz bele krumplit, és csipetkét (ha nem akarsz gyurmázni, akkor a házi tarhony a is megfelel bele). Ha minden megfőtt, akkor vedd ki a csülköt (ha előbb megpuhul akkor korábban vedd ki). Készíts fokhagymás rántást, és rántsd be vele a levest, majd dobd vissza bele a kicsontozott. felkockázott csülköt, és keverj el benne egy tejfölt.
A Jókai bableves annyiban különbözik a simától, hogy a végén tejföllel bekeverik.
Hát áztatás nélkül nehéz lesz, de nem lehetetlen. Ebédre szeretnéd? Mert délre ez már nem lesz kész, akkor hozzá se kezdj!
Mosd meg a babot és tedd fel főni. Alaposan mosd meg a húst is, azt is tedd fel főni. Én külön szoktam, mivel nem egyszerre puhul meg a kettő. Ezután vársz, vársz, vársz és ha vártál még, akkor megnézheted, hogy hogy áll a bab, ha félkész állapotban van, akkor hozzáteheted a zöldségeket (krumpli, fokhagyma, vöröshagyma, zöldség, répa) és tovább főzöd. Nézd meg a húst is, hogy meg van-e puhulva. Vigyázz mert a hús hamarabb megfő, mint a bab, így azt hamarabb el kell zárnod, vagy később feltenned főni(mivel azt mondtad kezdő vagy, ezért írtam, hogy rakd fel egyszerre, hogy ne a húsra kelljen várni). Ha a bab úgy áll, hogy éppen nincs még megfőve, akkor öntsd hozzá a húshoz és a levéhez. Ez fontos, hogy a hús levét nehogy kiöntsd, mert ott vannak benne a finom ízek. Ekkor megvárod, hogy felforrjon és ekkor készítesz bele rántást, ami annyit tesz, hogy zsírom felfuttatsz némi lisztet, habzásig, majd leveszed a tűzről és főszerpaprikát raksz hozzá, ezt úgy rakod a levesbe, hogy a rántáshoz kanalazol némi forró levet és kavargatod (hőkiegyenlítés) és ezt 3-4x megismétled, így nem lesz csomós a levesben a rántás. Ha ez megvan, akkor főzöd még egy kicsit és beleszaggatod a galuskát, ami nálam a nokedli tésztából készül.
Bocsi, hogy ilyen hosszúra sikerült, de ezt nem lehet röviden elmondani...
Sok sikert!
Helyesbítés: a forró rántást csakis hidegvízzel lehet csomómentesre keverni...
A hideg tejfölt,habarást szokás apránként a meleg étel levével elkeverni, az a hőkiegyenlítés.
Egy kisebb kézi habverő,mindkét esetben hasznos lehet a keverésnél.
valóban rövid az idő, ebből csak vacsora lehet.
a babot addig is áztatni, a csülköt lehet főzni.
estefele lehet összállítani a levest, a zöldséget is csak akkor beletenni, ha a bab legalább félpuha.
Egy csipet szódabikarbóna segíti a bab puhulását.
Remélem, azért valahogy sikerül az a meglepi:))
Hidd el, hogy nekem is csomómentes a levesem, pedig mindig így szoktam csinálni!
=o)
Ne sajnáld azt a kis fáradságot a csülök felvágásával.
sokkal gusztusosabb, ha a levesben darabokban van már, vagy egy tálon szeletelve kínálod mellé, de ez is kivételes eset, mert együtt szokták tálalni, legalábbis szerintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!